Reklama

Wzrosną opłaty w Żłobku Miejskim w Gostyniu? Zakończył się unijny projekt, utrzymanie w całości przejmuje gmina [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko Jeśli gostyńscy radni podczas sesji, która planowana jest na 22 września, wyrażą zgodę i większość z nich na tablecie kliknie „za”, od grudnia 2022 r. wzrosną opłaty za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim w Gostyniu.

Zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi do lat 3, gminni radni ustalają wysokość opłaty za pobyt oraz wyżywienie dziecka w żłobku, który utworzony został przez gminę lub inną jednostkę samorządu terytorialnego.

Na najbliższym posiedzeniu Rada Miejska w Gostyniu będzie rozpatrywała uchwałę dotyczącą ustalenia wysokości opłaty za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim w Gostyniu, a także w sprawie maksymalnej wysokości opłaty za wyżywienie. Na ten temat radni dyskutowali na wspólnych posiedzeniach komisji stałych, które odbyły się 19 i 20 września. Sytuację naświetliła Edyta Karolczak, dyrektorka Żłobka Miejskiego w Gostyniu.

Tak się składa, że 30 listopada 2022 roku upływa termin realizacji przez gminę Gostyń projektu unijnego „Nowe miejsce dla maluchów w Gostyniu”, współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego. Jest to równoznaczne z przejęciem finansowania Żłobka Miejskiego w Gostyniu przez gminę, czyli na utrzymanie i prowadzenie placówki będą przeznaczane pieniądze z gostyńskiego budżetu.

- Początkowo termin zakończenia projektu był wyznaczony na 30 września, ale gmina Gostyń postanowiła skorzystać z możliwości wydłużenia realizacji projektu o kolejne 2 miesiące. Powodem decyzji jest fakt, że żłobek miejski rozpoczął działalność 1 lutego 2021 roku, czyli o miesiąc później niż pierwotnie zakładano w projekcie. Poza tym, według naszych przewidywań środki finansowe z budżetu projektu są wystarczające, by finansować działalność żłobka jeszcze przez kolejny miesiąc, a łącznie przez 2 miesiące - tłumaczyła radnym Edyta Karolczak.

 Przez najbliższe 2 miesiące rodzice będą jeszcze za pobyt dziecka w żłobku uiszczali opłaty, jakie obowiązywaly w czasie realizacji projektu - 130 zł miesięcznie. Jednak radni muszą ustalić kwoty, kóre będą obowiązywały w Gostyniu od 1 grudnia.

- Zgodnie z naszą kalkulacją miesięczny koszt utrzymania dziecka w żłobku wynosi 1967 złotych. Jest on nieco zawyżony ze względu na to, że wiele zadań jakie podejmuje żłobek jest finansowanych ze środków unijnych i kwoty przeznaczane na poszczególne zadania są nieco większe niż rzeczywiste zapotrzebowanie. Tak czy inaczej miesięczny koszt jest dość wysoki. Jeśli rodzice mieliby ponosić tak wysoką opłatę, to zakładam, że żaden z nich do drzwi naszego żłobka po prostu nie zapuka. Tym bardziej, że w Gostyniu mamy wiele niepublicznych placówek tego rodzaju - mówiła Edyta Karolczak.

Obecnie opłata stała w żłobkach prywatnych mieści się w granicach od 450 do 550 zł. Jeśli chodzi o placówki miejskie - a nie ma ich w powiecie zbyt wiele - opołaty stałe są zróżnicowane i wynoszą 300 zł, 400 zł, a nawet 600 zł.

W związku z tym zaplanowano, że stała miesięczna opłata za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim w Gostyniu będzie wynosiła 400 zł. Uznano, że będzie to optymalna stawka. To gwarantuje opiekę dziecka, w warunkach zbliżonych do domowych, do 10 godzin dziennie (z zajęciami opiekuńczo-wychowawczymi i edukacyjnymi, opiekę pielęgnacyjną oraz edukacyjną).

Dyrektor Żłobka Miejskiego w Gostyniu zwróciła uwagę, że rodzice mają możliwość skorzystania z rodzinnego kapitału opiekuńczego nazwanego "400 +" - czyli dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku. Wszelkie zasady i decyzje w tym temacie leżą w kompetencji ZUS. Rodzice, którym przysługuje takie dofinansowanie płaciliby wtedy tylko za wyżywienie malucha w placówce.

W projekcie uchwały zaproponowano także opłatę dodatkową za pobyt dziecka w gostyńskim żłobku dla rodziców, którzy chcieliby zostawiać malucha pod opieką nauczycielek z placówki dłużej niż 10 godzin dziennie. Ta miałaby wynosić 50 zł za każdą rozpoczętą godzinę.

W projekcie uchwały, jaki radni otrzymają do rozpatrzenia zaplanowano maksymalną, dzienną wysokość opłaty za wyżywienie dziecka w Żłobku Miejskim w Gostyniu w wysokości 11 zł.

Podczas dyskusji radny Krzysztof Wojtkowiak stwierdził - biorąc pod uwagę całkowity koszt utrzymania malucha w żłobku - że opłta za pobyt dziecka przez 10 godzin w wysokości 400 zł jest zbyt niska.

- Niektóre gminy ościenne proponują 800 zł. Te stawki są dość zróżncowane - uzupełniła wcześniejszą wypowiedź w tej sprawie dyrektor E. Karolczak.

Andrzej Rogala zapytał, jak do tego podeszli rodzice, którzy zostawiają dzieci w żłobku? Był ciekawy, czy po wprowadzeniu wyższej opłaty będą chętni do korzystania z opieki?

Dyrektorka zapewniła, że rodzice zostali poinformowani, iż z końcem roku opłata za pobyt maluchów w placówce będzie wyższa. Opinie są zróżnicowane - jedni podeszli do sprawy wyrozumiale, inni "kręcili nosem".

- Bez przesady. Rodzice otrzymują od państwa dodatek "500 plus" - powiedział radny Rogala.

Według wyliczeń miesięczny pobyt dziecka w żłobku po podwyżce kosztowałby średnio ok. 620 zł (po skorzystaniu z rządowego dofinansowania - 120 zł).

W Żłobku Miejskim w Gostyniu dzieci mają komfortowe warunki - PATRZ GALERIA.

[AKTUALIZACJA 22 września]

Radni, którzy 22 września obecni byli na sesji Rady Miejskiej w Gostyniu jednomyślnie przyjęli uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opłaty za pobyt i maksymalnej wysokości opłaty za wyżywienie dziecka w Żłobku Miejskim w Gostyniu.

- Maluszki w żłobku potrzebują nieco innego pożywienia niż starsze dzieci w przedszkolach. Ponadto maluchy, które przebywają u nas do późnych godzin popołudniowych często są po południu głodne. Podajemy im wtedy różne przekąski, owoce - stąd proponowana stawka 11 zł - wyjaśniała samorządowcom Edyta Karolczak, dyrektorka żłobka.

Zatem, zgodnie z uchwałą:

  • miesięczną opłata za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim w Gostyniu do 10 godzin dziennie w wysokości 400 zł
  • opłata dodatkowa, za pobyt dziecka w żłobku ponad 10 godzin - 50 zł za każdą rozpoczętą godzinę 
Żłobek Miejski w Gostyniu dysponuje 27 miejscami dla maluchów. Wszystkie są zajęte. Na liście rezerwowej jest obecnie 54 dzieci czekających na wolne miejsce w żłobku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy