Reklama

Polski Ład. Za 15 milionów w Gostyniu wybudują nową drogę i przebudują kamienicę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl/Agata Fajczyk

Polski Ład. Za 15 milionów w Gostyniu wybudują nową drogę i przebudują kamienicę - Zdjęcie główne

Gostyn. Dofinansowanie z programu Polski Ład | foto arch. gostynska.pl/Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 15 mln zł to kwota dofinansowania, jakie otrzymała gmina Gostyń na realizację dwóch zadań inwestycyjnych. Mowa o kontynuacji remontu kamienicy położonej na gostyńskim rynku oraz o budowie nowej drogi, dzięki której strefa gospodarcza połączy się z drogą wojewódzką 434.

Ile i na co z Polskiego Ładu dla Gostynia?

Na II etap modernizacji kamienicy położonej przy ul. 1 Maja 1, przeznaczonych zostanie 5 mln zł. Drugi dofinansowany projekt, wyceniony na 10 mln zł, zakłada budowę drogi w strefie gospodarczej w Czachorowie, która dzięki inwestycji połączy się z drogą wojewódzką 434 w Sikorzynie.

Przebudowa, rozbudowa oraz zmiana sposobu użytkowania kamienicy w Gostyniu - dofinansowana po raz drugi

W ramach Programu Inwestycji Strategicznych, czyli tzw. Polskiego Ładu po raz drugi dofinansowanie otrzymała przebudowa, rozbudowa oraz zmiana sposobu użytkowania budynku zlokalizowanego przy ul. 1 Maja 1 w Gostyniu, z funkcji mieszkalno-usługowej na obiekt usługowo-biurowy. W ramach inwestycji przewidziano m. in.: wzmocnienie fundamentów, murowanie, naprawę oraz ocieplenie ścian zewnętrznych, wymianę instalacji, naprawę elewacji, wykonanie posadzek i tynków oraz zagospodarowanie terenu. Projekt zakłada zwiększenie dostępności budynku dla osób z niepełnosprawnościami - montaż dźwigu osobowego w dobudowywanej części budynku.

Przypomnijmy, że gmina Gostyń otrzymała w I edycji programu dofinansowanie do remontu kamienicy położonej przy ul. 1 Maja1. Dzięki dofinansowaniu udało się wyremontować dach, a w tym roku wymieniona zostanie także stolarka okienna w budynku.

O historii kamienicy przy ul. 1 Maja w Gostyniu i o tym, co kryje jej wnętrze możecie przeczytać TUTAJ. 

Nowa droga z Czachorowa w ramach Polskiego Ładu

W strefie gospodarczej w Czachorowie wybudowana zostanie nowa droga o długości blisko 1,5 km. Powstaną przy niej chodniki, miejsca postojowe dla samochodów osobowych i ciężarowych. W ramach inwestycji wybudowana zostanie także kanalizacja deszczowa kanalizacja sanitarna, wodociąg, kanał technologiczny, oświetlenie wzdłuż drogi z oprawami typu LED. Nie zapomniano także o nasadzeniach zieleni. Docelowo nowo wybudowana droga będzie stanowiła wyprowadzenie ciężkiego taboru samochodowego ze strefy gospodarczej do nowo powstałej obwodnicy Gostynia wzdłuż drogi wojewódzkiej 434.

To jest szosa gminna, która będzie budowana od obecnego zakończenia drogi w strefie gospodarczej w Czachorowie, aż do drogi powiatowej - prowadzącej od DW 434 do Sikorzyna (będzie wychodziła mniej więcej w 1/3 tej drogi). 

- Nasz pomysł był taki, by wykonać nową drogę, która pozwoli na swobodne poruszanie się i dodatkowe, nowe połączenie akurat ze strefą gospodarczą. W tym przypadku ma to dosyć duże znaczenie jeśli chodzi o warunki p. poż, jak również sama kwestia komunikacyjna tu jest ważna. Zmniejszą się korki na ul. Wrocławskiej, jakie powstają podczas włączania się pojazdów do ruchu w trakcie „godzin szczytu”, kiedy to wyjeżdżają pracownicy z istniejących w strefie gospodarczej zakładów - wyjaśnia Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie. 

Gmina Gostyń jako inwestor uważa, że otrzymane pieniądze pozwolą na pełne wykonanie zadania wraz z pełnym odwodnieniem, oświetleniem i parkingami, co ma zwiększyć atrakcyjność położonych wzdłuż drogi nieruchomości.

 Pomimo że są to prywatne grunty, po wybudowaniu drogi będą służyły jako tereny przemysłowe, rozwinie się tym samym strefa gospodarcza - mówi Mariusz Konieczny. 

Z doświadczenia wczęsniejszego, urzednicy gminni spodziewają się najpierw promesy, później pieniędzy. Dwie inwestycje, jakie za państwowe środki zamierza wykonać gmina Gostyń, nie będa w płeni dofinansowane po otrzymaniu funduszy. Gmina musi wyłożyć z własnego budżetu.

- Trzeba pamiętać, żed wczesniej przygotowane kosztorysy, jeszcze przed wzrostem inflacji i przed wojną w Ukrainie, różnią się i zostaną poddane korekcie,  aktualizacji, chociazby ze względu na wzrost cen - podkreśla Mariusz Konieczny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy