W gminach, należących do KZGRL z powiatu gostyńskiego również jest wiele przykładów na to, że właściciele posesji jednorodzinnych czy lokatorzy bloków nie wywiązuja się z obowiązku segrgacji odpadów.
- Wpływa to na wzrost kosztów transportu i zagospodarowania ponoszonych przez Związek. Chcemy uniknąć podwyżki stawek „opłaty śmieciowej” dla wszystkich mieszkańców, dlatego właściciele nieruchomości, którzy nie stosują się do obowiązku selektywnej zbiórki będą musieli zapłacić więcej – wyjaśnia Eugeniusz Karpiński.
KZGRL rozpoczął naliczanie wyższych opłat za śmieci.
- Niewywiązującym się z obowiązku segregacji odpadów oraz mieszkańcom lub użytkownikom nieruchomości, którzy wrzucają podlegające segregacji do pojemników na odpady zmieszane, naliczana będzie podwyższona opłata - czytamy w komunikacie, umieszczonym na stronie internetowej Związku.
To oznacza, że w najbliższym czasie niektórzy mogą zapłacić nawet 60 zł/osobę za odbiór i zagospodarowanie śmieci!
- Tyle zapłaci każdy, kto nie segreguje odpadów - informuje Eugeniusz Karpiński. - Niewywiązywanie się z obowiązku segregacji odpadów jest egzekwowalne i już rozpoczęliśmy naliczanie wyższych opłat - wskazuje przewodniczący KZGRL.
Informuje jednocześnie, że każdorazowo po stwierdzeniu naruszeń zasad prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, pracownicy firmy, która odbiera śmieci zostawiają informację dla właściciela nieruchomości. Firma jest też zobowiązana poinformować KZGRL o zauważonych nieprawidłowościach. Właściciele posesji, którzy nie segregują śmieci lub robią to w nieprawidłowy sposób będą mieli odebrane śmieci jako odpady zmieszane. Za to KZGRL w drodze decyzji administracyjnej naliczy im wyższą stawkę opłaty, która zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa miejscowego wynosi 60 zł za osobę.
Zarząd KZGRL apeluje do zarządców budynków wielorodzinnych, aby podjęli skuteczne działania zmierzające do wdrożenia prawidłowych zasad segregacji odpadów przez lokatorów zarządzanych budynków.
- Właścicielom nieruchomości jednorodzinnych zwracamy również uwagę, aby rzetelnie podchodzili do segregacji śmieci i wywiązywali się z obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych - mówi Eugeniusz Karpiński.
W sytuacji problemów z segregacją lub wątpliwości dotyczących zasad postępowania z odpadami komunalnymi na terenie KZGRL można skorzystać z materiałów edukacyjnych dostępnych na stronie www.kzgrl.pl oraz skontaktować się mailowo (edukacja@kzgrl.pl) bądź telefonicznie (tel. 655286569) z Referatem Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami.
Przypomnijmy - od 1 stycznia 2020 r. mieszkańcy powinni segregować odpady. Wszystkie nieruchomości muszą być wyposażone w pojemniki do zbierania odpadów zmieszanych (resztkowych) oraz odpadów biodegradowalnych (brązowe z napisem BIO), natomiast do zbierania pozostałych frakcji segregowanych odpadów (papier, tworzywa sztuczne i metale, szkło kolorowe i szkło bezbarwne) firma odbierająca odpady zapewnia worki w odpowiednich kolorach (system stosowany w gminach należących do KZGRL). Na terenie dużych nieruchomości wielolokalowych odpady segregowane zbierane są w pojemnikach typu dzwon lub półpodziemnych.
Od 1 czerwca 2020 r. dla nieruchomości zamieszkałych, gdzie produkowane są odpady komunalne wysokość miesięcznej opłaty za jedną osobę wynosi 27 zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.