Reklama

ZWiK w Gostyniu - zdecydowanie okroili pieniądze na inwestycje. Plan rozwoju i modernizacji przyjęty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

ZWiK w Gostyniu - zdecydowanie okroili pieniądze na inwestycje. Plan rozwoju i modernizacji przyjęty - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Montaż i rozbudowa instalacji fotowoltaicznej na oczyszczalni ścieków, modernizacja urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych z budową głębinowej studni, ostatni etap przebudowy sieci wodociągowej w Brzeziu, rozbudowa nowego ujęcia wody - to tylko niektóre z inwestycji, jakie Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu zamierza przeprowadzić w latach 2023-2025.

ZWiK w Gostyniu - plan inwestycji dostosowany do możliwości finansowych  

Podczas posiedzenia wspólnego komisji Rady Miejskiej w Gostyniu, 24 stycznia 2023 r. omawiano plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych ZWiK w Gostyniu, na lata 2023 – 2025. Dariusz Szymański – prezes zarządu gostyńskich wodociągów zdradził, że w ramach aktualizacji zmieniono horyzont czasowy planu, dostosowano zakres zawartych w nim inwestycji do aktualnych potrzeb oraz możliwości finansowych gostyńskiej spółki wodociągowej.

- Niniejszy plan opracowano w cenach bieżących oraz uwzględniając aktualne przepisy prawa. Burmistrz gminy opiniuje projekt uchwały w tej sprawie i przedstawia ją radnym. Oprócz tego projekt musi być skierowany do Wód Polskich z wnioskiem o wydanie opinii - wyjaśniał radnym szef ZWiK Gostyń. - Tak się stało, że otrzymaliśmy pozytywną opinię Wód Polskich, dlatego dziś się spotykamy - zwrócił się do radnych obecnych na wspólnym posiedzeniu komisji. 

Wieloletni plan rozwoju, którego dotyczy uchwała, miałby zostać wykonany w latach 2023 - 2025. 

- Na inwestycje w latach poprzednich wydawaliśmy około 4 mln - 4,5 mln zł. Teraz te pieniądze są zdecydowanie okrojone. Podejmując ten krok, mieliśmy na uwadze fakt, że koszty utrzymania i funkcjonowania spółki znacznie wzrosły i najprawdopodobniej wzrosną jeszcze w 2023 r. Chcieliśmy je ograniczyć, dlatego pewne zadania planujemy wykonać w zmniejszonym zakresie - tłumaczył radnym prezes Szymański.

Plan ma charakter otwarty i może być co roku uzupełniany oraz korygowany. Dotyczy to zwłaszcza zmian rzeczowych, kosztowych i czasowych planowanych przedsięwzięć oraz kierunków pozyskiwania pieniędzy na ich realizację, których wcześniej nie można było przewidzieć.
Na podstawie planu wieloletniego będą opracowywane roczne plany inwestycyjne przedsiębiorstwa, które uwzględniać będą powyższe korekty.

Plan rozwoju modernizacji i urządzeń wod.-kan. w 2023 r. (w sumie zadania za 2 mln zł, poniżej najwazniejsze)

  • modernizacja oczyszczalni ścieków w Gostyniu – w grę wchodzi rozbudowa systemu zaopatrzenia w energię elektryczną z własnego źródła ciepła instalacji fotowoltaicznej na oczyszczalni ścieków - 1,2 mln zł. 
- Chcielibyśmy elektrownię słoneczną wykonać na 250 kWh. Już mamy 50 kWh na samej oczyszczalni ścieków. Dodatkowe 250 kWh mniej więcej w 20% zabezpieczyłoby energię elektryczną dla oczyszczalni ścieków. Rocznie będzie to około 300 tys. zł oszczędności - tak byśmy skorzystali na budowie tej instalacji - mówił prezes Dariusz Szymański.

  • rozbudowa urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych w gminie Gostyń - 400 tys. zł- przebudowa sieci wodociągowej w Brzeziu - ostatni etap wymiany rur azbestowych
- W Brzeziu było około 10 km sieci azbestowej. Odcinek o długości 600 m, pomiędzy drogą powiatową do Ponieca, a Brzeziem Chuby (w okolicach świetlicy wiejskiej) będzie ostatni i zakończymy wymianę w tej miejscowości - wyjaśniał radnym szef ZWIK w Gostyniu.

Plan rozwoju modernizacji i urządzeń wod.-kan. w 2024 r. (w sumie zadania za 2 mln zł) 

  • budowa nowego ujęcia wody (odwiertu) - studnia głębinowa ma być wykonana dla Stacji Uzdatniania Wody w Gostyniu - 1 mln zł.
- Nie chodzi tutaj o brak wody, ale o dodatkowe zabezpieczenie zapasowym odwiertem w okresie letnim. Nowa studnia stanowić będzie zabezpieczenie dostawy wody mieszkańcom w przypadku zwiększonego poboru, szczególnie latem. Będziemy mieli pierwszy odwiert, który będzie miał około 50 m, pozostałe mamy na 10 m, 40 m. Dodatkowo podkład wody będzie głębszy, a ta ma być lepszej jakości. Kiedy jest gorąco, zużycie wody pomiędzy godzinami 18.00 - 22.00 jest bardzo duże i wtedy może brakować jej na końcówkach sieci, gdyż nie nadążymy jej dostarczać. Nie mamy problemów przy wydobyciu wody, ale przy jej dystrybucji do gospodarstw - tłumaczył Dariusz Szymański.

  • przebudowa sieci wodociągowej na ul. Sikorskiego na dł. 600 metrów - 600 tys. zł
- Jest to sieć wykonana z rur żeliwnych, bardzo często występują tam awarie. Chcemy ją przebudować i na długości 600 metrów położyć na przykład rury PVC - mówił szef gostyńskich "wodociągów".

Plan rozwoju modernizacji i urządzeń wod.-kan. w 2025 r. (w sumie zadania za 2,4 mln zł)

  • ciąg dalszy renowacji metodą bezwykopową sieci kanalizacji sanitarnej od Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu do oczyszczalni (na odcinku dł. 800 m ul. Nowe Wrota - Jana Pawła II) - 1 mln zł; 
- od 2 lat wykonujemy prace modernizacyjne urządzeń o wysokim stopniu zanieczyszczenia i w złym stanie technicznym. Sieć „mleczarni” ma około 40 lat, rury są mocno skorodowane. Odcinek od „mleczarni” do placu targowego jest zmodernizowany, powleczony tworzywem sztucznym. Podczas tej renowacji urządzenia i rury są czyszczone, skanowane, skraplane. Mamy nadzieję, że z wymianą metodą bezwykopową dotrzemy do oczyszczalni ścieków - wyjaśniał szeg ZWiK w Gostyniu.  

  • przebudowa sieci wodociągowej wykonanej z rur azbestocementowych o dł. 500 mb na osiedlu Pożegowo w Gostyniu – początek procesu wymiany rur azbestowych na tym osiedlu - 1 mln zł

Radni dyskutowali o funkcjonowaniu spółki ZWiK w Gostyniu

Podczas dyskusji na posiedzeniu komisji stałych rady miejskiej Natalia Busz zapytała o budowę kanalizacji w Kunowie na odcinku z ul. Zielonej w kierunku Tworzymirek.

 – Budowa była pierwotnie zaplanowana do realizacji na 2023 r., nie udało się. Nie ma jej też w planie trzyletnim do 2025 r. Wypadła z WPI ze względu na ograniczenie inwestycji? - pytała radna.

Usłyszała od prezesa ZWiK w Gostyniu, że inwestycję można przesunąć na następne lata.

- Nie ma tak dużego zapotrzebowania, w ciągu ulicy nie ma wielu działek, nie wpłynęło wiele wniosków – wyjaśniał Dariusz Szymański.

Radni gminy Gostyń pytali też o możliwość ewentualnej budowy biogazowni przy ZWiK w Gostyniu. Prezes „wodociągów” wyjaśniał, że takie przedsięwzięcie wiązałoby się z przebudową komór. 

- ZWiK Gostyń posiada otwarte komory, zamknięte ułatwiłyby wejście w system biogazowni. To wymaga inwestycji, o których ewentualnej realizacji zarząd myśli w przyszłych latach - powiedział Dariusz Szymański.

Krystyna Hejnowicz nawiązała do uzasadnienia odnoście WPI „wodociągów”, jakie wydały Wody Polskie.

- Podnoszą, że przedmiotowy wieloletni plan będzie miał wpływ na wysokość taryfy za wodę i ścieki. Czy to wiąże się ze znacznymi podwyżkami stawek? - dociekała radna.

Prezes Szymański wyjaśnił, że każda inwestycja, którą prowadzi ZWiK w Gostyniu ma wpływ na stawkę, jaką opłacamy za zużycie wody i odprowadzane ścieki. 

- Na pewno za samą energię elektryczną w 2023 r. jako spółka zapłacimy o ok. 2 mln zł więcej. Przedstawione inwestycje mają wpływ na wysokość taryfy - odpowiedział radnej szef  ZWiK w Gostyniu.

Na sesji Rady Miejskiej w Gostyniu, kóra odbyła się 26 stycznia, radni nie mieli już pytań, za to bez dyskusji i z pełnym poparciem uchwalili wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych oraz urządzeń kanalizacyjnych ZWiK w Gostyniu na lata 2023-2025.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy