W spotkaniu, na którym podpisana została umowa na realizację inwestycji Zielony Ład, oprócz włodarzy gminy Gostyń, uczestniczyli członkowie rady miejskiej i urzędnicy. Za stołem prezydialnym zasiedli także goście - bardzo ważni, jeśli chodzi o zazielenianie miasta i tworzenie nowych miejsc do spacerów i odpoczynku.
Byli to między innymi przedstawiciele wykonawcy inwestycji: Przemysław Andrzejewski jako właściciel przedsiębiorstwa Chod-Dróg z Krobi, które wystartowało w przetargu z leszczyńską firmą budowlaną Progres. Tę ostatnią reprezentował Sebastian Kurpisz.
Obecny był też projektant Bartosz Głowacz, z którym gmina współpracuje od kilku lat.
Zielony Ład w Gostyniu - najpierw wybiegli w przyszłość, potem dostali kasę
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że pomysł związany z zazielenianiem miasta powstał kilka lat temu, kiedy jeszcze nie było obwodnic Gostynia, a dopiero mówiło się, że „na pewno” powstaną - na DK12 i DW 434.
- Postanowiliśmy wybiec w przyszłość i zaczęliśmy zastanawiać się, co będzie później, po zakończeniu budowy obwodnic. Pomyśleliśmy, w którym kierunku gmina powinna rozwijać się za kilka lat - wyjaśnił gostyński włodarz.
Najpierw wyznaczono w mieście miejsca, które są własnością gminy lub mogłyby być pozyskane na potrzebę inwestycji. Wybrano 7 punktów. Początkowo planowano realizację zadania w kilku etapach na przestrzeni kadencji 2024-2029. Ale czas wykonania może być krótszy, ponieważ gmina skorzystała z możliwości zdobycia funduszy z budżetu państwa, składając wniosek o dofinansowanie kosztów zadania wykonanego w całości. Gmina otrzyma dofinansowanie z Programu Polski Ład, w wysokości ok. 14 mln zł, co stanowi 70% kosztów. Przewiduje się, że koszty zielonej rewolucji w mieście na tak szeroką skalę wyniosą ponad 18 mln zł.
Co powstanie w ramach Zielonego Ładu w Gostyniu?
W ramach Zielonego Ładu na gostyńskim rynku pojawią się kolejne drzewa i obiekty małej architektury. Park Miejski przy Strzeleckiej nabierze nowego blasku, a "stara cegielnia" w rejonie ulicy Górnej zamieni się w park wypoczynkowo–rekreacyjny.Na trasie od ulicy Truskawkowej do Bazyliki pojawi się „Promenada Świętogórska”, czyli zielony trakt spacerowo–wypoczynkowy. Tereny wokół Góry Zamkowej, gdzie rosną już piękne, stare drzewa, zostaną wypielęgnowane i wyposażone w obiekty małej architektury.
W Gostyniu powstaną zupełnie nowe parki i miejsca do wypoczynku. Bulwary św. Małgorzaty wokół zabytkowej fary prowadzić będą do rzeki Kani i stworzą miejsce na odpoczynek w czasie spaceru po mieście. Zupełnie nowy park powstanie w sąsiedztwie osiedla Gawrony. Nasadzenia drzew i niskiej roślinności oraz mała architektura pozwolą stworzyć kolejne zielone miejsce w centrum miasta.
Zakończenie prac planowane jest na październik 2026 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.