Reklama

Wzrosną taryfy opłat za wodę i ścieki. Każdy z mieszkańców gminy Gostyń na pewno to odczuje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Wzrosną taryfy opłat za wodę i ścieki. Każdy z mieszkańców gminy Gostyń na pewno to odczuje - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy gminy Gostyń wkrótce mogą się spodziewać podwyżek taryf za wodę i ścieki. - Nie potrafię powiedzieć, jaka będzie kwota podwyżki. Będziemy zwracali się do Wód Polskich z wnioskiem o skrócenie obowiązywania obecnej taryfy i o zwiększenie stawek opłat - oznajmił radnym Dariusz Szymański, prezes zarządu ZWiK w Gostyniu. Tłumaczył, że obecnie rozważa się podniesienie ceny m3 wody mniej więcej o 70-80 groszy.

Kto powiedział, że wszystko zdrożeje tylko nie woda i ścieki?

Już we wrześniu 2022 roku, w komunikacie podpisanym przez Prezesa Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie" (IGWP) i Prezydium Rady Izby podawano, że tylko przez podwyżki cen prądu branża wodociągowa zapłaci od 9 do 12 mld zł więcej, a dodatkowe pieniądze, jakie miałyby otrzymać samorządy, w wysokości 13,7 mld zł, nie pokryją kosztów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. 

IGWP zwróciła wtedy uwagę, że koszty branży wod.-kan. z tytułu dostarczania wody do gospodarstw domowych i odbioru ścieków to ok. 12,5 mld, z tego ponad 9 proc. to koszty energii elektrycznej – czyli ok. 1,2 mld zł. Była to reakcja na uspokajające oświadczenie wiceministra infrastruktury - Marka Gróbarczyka oraz wiceszefa Wód Polskich - Pawła Rusieckiego, wydane w czasie, kiedy błyskawicznie wzrastały ceny różnych nośników energii (gazu, prądu). IGWP uznała, że społeczeństwo może wnioskować, iż wzrosną ceny wszystkiego, tylko nie opłat za dostarczaną wodę i odbierane ścieki. Spółki wodne bez podwyżek taryf za dostarczanie wody i odbiór ścieków nie są jednak w stanie prawidłowo funkcjonować.

- Koszt 1 MWh energii elektrycznej już dla niektórych przedsiębiorstw wzrósł, a dla pozostałych wzrośnie od stycznia 2023 r. z ok. 300 zł do kwoty 2500 zł/MWh, a nawet do 3000 zł/MWh, tj. 8- lub nawet 10-krotnie. Tylko na wzrost cen energii elektrycznej branża wodociągowa potrzebuje od 9 do 12 mld zł - podkreślono wówczas w komunikacie IGWP.

Wyższe rachunki w ZWiK w Gostyniu

Jak sytuacja wygląda w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu? Prezes Dariusz Szymański potwierdza, że w porównaniu do lat wcześniejszych, znacznie wzrosły koszty utrzymania spółki – przy obecnych stawkach w 2023 r. rachunek za zużytą energię elektryczną będzie o 2 mln zł wyższy, wzrosła też wysokość podatku od nieruchomości - prawie o 200 tys. zł.

- Zostaliśmy objęci rządową tarczą ochronną dotyczącą podwyżek opłat za energię elektryczną, ale i tak dotknie nas ta drożyzna - mamy wyższe rachunki prawie o 160%. Urządzenia ZWiK działają głównie na prąd i wymagają zużycia ogromnej ilości energii elektrycznej - wyjaśnia Dariusz Szymański.

Do samego wydobycia wody potrzebne są działające bez przerwy pompy, ale najbardziej energochłonne, jak wyjaśnia prezes ZWiK w Gostyniu, są urządzenia zamontowane w oczyszczalni ścieków. 

- Przy stawkach, które obecnie płacimy na utrzymanie spółki, nawet przy ograniczeniu inwestycji, będziemy mieli problem, by spiąć nasz budżet. O rozwoju firmy nie ma w ogóle mowy – dodaje Dariusz Szymański.

Co z taryfami za wodę i ścieki, które obowiązują w ZWiK Gostyń? Jaka podwyżka?

Aktualne taryfy, według których mieszkańcy gminy Gostyń rozliczani są za zużytą wodę i odebrane ścieki, zgodnie z ustaleniami mają obowiązywać do lipca 2024 roku.

- Jesteśmy w drugim roku obowiązywania – od 6 lipca wejdziemy w trzeci okres naliczania opłat za zużycie wody, w ustalonej wysokości - wyjaśnia Dariusz Szymański.

Zarząd gostyńskich "wodociągów" zamierza wnioskować do wielkopolskiego oddziału Wód Polskich o jak najszybsze skrócenie terminu, w którym do wystawiania rachunków brana jest pod uwagę aktualna taryfa ustalona na 3 lata.

- Obecnie obowiązuje proces zmiany wysokości taryfy opłat za wodę, który nie uwzględnia głosowania gminnych radnych. Proces ten przechodzi przez tak zwany regulator czyli przez wielkopolski oddział Wód Polskich w Poznaniu - mówi prezes Szymański.

W tabelce aktualne taryfy, według których mieszkańcy gminy Gostyń rozliczani są za zużytą wodę i odebrane ścieki. Zgodnie z ustaleniami mają obowiązywać do lipca 2024 roku

Zaznacza, że podniesienie taryf jest nieuniknione i mieszkańcy gminy Gostyń powinni się tego spodziewać w najbliższym czasie. Zarząd ZWiK w Gostyniu jest na etapie przygotowywania wstępnych kosztów funkcjonowania i związanej z tym propozycji wyższych taryf.

- Trudno nam dziś podać wysokości nowych stawek. Na pewno procentowo będzie to podwyżka dwucyfrowa, jednak wzrost taryf za wodę i odbiór ścieków nie będzie tak odczuwalny, jak na innych nośnikach energii. Przy opłatach za wodę z domowego budżetu, koszty nie wychodzą aż tak wielkie, chociaż każdy z mieszkańców je odczuje - dodaje prezes ZWiK w Gostyniu. 

Jeśli Wody Polskie rozpatrzą pozytywnie wniosek gostyńskich „wodociągów” o jak najszybsze skrócenie terminu obowiązywania aktualnych taryf, a także zatwierdzą propozycję dotyczącą nowych taryf, dokument zostanie opublikowany na portalu internetowym Wód Polskich i w ciągu 14 dni wejdzie w życie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy