Reklama

Zegar słoneczny, tajemnicze tuby i stoły do gier planszowych - w szkole w Piaskach przerwy nie są nudne

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na tym szkolnym boisku w ramach projektów uczniowskich powstają kolejne instalacje, które nie tylko umilają dzieciom czas na przerwach ale i uczą. Zaczęło się od zegara słonecznego- co jest oczywistością, skoro szkoła podstawowa w Piaskach ma za patrona wielkiego astronoma.

Chociaż od otwarcia szkoły podstawowej w gminie Piaski minęło ponad 20 lat, nadal w świadomości mieszkańców gminy funkcjonuje jako ta „nowa”. A skoro nowa, to i podatna na przekształcanie czy nowatorskie pomysły.

- Mamy bardzo duże boisko szkolne, więc pomysł na jego zagospodarowanie kiełkował od dawna - deklaruje Danuta Piasecka, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Piaskach. - Najpierw w roku szkolnym 2017/2018 stworzyliśmy „ogród doświadczeń”, w którym dzieci mogą odbyć zajęcia w ramach zielonej szkoły, odpocząć. 

Co dalej? O ile ogrodzony plac ze zjeżdżalnią, karuzelą i innymi urządzeniami do rekreacji dla zerówki powstał już dawno, spore boisko dla młodszych uczniów było prawie puste. Teraz przyszedł czas na naukowy plac zabaw dla najmłodszych uczniów. 

- Całość urządzeń zasponsorowała nam Rada Rodziców - podkreśla dyrektorka szkoły. - Zakupiliśmy niezbędne materiały, a wykonaniem zajęli się pracownicy szkoły - dodaje.

Zaczęło się od zegara słonecznego, co było oczywistym wyborem, jako że patronem tej szkoły jest astronom, Mikołaj Kopernik. Jak podkreśla D. Piasecka, to właśnie na lekcji geografii powstał zarys projektu. Temat ten nie był uczniom obcy, gdyż co roku zapoznawali się z tym sposobem mierzenia czasu. „Głuchy telefon” to kolejny projekt uczniowski, którego pomysł zrodził się tym razem na lekcjach fizyki. Przy wykorzystaniu elementów rur pozostałych po modernizacji instalacji wodnej oraz zwykłych donic powstał niebanalny środek do komunikacji pomiędzy dziećmi.

- Cieszy mnie, ze możemy realizować projekty uczniów, a jednocześnie kształtować postawy proekologiczne - dodaje rozmówczyni.

Najnowszym elementem naukowego placu jest stół z wmontowanymi na stałe planszami do gry w warcaby, szachy oraz popularnego „chińczyka”. W czwartek, 21 października odbył się szkolny konkurs warcabowy. Niestety, pogoda uniemożliwiła wykorzystanie tym razem plenerowej planszy.

- Propagujemy te gry jako sposób na spędzenie przerwy na wolnym powietrzu, niekoniecznie z telefonem komórkowym w ręce -  mówi dyrektor Piasecka.

Podczas robienia zdjęć nowych elementów wyposażenia boiska szkolnego dzieci z chęcia pozowały, z entuzjazmem mówiąc o zabawie w „głuchy telefon” czy szybkich partyjkach warcabów.  Dyrektorka piaskowskiej podstawówki deklaruje na koniec: 

- Bardzo nas cieszy zainteresowanie uczniów nowymi urządzeniami i mamy nadzieję na kolejne projekty oraz elementy zagospodarowania wspólnej przestrzeni, jaką jest boisko szkolne. W dalszej kolejności planujemy też doposażyć drugie boisko dla starszych uczniów. Czekamy na ich pomysły.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy