reklama
reklama

Zmienił się burmistrz Borku Wlkp., przewodniczący rady miejskiej pozostał ten sam

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Ryszard Busz/arch. Urzędu Miejskiego w Borku Wlkp.

Zmienił się burmistrz Borku Wlkp., przewodniczący rady miejskiej pozostał ten sam - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
48
zdjęć

Na zdjęciu z prawej Tomasz Pawlak był jedynym kandydatem na przewodniczącego Rady Miejskiej w Borku Wlkp. | foto Ryszard Busz/arch. Urzędu Miejskiego w Borku Wlkp.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Wręczanie zaświadczeń o wyborze nowemu włodarzowi gminy Borek Wlkp. oraz radnym, ślubowanie samorządowców przed rozpoczęciem pięcioletniej "misji", a także wybór prezydium rady - to program pierwszej sesji Rady Miejskiej w Borku Wlkp. Posiedzenie zostało zwołane przez komisarza wyborczego w Lesznie na 7 maja 2024 r.
reklama

Sesję boreckiej rady miejskiej otworzył radny senior, Andrzej Kubiak, witając gości, którzy przybyli do ratusza. W tej grupie, oprócz radnych, był również nowo wybrany burmistrz gminy Borek Wlkp. Janusz Sikora wraz z pracownikami urzędu miejskiego oraz kierownikami gminnych jednostek, byli też sołtysi. 

W części inauguracyjnej posiedzenia Wiesława Wójcik, przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Borku Wlkp. - zgodnie z kodeksem wyborczym - odczytała zaświadczenie stwierdzające, że w wyborach, które odbyły się 7 kwietnia, Janusz Sikora został burmistrzem Borku Wlkp. Podobne zaświadczenia otrzymało 15 osób, które w tegorocznych wyborach samorządowych obdarzone zostały zaufaniem wyborców i otrzymały mandaty radnych. 

Rajcy, przed przystąpieniem do wykonywania mandatu, złożyli ślubowanie, którego rota brzmi:

"Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców".

Kto przewodniczącym Rady Miejskiej w Borku Wlkp.?

Pierwsze uchwały, jakie musiała przyjąć nowo powołana borecka rada miejska, dotyczyły wyboru prezydium - czyli przewodniczącego oraz - zgodnie ze statutem - dwóch wiceprzewodniczących rady miejskiej.

Radny Tomasz Szczepaniak, na stanowisko przewodniczącego rady, wysunął kandydaturę Tomasza Pawlaka. Radny ten pełnił funkcję przewodniczącego w minionej kadencji samorządu, w latach 2018-2024. 

- Jest powszechnie znanym samorządowcem, sprawdził się w różnych funkcjach, które pełnił w radzie miejskiej. Był między innymi przewodniczącym komisji finansów i rozwoju. A ostatnio był również przewodniczącym boreckiej rady miejskiej. Myślę, że swoje obowiązki wykonywał wzorowo - argumentował Tomasz Szczepaniak.

W wyniku tajnego głosowania, komisja skrutacyjna stwierdziła, że 12 radnych zagłosowało za tym, by Tomasz Pawlak został przewodniczącym rady miejskiej w kadencji 2024-2025, natomiast 3 z głosujących nie poparło tej kandydatury.

Tomasz Pawlak do radnych gminy Borek Wlkp.: "abyśmy stanowili jedność"

Pierwsze wystąpienie Tomasza Pawlaka w roli przewodzącego Radą Miejską Borku Wielkopolskiego nowej kadencji rozpoczęło się od gratulacji i podziękowań, skierowanych do radnych.

- Zostałem obdarzony dużym kredytem zaufania. Serdecznie dziękuję państwu radnym za powierzenie mi funkcji przewodniczącego rady na kolejną kadencję samorządową. Obiecuję państwa nie zawieść - powiedział Tomasz Pawlak. 

Z kolei wyborcom, którzy obdarzyli go zaufaniem i powierzyli mandat radnego, oficjalnie zadeklarował, że będzie sprawował tę zaszczytną funkcję tak, jak w poprzedniej kadencji „z ogromnym szacunkiem i godnością dla mieszkańców naszej gminy, radnych, burmistrza (...) oraz całej boreckiej społeczności”. 

- Deklaruję, że dołożę wszelkich starań, aby między nami nie było podziałów, abyśmy stanowili jedność i godnie reprezentowali gminę i jej mieszkańców. Bardzo bym chciał, aby naszej pracy przewodziła merytoryczna dyskusja i współpraca oraz dobre decyzje, mające wpływ na jakość życia i rozwój naszych mieszkańców - powiedział Tomasz Pawlak, siadając za stołem prezydialnym.

Wiceprzewodniczący boreckiej rady i deklaracje burmistrza Janusza Sikory 

Podczas pierwszej sesji Rady Miejskiej w Borku Wlkp. nowej kadencji wybrano także dwóch wiceprzewodniczących, bo taka liczba została przyjęta w obowiązującym statucie gminy:

  1. Andrzej Kubiak, otrzymał 12 głosów poparcia, 3 głosujących było przeciwnych
  2. Za Tomaszem Szczepaniakiem głosowało 13 radnych, 2 osoby uznały, że nie powinien być wiceprzewodniczącym.
Dotychczasowy wicestarosta powiatu gostyńskiego Janusz Sikora złożył podczas sesji ślubowanie i w ten sposób oficjalnie objął stanowisko burmistrza Borku Wlkp. Podziękował wszystkim mieszkańcom gminy za udział w wyborach, za oddane głosy oraz za powierzenie mu tak odpowiedzialnej funkcji, jaką jest piastowanie urzędu włodarza gminy.

Wyraził chęci i nadzieję na owocną współpracę ze wszystkimi samorządowcami, jednostkami i instytucjami na poziomie gminnym oraz wyższym. Zapewnił o realizacji zadań sprzyjających polepszeniu komfortu życia, możliwości rozwoju całej społeczności gminy: dzieci, młodzieży oraz seniorów i przedsiębiorców.

Poza tym Janusz Sikora oficjalnie, pierwszy raz jako burmistrz złożył podpis na gratulacjach dla Grzegorza Marszałka z okazji objęcia funkcji przewodniczącego Rady Powiatu Gostyńskiego - CZYTAJ TUTAJ. Pogratulował oraz życzył reprezentantowi samorządu powiatowego owocnej współpracy z radą miejską i gminą Borek Wlkp. 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama