reklama

Wypadek w Krobi. Chłopiec na hulajnodze pod samochodem. Jak zachował się kierowca auta?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Wypadek w Krobi. Chłopiec na hulajnodze pod samochodem. Jak zachował się kierowca auta? - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe/W 2022 r. w Polsce użytkownicy elektrycznych hulajnóg brali udział w 424 wypadkach, w których zginęły 3 osoby, a 421 zostało rannych. | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości424 wypadki, 421 osób rannych, 3 zginęły - to dane z 2022 r. dotyczące zdarzeń z udziałem użytkowników elektrycznych hulajnóg. Nie dalej, jak w środę wieczorem, w Krobi pod kołami samochodu znalazł się dziesięciolatek, który jechał na hulajnodze. Zachowanie kierowcy - na medal. 
reklama

Do zdarzenia z udziałem dziesięcioletniego chłopca na hulajnodze doszło 16 sierpnia 2023 r., około godz. 19.30 w Krobi.

 - Z ustaleń policjantów wynika, że na ulicy Cichej chłopiec, jadąc na hulajnodze, wjechał na jezdnię i trafił wprost pod nadjeżdżający samochód marki Audi - informuje podkom. Monika Curyk, oficer prasowa KPP w Gostyniu.

Trzeba zaznaczyć, że „osobówka” znajdowała się na drodze z pierwszeństwem przejazdu. - Kierujący audi wezwał pogotowie ratunkowe i zaopiekował się chłopcem - informuje podkom. Monika Curyk. 

 10-latek został przetransportowany do szpitala. Jak podaje gostyńska policja, zderzenie z samochodem dla dziesięciolatka nie zakończyło się źle. Wstępnie lekarze ocenili, że chłopiec doznał ogólnych potłuczeń ciała.

reklama

Po raz pierwszy hulajnogi w Gostyniu

Na ulicach i chodnikach coraz częściej widzimy dzieci i młodzież, ale także dorosłych, poruszających się hulajnogą. Ten "środek lokomocji" w większych miastach stał się bardzo popularny. Przypomnijmy - w Gostyniu ogólnodostępne elektryczne hulajnogi pojawiły się 1 marca 2021 r. [PRZECZYTASZ TUTAJ] - niecały rok po tym, jak w życie weszły przepisy, regulujące status elektrycznych hulajnóg i zasady ich użytkowania. W trakcie roku szkolnego, przed szkołami, obok rowerów widać pozostawione hulajnogi. Być może jest to jakiś sposób na ominięcie korków w miejskiej dżungli i ekologiczny "środek lokomocji", ale czy jazda na hulajnodze jest bezpieczna? 

reklama

Po raz pierwszy dane o użytkownikach hulajnóg

W marcu 2023 r., w raporcie o wypadkach drogowych za 2022 r., jaki podała Komenda Główna Policji po raz pierwszy pojawiły się wyliczenia dotyczące elektrycznych hulajnóg. Z danych wynika, że wcale nie jest to bezpieczny pojazd, a brawurowa i lekkomyślna jazda na takim jednośladzie może skończyć się nawet śmiercią.

Otóż w 2022 r. w Polsce użytkownicy elektrycznych hulajnóg brali udział w 424 wypadkach, w których zginęły 3 osoby, a 421 zostało rannych.

W raporcie Komendy Głównej Policji nie zamieszczono pełnych i szczegółowych danych na temat najczęstszych przyczyn i okoliczności wypadków z udziałem użytkowników elektrycznych hulajnóg. Nic nie wiadomo na temat zależności liczby wypadków od wieku użytkowników. Z tego, co obserwujemy na chodnikach, ścieżkach pieszo-rowerowych i drogach, można śmiało przypuszczać, że poszkodowanymi są przede wszystkim młodzi ludzie, gdyż to oni zwykle korzystają z tego rodzaju jednośladów.

reklama

Z raportu wynika, że w 2022 r. w 60 przypadkach doszło do najechania przez użytkownika hulajnogi na osobę pieszą. W takich zdarzeniach nikt nie zginął, ale 59 osób zostało rannych. W ubiegłym roku miało też miejsce 37 wypadków z rowerzystami spowodowanych przez użytkowników hulajnóg. Tu również nikt nie zginął, ale 31 osób zostało rannych. 58 wypadków spowodowali użytkownicy elektrycznych hulajnóg będący pod wpływem alkoholu. Dla porównania - w przypadku jadących daleko bardziej popularnymi rowerami było 159 takich zdarzeń.

Przypominamy zasady korzystania z hulajnogi

Użytkownik elektrycznej hulajnogi powinien:

  • jeździć trzeźwy - za korzystanie z hulajnogi pod wpływem alkoholu grozi grzywna.
  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa dla rowerów – z maksymalną prędkością 20 km/h.
  • gdy nie jest to możliwe, powinien poruszać się jezdnią, jeśli dozwolona prędkość ruchu na niej nie przekracza 30 km/h (np. w strefie zamieszkania).
  • jeśli nie ma drogi rowerowej, może też jechać chodnikiem, ale z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych.
  • stosować zasadę prawej ręki w strefie zamieszkania 
  • nie może nikogo przewozić (jechać z pasażerem).
  • na chodniku ustąpić pierwszeństwa pieszym.
  • sygnalizować zamiar skrętu kierunkowskazem lub wystawieniem ręki.
  • zachować odstęp 1 m podczas wyprzedzania innych uczestników ruchu 
  • parkować hulajnogę w wyznaczonych do tego miejscach. Jeśli ich nie ma, można zostawić ją równolegle do przebiegu jezdni na bardziej oddalonym od niej skraju chodnika (należy pozostawić przynajmniej 1,5 m szerokości chodnika)

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama