Reklama

Z lodowiskiem w Gostyniu można się pożegnać? Kto tak powiedział?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Maciej Mostowy

Z lodowiskiem w Gostyniu można się pożegnać? Kto tak powiedział? - Zdjęcie główne

Gostyń. Dyrektor OSiR w Gostyniu Zbigniew Kordus | foto fotomontaż Maciej Mostowy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W okresie wiosenno-letnim trudno wyobrazić sobie, że pod ogromnym namiotem na terenie sportowo rekreacyjnym na os. Pożegowo w Gostyniu znajduje się tafla lodu. Teraz jest czas kiedy można tam pograć w tenisa.

Lodowisko w Gostyniu - czy w kolejnym sezonie będzie działać?

W grudniu, kiedy do Gostynia przychodzi Święty Mikołaj, zazwyczaj otwierane jest lodowisko. Zwolennicy jazdy na łyżwach, a także ci, którym aura zimowa służy bardziej niż letnia, czekają na to z niecierpliwością. Od końca maja po Gostyniu krąży wieść, że lodowiska w Gostyniu już nie będzie. Koniec z jazdą na łyżwach pod namiotem?

Powodem miałyby być zwiększone koszty zużycia energii elektrycznej.

Co na to Zbigniew Kordus, dyrektor OSiR w Gostyniu?

- Żadnych rozmów z władzami gminy Gostyń czy z pozostałymi samorządowcami na ten temat nie było. Patrząc na szybujące ceny, w tym przede wszystkim ceny energii być może wyraziłem gdzieś swoją myśl, dotyczącą tego problemu - powiedział Zbigniew Kordus, dyrektor OSiR w Gostyniu.

Jeśli tak było, prawdopodobnie ktoś podchwycił tę myśl, być może dołączył swoje informacje o tym, że samorządy co chwilę ostatnio z czegoś rezygnują ze względu na drożyznę, więc plotki się rozeszły.

- Do końca 2022 roku za prąd płacimy według niższych stawek, cały czas obowiązuje nas umowa z poprzedniego przetargu. Jakie ceny zostaną ustalone w nowym przetargu na energię elektryczną, tego jeszcze nie wiem - tłumaczy dalej Zbigniew Kordus.

Zapewnia, że wciąż jest spore zainteresowanie lodowiskiem. 

- Utrzymujemy wysoką frekwencję - podkreśla. - Na razie nie rozmawiamy o tym z włodarzami, chociaż rosnące koszty utrzymania stają się problemem - dodał dyrektor OSiR w Gostyniu.

Jakie są koszty utrzymania lodowiska w Gostyniu?

Jaki jest koszt utrzymania lodowiska? W sezonie 2021/2022, czyli od listopada 2021 do końca lutego 2022 r. OSiR zapłacił około 46 tys. zł za zużycie energii elektrycznej. Przychody z lodowiska wyniosły 129 590 zł netto. Skorzystały z niego 12 964 osoby, ale - jak przypomina dyrektor - obiekt działał w ograniczonym reżimie sanitarnym, kiedy to obowiązywały limity osób. W sezonie 2020/2021 ze względu na pandemię i restrykcyjne obostrzenia lodowisko było nieczynne. 

- Suche liczby nie odzwierciedlają kosztów utrzymania. Kupowaliśmy butlę gazową za 50 zł na początku sezonu, a wiosną 2022 r. ta sama butla kosztowała już ponad 100 złotych. Nie zatrudniamy przy tym innych pracowników, lodowisko obsługują osoby pracujące w OSiR - mówi Zbigniew Kordus. 

Tak samo, jak ze względu na zbyt wysokie koszty utrzymania, w związku z podwyżką cen gazu i energii elektrycznej bankrutują mniejsze zakłady pracy [TUTAJ CZYTAJ O HUCIE SZKŁA W PONIECU], możemy się też liczyć z faktem, że zawieszone będzie funkcjonowanie krytej pływalni czy lodowiska właśnie.

Latem oświetlenie nie jest potrzebne w ogóle, jedynie podczas deszczu, trzeba oświetlać kort. Ale lodowisko w Gostyniu to nie tylko oświetlenie. Zimą, kiedy wieczory są dłuższe, lampy świecą dłużej, zużywają więcej energii. Poza tym działają jeszcze agregaty chłodnicze, potrzebne do utrzymania temperatury tafli lodu, dzięki której lodowisko może funkcjonować. Urządzenia te zużywały mniej energii, kiedy zimy były chłodniejsze. W ostatnich latach średnia temperatura zimą wzrosła, ta pora roku stała się łagodniejsza, więc maszyny musiały działać na zwiększonych obrotach, zużywając więcej energii do utrzymania odpowiedniej temperatury lodu.

 - Mimo, że cena samego prądu dotychczas była bez zmian, zwiększyły się koszty przesyłowe, sieciowe, ale w tym roku nie odczuliśmy tego aż tak bardzo - mówi Zbigniew Kordus - Pytanie, kiedy samorządy z różnych powodów dojdą do ściany? Przyszłość niepewna, finanse są szczuplejsze, a potrzeby cały czas rosną - zastanawia się Zbigniew Kordus.

Nowe taryfy i koszty energii elektrycznej w gminie Gostyń będą znane po rozstrzygnięciu przetargu. Jednostki organizacyjne gminy spodziewają się, że wzrosną koszty utrzymania obiektów - chociażby świetlic czy lodowiska.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy