Nie jest to nowy konkurs, a raczej konkurs z tradycją, który od ponad 20 lat jest organizowany przez Muzeum w Gostyniu oraz bibliotekę miasta i gminy. Celem konkursu jest upowszechnianie i utrwalanie wiedzy z zakresu historii gminy Gostyń i samego miasta.
- Wpadliśmy na taki pomysł, nie wiedząc o projekcie dotychczasowych organizatorów. Odbyły się konsultacje i stwierdziliśmy, że połączymy siły. Faktycznie zorganizowaliśmy ten konkurs razem - Młodzieżowa Rada Miejska w Gostyniu, biblioteka publiczna, muzeum oraz Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” - wyjaśnił Kacper Małyszek, przewodniczący MRM w Gostyniu.
Organizujący wcześniejsze edycje przyznają, że frekwencja spadała, zastanawiali się zatem, jak "ożywić" zmagania historyczne.
- Z pomocą przyszła MRM, ktora miała innowacyjne, bardzo dobre pomysły. Poszliśmy w nowoczesną technologię, w interaktywność, w formułę quizową - przyznał Przemysław Pawlak, dyrektor biblioteki miejskiej.
„Nowa krew” wśród organizatorów, młode umysły, inne spojrzenie. Nic dziwnego, że tegoroczna edycja konkursu historycznego była inna. Odeszła do lamusa poprzednia formuła.
- Wcześniej konkurs odbywał się na kartkach, chcieliśmy dać temu nowoczesny format. Uznaliśmy, że ciekawie byłoby przeprowadzić go w kinie, na telefonach czy tabletach, a nie na standardowej kartce papieru z długopisem - wyjaśnił Kacper Małyszek.
Każda szkoła biorąca udział w konkursie wystawiała grupę 5 uczniów, którzy stanowili jeden zespół. Do historycznych zmagań zgłosiło się w sumie siedem szkół podstawowych i jedna ponadpodstawowa.
Tegoroczna edycja odbyła się z wykorzystaniem aplikacji, dlatego uczestnicy zamiast kartek i długopisów potrzebowali telefonów komórkowych, wykorzystano też kinowy ekran. Na jednej ze stron internetowych był przygotowany quiz, do którego kod dołączenia został wyświetlony w trakcie trwania konkursu na dużym ekranie. Tam też pojawiły się zdjęcia z przeszłości miasta, które były ilustracją do jednego z pytań, dotyczących ulic i obiektów znajdujących się w Gostyniu przed wieloma laty.
- Każda drużyna musiała być wyposażona w jeden telefon komórkowy. Wszystko wyświetlało się na telefonach - pytania, do wyboru kilka odpowiedzi. Automatycznie zbierały się wyniki - opowiadał Kacper Małyszek.
W tym roku konkurs składał się z 50 pytań z czterema odpowiedziami do wyboru (np. skąd wywodzi się nazwa miasta, jak przed laty nazwyały się ulice w Gostyniu, kto był starostą gostyńskim w latach 20. XX w., rozpoznawanie zdjęć historycznych).
- Baza pytań została przygotowana przez poprzednich organizatorów - powiedział przewodniczący MRM w Gostyniu.
Uczniowie ze zwycięskiej drużyny z ZSZ w Gostyniu, byli zadowoleni z formuły konkursu. Najlepiej zapamiętali pytania dotyczące ulic miasta i budynków historycznych, zdobyli 65% i wygrali. Materiały do nauki przygotowała uczniom Anita Woźniak, nauczycielka histori w gostyńskiej "zawodówce".
Pytania przygotowane przez muzeum i bibliotekę w Gostyniu, były konsultowane z młodzieżą.
- Mamy bardzo fajny kontakt z młodzieżą gostyńską, skupioną także wokół młodzieżowej rady. Bardzo nam zależy na dobrej współpracy. Aktualnie pomagamy im w organizacji festiwalu fantastyki Gostkon, część członków MRM będzie w naszej mediatece korzystała ze sprzętu filmowego, by pracować nad własnymi programami telewizyjnymi. Jest mnóstwo obszarów porozumienia i wspólpracy, co nas bardzo cieszy - powiedział Przemysław Pawlak.
Wyniki
I miejsce - Zespół Szkół Zawodowych im. Powstańców Wlkp. w Gostyniu
II miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 5 im. ks. Franciszka Olejniczaka w Gostyniu
III miejsce - Szkoda Podstawowa im. Edmunda Bojanowskiego w Kunowie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.