Po ostatnich „suchych” upałach coraz więcej zakładów wodociągów i kanalizacji apeluje do mieszkańców gmin o gospodarność w zużyciu wody, prosząc o wykorzystywanie jej jedynie do celów spożywczych i higienicznych.
Apele "wodociągów" o racjonalne korzystanie z wody
W powiecie gostyńskim funkcjonują 5 „związki wodociągów”, 2 z nich (Międzygminny Związek Wodociągów i Kanalizacji w Strzelcach Wielkich oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu) wystosowały do mieszkańców gmin i osób przebywających na ich terenie, apele o racjonalne gospodarowanie wodą.Związek w Strzelcach Wielkich (obsługujący gminy Pogorzela, Pępowo, Krobia) w komunikacie wydanym do mieszkańców i z prośbą o racjonalne i oszczędne gospodarowanie wodą, powołuje się na niski stan wód na ujęciach obsługiwanych przez związek, długotrwały brak opadów atmosferycznych i bezśnieżną zimę.
- Uprzejmie prosi się o korzystanie z wody wyłącznie do celów socjalno-bytowych oraz w celach hodowli zwierząt. Braki wody na poszczególnych stacjach uzdatniania wody objawiają się obniżonym ciśnieniem wody w sieciach wodociągowych i doprowadzą do przerw w dostawie wody - napisał MZWiK w Strzelcach Wielkich.
Ostrożnie z podlewaniem ogródków, samochodów lepiej nie myć z węża, baseny przykrywać
„Wodociagi” apelują, aby ograniczyć zużycie wody na inne cele takie, jak np. napełnianie basenów, mycie samochodów, podlewanie trawników, ogródków, boisk sportowych i innych terenów zielonych.
- Niedopuszczalnym jest podlewanie upraw rolnych, itp. Ponadto niskie ciśnienie wody w sieci niesie za sobą zagrożenie braku wody w hydrantach przeciwpożarowych - czytamy w komunikatach umieszczanych m.in. na platformach internetowych zakładów wodociągów.
ZWiK w Gostyniu na portalu społecznościowym doradza mieszkańcom, jak racjonalnie podlewać ogrody. Dobrą metodą jest zbieranie deszczówki i nią - za pomocą konewki lub wężem z dyszą natryskową - zasilać ogród. Poza tym nie należy zbyt krótko przycinać trawy. Zrezygnować z mycia kostki brukowej, a do mycia samochodu nie używać węża ogrodowego. Basen ogrodowy powinno się przykrywać, by uniknąć szybkiego parowania wody.
ZWiK w Borku Wielkopolskim na razie nie apeluje
Należy liczyć się z tym, że - jeśli utrzymają się panujące obecnie wysokie temperatury - liczba apeli o oszczędne gospodarowanie wodą będzie wzrastała i rygorystyczne wytyczne obejmą wszystkie gminy powiatu gostyńskiego. Gmina Borek Wlkp. jest jedną z tych, w których ZWiK nie zwrócił się jeszcze do społeczności z prośbą o oszczędne korzystanie z wody.
- Przypuszczam, że mieszkańcy rozumieją, że przy takiej pogodzie powinni tak postępować. Na razie spadku ciśnienia wody, chociażby w hydrantach nie zauważyliśmy, utrzymuje się na wystarczającym poziomie. Myślę jednak, że wkrótce - kiedy przyjdzie fala dłuższych upałów - też wprowadzimy takie ograniczenia, zwłaszcza że mieszkańcy lubią wtedy kąpać się w basenach ogrodowych, intensywniej podlewają ogródki - powiedział Mirosław Twardowski, prezes ZWiK w Borku Wlkp.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.