reklama
reklama

Zacny konkurs historyczny "Wiem więcej o ziemi gostyńskiej"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Zacny konkurs historyczny "Wiem więcej o ziemi gostyńskiej" - Zdjęcie główne

Zacny konkurs historyczny "Wiem więcej o ziemi gostyńskiej" dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych | foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Młodzieżowa Rada Miejska, wraz z gostyńską biblioteką publiczną oraz Muzeum w Gostyniu, przygotowała konkurs „Wiem więcej o Ziemi Gostyńskiej”. Do udziału zaproszono uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. - Zmagania miały na celu dobrą zabawę i współpracę między uczestnikami oraz sprawdzenie wiedzy na temat Gostynia - podkreślali organizatorzy.
reklama

Konkurs odbył się w sali gostyńskiego kina 22 maja 2024 r., którą organizatorom udostępnił GOK Hutnik. Zmagania z wiedzy o historii gminy Gostyń odbywają się od kilku lat. Uczestnicy konkursu „Wiem więcej o ziemi gostyńskiej” odpowiadali na pytania na kartkach, tradycyjnie. Ale w ubiegłym roku Młodzieżowa Rada Miejska postanowiła unowocześnić sposób przeprowadzania zmagań.

Rok temu zwrócili się do nas dyrektorzy biblioteki miejskiej - Przemysław Pawlak oraz muzeum - Robert Czub z propozycją współpracy, żeby zmodernizować sposób prowadzenia - opowiadał Kacper Małyszek, przewodniczący MRM w Gostyniu.

Tegoroczną edycję zmagań, które pokazały, jak bardzo pokolenie nastolatków zna historię miejsca, w którym mieszka, otworzył zastępca burmistrza - Gostynia Grzegorz Skorupski. 

- Gostyń w swej małej historii może pochwalić się naprawdę wieloma ważnymi wydarzeniami, dotyczącymi reformacji. Jeżeli mówimy o wszystkich powstaniach narodowych, to gostyniacy brali w nich udział. Jeżeli mówimy nawet o tej naszej najnowszej historii, po II wojnie lub walce z komunistycznym okupantem, to też mamy olbrzymie zasługi. Dlatego tym bardziej cieszę się, że mogę otwierać tak zacny konkurs „Wiem więcej o ziemi gostyńskiej”. Życzę powodzenia i świetnej zabawy - powiedział Grzegorz Skorupski.

W konkursie udział wzięło 27 uczestników (6 drużyn z „podstawówek”, starsi uczniowie to gostyński ZSO i ZSZ - wystawił dwie ekipy). Trzyosobowe ekipy szkolne, które zgłosiły się do konkursu oceniane był w dwóch kategoriach - szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Pytania, które układał Robert Czub, dyrektor gostyńskiego muzeum, weryfikowane były przez przedstawicieli młodzieżowej rady. Tegoroczny konkurs ograniczył się do formy quizu, nie było pytań otwartych. Nie oznacza to, jak podkreślają organizatorzy, że w przyszłorocznej edycji nie będzie pytań otwartych. Dla jednej i drugiej kategorii zawodników przygotowano po 50 pytań, które różniły się poziomem trudności. 

- Najważniejszą rzeczą, jeśli chodzi o przygotowanie do konkursu, była znajomość topologii miasta, historycznych nazw ulic. Nie ograniczaliśmy się tylko do XX wieku, były pytania, które wymagały wiedzy z wcześniejszych okresów historycznych ziemi gostyńskiej. W regulaminie podawaliśmy źródła informacji, wskazywaliśmy na książki napisane o Gostyniu. Ważnym źródłem zdobywania informacji mógł być Rocznik Gostyński - mówił Kacper Małyszek, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Gostyniu. 

Wraz z udostępnianymi na kinowym ekranie pytaniami, pojawiały się zdjęcia, przedstawiające historyczne budynki, ulice czy fotografie ważnych dla Gostynia bohaterów i osobistości.

Wyniki konkursu:

I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych - Zespół Szkół Zawodowych im. Powstańców Wlkp. w Gostyniu

Szkoły podstawowe:

  • III miejsce ex aequo Szkoła Podstawowa Nr 2 w Gostyniu oraz Szkoła Podstawowa Nr 5 im. ks. Franciszka Olejniczaka w Gostyniu
  • II miejsce w kategorii szkół podstawowych Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi  im. Czarnego Legionu  w Gostyniu
  • I miejsce w kategorii szkół podstawowych Szkoła Podstawowa Nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi  w Gostyniu
 

Podczas spotkania z młodzieżą w gostyńskim kinie, zaprezentowane zostały wyniki diagnozy rówieśniczej dotyczącej praw podstawowych. Ankieta przygotowana została w ramach projektu „Lokalni Ambasadorzy Praw Podstawowych”, realizowanego z programu grantowego „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami”, współfinansowanego ze środków Programu Komisji Europejskiej CERV „Obywatele, równość, prawa i wartości” na lata 2021-2027.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama