Zakończył się unijny projekt, co dalej ze żłobkiem w Gostyniu?
Przypomnijmy - 30 listopada 2022 roku upływa termin realizacji przez gminę Gostyń projektu unijnego „Nowe miejsce dla maluchów w Gostyniu”, współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego. Jest to równoznaczne z przejęciem finansowania Żłobka Miejskiego w Gostyniu przez gminę, czyli na utrzymanie i prowadzenie placówki będą przeznaczane pieniądze z gostyńskiego budżetu.Na sesji we wrześniu radni ustalili nowe stawki opłat za pobyt dziecka w żłobku, które będą obowiązywały od 1 grudnia. Rodzice do końca listopada 2022 r. uiszczali opłaty, jakie obowiązywaly w czasie realizacji projektu - 130 zł miesięcznie. Po zmianach miesięczna opłata za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim w Gostyniu do 10 godzin dziennie będzie wynosiła 400 zł. Ustalono też opłatę dodatkową - za pobyt dziecka w żłobku ponad 10 godzin – TUTAJ SZCZEGÓŁY.
Z uwagi na zbliżające się zakończenie realizacji unijnego projektu, dzięki któremu utworzono gostyński żłobek miejski, należy wprowadzić również zmiany w statucie placówki. Zmiany te dotyczą kwestii rekrutacji dzieci do żłobka oraz możliwości wprowadzenia przerwy w funkcjonowaniu placówki. Na ten temat radni dyskutowali na wspólnych posiedzeniach komisji stałych, które odbyły się 20 i 21 listopada. Sytuację i propozycje wprowadzanych w statucie zmian przedstawiła Edyta Karolczak, dyrektorka Żłobka Miejskiego w Gostyniu. Rada Miejska w Gostyniu będzie rozpatrywała uchwałę dotyczącą wprowadzenia zmian w statucie na najbliższym posiedzeniu - 24 listopada.
Jak Żłobek Miejski w Gostyniu będzie funkcjonował w czasie wakacji?
Dyrektorka przypomniała, że zgodnie z wymogami projektu unijnego, zarówno w roku 2021, jak i w 2022 żłobek funkcjonował przez 12 miesięcy, czyli również przez cały okres wakacyjny.
- Było to dość duże wyzwanie pod względem organizacyjnym. Zarówno w lipcu, jak i w sierpniu frekwencja dzieci w placówce była bardzo wysoka, a pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy, z którego mają prawo korzystać. Pojawiły się również problemy przy prowadzeniu prac naprawczych czy remontowych, w trakcie których dzieci nie powinny przebywać w żłobku – informowała Edyta Karolczak.
W statucie żłobka, po zmianach, ma pojawić się zapis o możliwości wprowadzenia przerwy w funkcjonowaniu placówki, w tym przerwy wakacyjnej, o której – jak zapewniła dyrektor placówki - rodzice zostaną poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem.
Nowe zasady rekrutacji do Żłobka Miejskiego w Gostyniu
Dotychczas rekrutacja – zgodnie z wymogami projektu unijnego – była prowadzona w trybie ciągłym. Głównym celem projektu było bowiem wsparcie aktywności zawodowej osób wyłączonych z rynku pracy z powodu opieki nad małymi dziećmi. W związku z tym do tej pory w trakcie przyjmowania dzieci do żłobka brany był pod uwagę m.in. status rodzica na rynku pracy.
- Należało przyjąć do żłobka określoną liczbę dzieci, których rodzice są osobami bezrobotnymi, poszukującymi zatrudnienia, a także określoną liczbę dzieci, których rodzice są osobami biernymi zawodowo – czyli na przykład przebywają na urlopie wychowawczym oraz określoną liczbę dzieci rodziców pracujących – przypomniała Edyta Karolczak.
Padła propozycja (umieszczona również w projekcie uchwały), by po zakończeniu projektu unijnego wyróżnić 4 kryteria obligatoryjne, obowiązujące przy naborze dzieci do żłobka miejskiego.
- pierwsze kryterium to wiek dziecka (określony w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3) - do żłobka przyjmowane są dzieci od 22 tygodnia do 3 roku życia. W szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe jest przedłużenie dziecku pobytu do 4 roku życia
- drugie kryterium obligatoryjne to miejsce zamieszkania dziecka - w gminie Gostyń
- trzecie kryterium – przyjmowanie do żłobka dzieci poddanych obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub zwolnionych z tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych
- czwarte kryterium – przyjmowanie do żłobka dzieci, których przynajmniej jeden z rodziców bądź opiekunów prawnych odprowadza podatek dochodowy w gminie Gostyń
- dzieci z rodzin wielodzietnych (troje i więcej),
- dzieci niepełnosprawne, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności,
- dzieci rodzica (opiekuna prawnego), wobec którego orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności bądź całkowitą niezdolność do samodzielnej egzystencji na podstawie odrębnych przepisów,
- dzieci rodzica (opiekuna prawnego) samotnie wychowującego dziecko
- dzieci obojga rodziców (opiekunów prawnych) pracujących zawodowo lub uczących się (w tym prowadzących działalność gospodarczą, rolniczą lub studiujących w systemie dziennym lub zaocznym)
Rodzice z listy oczekujących obowiązkowo do ponownej rekrutacji
Rodzice dzieci, które obecnie znajdują się na liście rezerwowej i oczekują na wolne miejsce w gostyńskim żłobku miejskim zostaną pisemnie poinformowani o konieczności ponownego wzięcia udziału w rekrutacji, ze względu na zakończenie projektu, nowe kryteria naboru dzieci czy też nowe wzory dokumentów. Aktualnie Żłobek Miejski w Gostyniu dysponuje 27 miejscami dla maluchów. Wszystkie są zajęte. Na liście rezerwowej jest obecnie 54 dzieci czekających na wolne miejsce w żłobku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.