Reklama

Koniec projektu unijnego, teraz decyduje samorząd. Co dalej ze żłobkiem w Gostyniu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fb Żłobek Miejski w Gostyniu

Koniec projektu unijnego, teraz decyduje samorząd. Co dalej ze żłobkiem w Gostyniu? - Zdjęcie główne

foto fb Żłobek Miejski w Gostyniu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Najprawdopodobniej od grudnia 2022r. zmienią się zasady rekrutacji (wyróżniono 4 kryteria) i funkcjonowania Żłobka Miejskiego w Gostyniu (uwzględniono przerwę wakacyjną). Na sesji gostyńskiej rady miejskiej, która odbędzie się 24 listopada, radnym zostanie przedstawiony projekt uchwały w tej sprawie, a ustalone nowe zasady i warunki zostaną wprowadzone do statutu placówki.

Zakończył się unijny projekt, co dalej ze żłobkiem w Gostyniu?

Przypomnijmy - 30 listopada 2022 roku upływa termin realizacji przez gminę Gostyń projektu unijnego „Nowe miejsce dla maluchów w Gostyniu”, współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego. Jest to równoznaczne z przejęciem finansowania Żłobka Miejskiego w Gostyniu przez gminę, czyli na utrzymanie i prowadzenie placówki będą przeznaczane pieniądze z gostyńskiego budżetu. 

Na sesji we wrześniu radni ustalili nowe stawki opłat za pobyt dziecka w żłobku, które będą obowiązywały od 1 grudnia. Rodzice do końca listopada 2022 r. uiszczali opłaty, jakie obowiązywaly w czasie realizacji projektu - 130 zł miesięcznie. Po zmianach miesięczna opłata za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim w Gostyniu do 10 godzin dziennie będzie wynosiła 400 zł. Ustalono też opłatę dodatkową - za pobyt dziecka w żłobku ponad 10 godzin – TUTAJ SZCZEGÓŁY.

Z uwagi na zbliżające się zakończenie realizacji unijnego projektu, dzięki któremu utworzono gostyński żłobek miejski, należy wprowadzić również zmiany w statucie placówki. Zmiany te dotyczą kwestii rekrutacji dzieci do żłobka oraz możliwości wprowadzenia przerwy w funkcjonowaniu placówki. Na ten temat radni dyskutowali na wspólnych posiedzeniach komisji stałych, które odbyły się 20 i 21 listopada. Sytuację i propozycje wprowadzanych w statucie zmian przedstawiła Edyta Karolczak, dyrektorka Żłobka Miejskiego w Gostyniu. Rada Miejska w Gostyniu będzie rozpatrywała uchwałę dotyczącą wprowadzenia zmian w statucie na najbliższym posiedzeniu - 24 listopada.

Jak Żłobek Miejski w Gostyniu będzie funkcjonował w czasie wakacji?

Dyrektorka przypomniała, że zgodnie z wymogami projektu unijnego, zarówno w roku 2021, jak i w 2022 żłobek funkcjonował przez 12 miesięcy, czyli również przez cały okres wakacyjny. 

- Było to dość duże wyzwanie pod względem organizacyjnym. Zarówno w lipcu, jak i w sierpniu frekwencja dzieci w placówce była bardzo wysoka, a pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy, z którego mają prawo korzystać. Pojawiły się również problemy przy prowadzeniu prac naprawczych czy remontowych, w trakcie których dzieci nie powinny przebywać w żłobku – informowała Edyta Karolczak.

W statucie żłobka, po zmianach, ma pojawić się zapis o możliwości wprowadzenia przerwy w funkcjonowaniu placówki, w tym przerwy wakacyjnej, o której – jak zapewniła dyrektor placówki - rodzice zostaną poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem.

Nowe zasady rekrutacji do Żłobka Miejskiego w Gostyniu 

Dotychczas rekrutacja – zgodnie z wymogami projektu unijnego – była prowadzona w trybie ciągłym. Głównym celem projektu było bowiem wsparcie aktywności zawodowej osób wyłączonych z rynku pracy z powodu opieki nad małymi dziećmi. W związku z tym do tej pory w trakcie przyjmowania dzieci do żłobka brany był pod uwagę m.in. status rodzica na rynku pracy.

- Należało przyjąć do żłobka określoną liczbę dzieci, których rodzice są osobami bezrobotnymi, poszukującymi zatrudnienia, a także określoną liczbę dzieci, których rodzice są osobami biernymi zawodowo – czyli na przykład przebywają na urlopie wychowawczym oraz określoną liczbę dzieci rodziców pracujących – przypomniała Edyta Karolczak.

Padła propozycja (umieszczona również w projekcie uchwały), by po zakończeniu projektu unijnego wyróżnić 4 kryteria obligatoryjne, obowiązujące przy naborze dzieci do żłobka miejskiego. 

  • pierwsze kryterium to wiek dziecka (określony w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3) - do żłobka przyjmowane są dzieci od 22 tygodnia do 3 roku życia. W szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe jest przedłużenie dziecku pobytu do 4 roku życia
  • drugie kryterium obligatoryjne to miejsce zamieszkania dziecka - w gminie Gostyń
  • trzecie kryterium – przyjmowanie do żłobka dzieci poddanych obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub zwolnionych z tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych
  • czwarte kryterium – przyjmowanie do żłobka dzieci, których przynajmniej jeden z rodziców bądź opiekunów prawnych odprowadza podatek dochodowy w gminie Gostyń
Pierwszeństwo w przyjęciu do żłobka (z zachowaniem kryteriów wynikających z ustawy) będą miały:

  1. dzieci z rodzin wielodzietnych (troje i więcej),
  2. dzieci niepełnosprawne, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności,
  3. dzieci rodzica (opiekuna prawnego), wobec którego orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności bądź całkowitą niezdolność do samodzielnej egzystencji na podstawie odrębnych przepisów,
  4. dzieci rodzica (opiekuna prawnego) samotnie wychowującego dziecko
  5. dzieci obojga rodziców (opiekunów prawnych) pracujących zawodowo lub uczących się (w tym prowadzących działalność gospodarczą, rolniczą lub studiujących w systemie dziennym lub zaocznym)
Jeśli chodzi o termin rekrutacji dzieci do gostyńskiego żłobka miejskiego – zostanie on ustalony przez burmistrza po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli miejskich.

Rodzice z listy oczekujących obowiązkowo do ponownej rekrutacji

Rodzice dzieci, które obecnie znajdują się na liście rezerwowej i oczekują na wolne miejsce w  gostyńskim żłobku miejskim zostaną pisemnie poinformowani o konieczności ponownego wzięcia udziału w rekrutacji, ze względu na zakończenie projektu, nowe kryteria naboru dzieci czy też nowe wzory dokumentów. Aktualnie Żłobek Miejski w Gostyniu dysponuje 27 miejscami dla maluchów. Wszystkie są zajęte. Na liście rezerwowej jest obecnie 54 dzieci czekających na wolne miejsce w żłobku.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy