Kaplica Wieczystej Adoracji to specjalnie wyznaczone w kościele miejsce, w którym wierni mogą adorować Chrystusa w Najświętszym Sakramencie przez cały dzień, a tylko w nielicznych miejscach Archidiecezji Poznańskiej - przez całą dobę. Najstarsza w Poznaniu - i jedna z najstarszych w Polsce - Kaplica Wieczystej Adoracji powstała w Poznańskiej Farze 27 czerwca 1937 roku. Jest ona pamiątką Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego ku czci Chrystusa Króla, który odbył się wtedy w Poznaniu.
Aktualnie w Archidiecezji Poznańskiej funkcjonują 4 kaplice, w których adoracja trwa przez całą dobę:
- Dom Mniszek Klarysek od Najświętszego Sakramentu w Pniewach - wieczysta adoracja trwa od 1987 r.
- Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, Poznań - kaplica otwarta 25 grudnia 2020 r.
- Kościół pw. Świętego Krzyża na Górczynie w Poznaniu - kaplica otwarta 6 stycznia 2022 r.
- Kościół pw. NMP Wniebowziętej w Kościanie (fara) - kaplica otwarta 15 maja 2022 r.
Kaplica pw. bł. Edmunda Bojanowskiego w bocznej kruchcie kościoła farnego
Do wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu będzie można przystąpić w gostyńskiej farze, w kaplicy pw. bł. Edmunda Bojanowskiego, której remont dobiega końca. Wejście będzie możliwe z bocznej kruchty kościoła. Od kilku lat w tabernakulum wystawiany jest tam Najświętszy Sakrament, ponieważ funkcjonowała tam kaplica dziennej adoracji.
- Można tak powiedzieć, gdyż po mszy św. o godz. 8.00 wynosiliśmy Najświętszy Sakrament do tabernakulum w kaplicy i do godz. 18.30 trwała adoracja. Każdy mógł przyjść, pomodlić się. Teraz adoracja odbywa się w kościele, ponieważ trwa remont kaplicy - będzie można się modlić 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę - wyjaśnia ks. Grzegorz Robaczyk, proboszcz parafii farnej w Gostyniu.
Dlaczego zdecydowano się na Kaplicę Wieczystej Adoracji w Gostyniu?
Kaplica wieczystej adoracji powstaje z inicjatywy arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, a zakłada ją zespół ewangelizacyjny - właściwie już Fundacja „Adoremus te Christe” (z łac. Adorujemy Ciebie Chryste).
Kilka miesięcy temu w Kościanie kończyliśmy zakładanie takiej kaplicy właśnie. Wówczas ksiądz arcybiskup - będąc na inauguracji sam nam podpowiedział: „Może warto byłoby spróbować w Gostyniu” - opowiada Mateusz Marszał, prezes fundacji. - Szukając lokalizacji na otwarcie kolejnej kaplicy wieczystej adoracji, sam wskazał, że w farze w Gostyniu będzie to najlepsze miejsce, gdyż można było przekształcić istniejącą kaplicę dziennej adoracji w wieczystej adoracji - dodaje.
Metropolita poznański uważa, że adoracja nie jest niczym innym, jak tylko rozwinięciem celebracji eucharystycznej, która sama w sobie jest największym aktem adoracji Kościoła.
- Akt adoracji, poza mszą św., przedłuża i intensyfikuje to, co się dokonało podczas samej celebracji liturgicznej. (...) W tym osobistym spotkaniu z Panem dojrzewa także posłannictwo społeczne, zawarte w Eucharystii, które ma na celu przełamanie barier nie tylko między Bogiem a nami, ale także i przede wszystkim barier odgradzających nas od siebie nawzajem. Dzień po dniu, w samotności i ciszy, w świecie zmęczonym cierpieniem, twarzą w twarz z Chrystusem, uczmy się tam miłosierdzia - to słowa arcybiskupa Gądeckiego z 2009 r., wypowiedziane w homilii wygłoszonej podczas poświęcenia nowej Kaplicy Wieczystej Adoracji w poznańskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Wieczysta - czyli nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu
By adoracja mogła trwać nieustannie, potrzeba na każdej godzinie przynajmniej jednej osoby, która włączy się w modlitwę, w ciszy, która sprzyja spotkaniu i nasłuchiwaniu Bożego głosu.
- O takich osobach mówimy Strażnicy Eucharystii. Szukamy przynajmniej 1 osoby na 1 ze 168 godzin całego tygodnia, by adoracja Najświętszego Sakramentu mogła się nazywać wieczystą. I nie chodzi o to, żeby tylko wystawać Najświętszy Sakrament, ale żeby Pan Jezus był adorowany - wyjaśnia Mateusz Marszał z Fundacji „Adoremus te Christe”.
Obecnie wieczystą adorację w gostyńskiej farze zadeklarowało około 270 osób. Według przygotowujących kaplicę, jest to całkiem spora grupa. Poszukiwani są cały czas kolejni wierni współuczestniczący w przedsięwzięciu.
- Nasz cel realizujemy według modelu, kiedy na każdej godzinie w kaplicy adorują 2 osoby. To da komfort w funkcjonowaniu. Zatem w sumie potrzebujemy 336 osób - model idealny, gdyby tyle się znalazło. W różnych miejscach, różnie to wygląda. Biorąc pod uwagę absolutne minimum, w Gostyniu mamy 270 wiernych. Ten wynik jest bardzo dobry - wyjaśnia prezes Fundacji „Adoremus te Christe”.
Chętni do adoracji mogą się zapisywać przez formularze zgłoszeniowe, dostępne w bocznej kruchcie kościoła farnego w Gostyniu lub bezpośrednio przez stronę internetową parafii pw. św. Małgorzaty - przez formularz elektroniczny - TUTAJ.
Co robić: zapisałem się, a nie mogę godziny poświęcić na adorację?
W kaplicy będzie obowiązywał model organizacyjny, który pozwoli wiernym nawet raz na jakiś czas, ze względu na różne plany, obowiązki, które się pojawią (wizyta u lekarza, wyjazd na wakacje, wywiadówka itp.) zorganizować zastępstwo. Wyznaczono 4 punkty, na których wierny "daje sobie przestrzeń do normalnego funkcjonowania":
- Jeśli nie mogę przyjść na zarezerwowaną dla siebie godzinę adoracji, to sprawdzam czy na tę samą godzinę jest jeszcze ktoś zapisany, czy jest druga osoba. Jeśli jest - zawsze dzwonię do tej drugiej osoby i potwierdzam, czy ona będzie.
- Jeśli okazuje się, że jestem sam na godzinie adoracji, a wiem, że mnie nie będzie - szukam zastępstwa wśród swoich bliskich, znajomych, krewnych, sąsiadów, kolegi lub koleżanki z pracy, dziecka.
- Trzecia alternatywa - jeśli nie mogę być z powodu wizyty u lekarza, mogę się zamienić - jestem zapisany we wtorek, o godz. 8.00, to mogę się zamienić z osobą z czwartku godz. 8.00 - sprawdzając, czy ta osoba może przyjść wtedy, kiedy mnie nie będzie.
- Jeśli nikogo nie udało mi się znaleźć na zastępstwo, wówczas kontaktuję się ze swoim koordynatorem godzinowym. On ma dostęp do tzw. rezerwowej listy osób. Koordynator godzinowy dzwoni do nich i prosi o zastępstwo danej osoby.
- Przed inauguracją Kaplicy Wieczystej Adoracji w gostyńskiej farze, musimy znaleźć 29 koordynatorów. Całe przedsięwzięcie składa się z 1 koordynatora głównego, 4 koordynatorów blokowych - z racji tego, że doba jest podzielona na 4 bloki czasowe, po 6 godzin. Poza blokowymi koordynatorami, mamy 24 koordynatorów godzinowych. Ci ostatni są odpowiedzialni za wszystkie osoby adorujące z konkretnej godziny, z całego tygodnia - wyjaśnia Mateusz Marszał.
Koordynator godzinowy ma 2 zadania - sprawdzać, czy zapisane osoby wywiązują się z deklaracji i pojawiają się na adoracji Pana Jezusa. Drugie zadanie to pomoc w znajdowaniu zastępstw na adoracjach.
Do inauguracji ta siatka musi już być przygotowana - w tym przypadku mówimy o 6 stycznia - musimy mieć pełną obsadę 29 koordynatorów. Od tego dnia, w tym modelu kaplica zaczyna funkcjonować - wyjaśnia Mateusz Marszał.
Co będzie się działo w gostyńskiej farze 6 stycznia?
Podczas inauguracji Kaplicy Wieczystej Adoracji, parafię pw. św. Małgorzaty w Gostyniu odwiedzi arcybiskup Stanisław Gądecki. 6 stycznia o godz. 18.30 planowana jest msza św. Arcybiskup poświęci wówczas miejsce nieustannej modlitwy do Najświętszego Sakramentu.
Po mszy św. odczytany zostanie dekret erygujący kaplicę wieczystej adoracji pw. bł. Edmunda Bojanowskiego, nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu, a po litanii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tabernakulum. Zatem od godz. 20.00 rozpocznie się wieczysta adoracja - mówi ks. Grzegorz Robaczyk, proboszcz parafii farnej w Gostyniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.