Reklama

Wynagrodzenie starosty powiatu gostyńskiego wzrośnie o ok. 70 procent. Radni przyznali, bo musieli?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Wynagrodzenie starosty powiatu gostyńskiego wzrośnie o ok. 70 procent. Radni przyznali, bo musieli? - Zdjęcie główne

Powiat gostyński. Starosta Robert Marcinkowski będzie zarabiał o 70% więcej | foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pensja starosty Roberta Marcinkowskiego nie zmieniała się od 2018 r. Teraz będzie zarabiał więcej. Miesięczne wynagrodzenie włodarza naszego powiatu po podwyżce, jaką przyznali mu rajcy na dzisiejszej sesji Rady Powiatu Gostyńskiego wynosi ponad 18 tys. zł brutto.

Od 2018 r. starosta gostyński miesięcznie otrzymywał pensję w wysokości 10.620 zł brutto. Dziś radni powiatu gostyńskiego zdecydowali, że wynagrodzenie włodarza wzrośnie o około 70%.

- Różne są komentarze dotyczące podejmowania tego rodzaju uchwał. My mamy obowiązek podnieść wynagrodzenie starosty, ponieważ ono nie spełnia tych przepisów, które pojawiły się w nowych aktach prawnych - wyjaśnił Alfred Siama, przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego.

O podwyżce pensji włodarza naszego powiatu radni zdecydowali, zmieniając uchwałę z 2018 r. w sprawie nawiązania stosunku pracy ze starostą gostyńskim.  

Zanim przystąpili do przegłosowania projektu uchwały, przewodniczący rady Alfred Siama wyjaśnił, dlaczego sprawa została poddana pod obrady rajców na sesji. Powołał się na nowe rządowe akty prawne regulujące między innymi kwestię wynagrodzenia starostów, jakie pojawiły się w ostatnim czasie.

Chodzi o rozporządzenie rady ministrów z 25 października, w którym określono maksymalne stawki wynagrodzenia włodarza powiatu. Ważny jest również art. 11 ustawy z 17 września, który mówi, że minimalne wynagrodzenie nie może być niższe aniżeli 80% wynagrodzenia maksymalnego - wyjaśnialiśmy to W PRZYPADKU PRZYZNANIA PODWYŻKI DLA BURMISTRZA BORKU WLKP. - KLIK.

- Jeśli wynagrodzenie jest niższe, aniżeli 80% maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego, przewidzianego dla starosty w powiecie powyżej 60 tysięcy do 120 tysięcy mieszkańców, to na radzie powiatu ciąży obowiązek podwyższenia pensji włodarza. Chciałbym zwrócić tutaj uwagę, że to jest obowiązek, bo różne są komentarze - powiedział Alfred Siama.

Podczas sesji rady powiatu nie było dyskusji, pytań związanych z możliwościami przyznania podwyżki pensji Robertowi Marcinkowskiemu. Na pensję starosty składa się głównie wynagrodzenie zasadnicze, które radni ustalili na poziomie 90% maksymalnego poziomu ustalonego dla starosty powiatu  z liczbą od 60 do 120 tys. mieszkańców.  

- Moja propozycja zmierza ku tzw. złotemu środkowi, czyli nie jest to propozycja ustanowienia wynagrodzenia dla pana starosty na poziomie 100% maksymalnego wynagrodzenia, ani też na poziomie minimalnym 80%, tylko właśnie jest to 90%. Myślę, że jest to dobra propozycja, charakteryzująca się pewnym wypośrodkowaniem tych kwestii płacowych - tłumaczył Alfred Siama.

Sprzeciwów nie było. Uchwałę w sprawie nawiązania stosunku pracy ze starostą gostyńskim, na podstawie której rajcy przyznali podwyżkę włodarzowi, poparło 17 radnych, przy nieobecności jednej osoby. Jeden rajca wstrzymał się od głosowania i był to starosta.

- Nie brałem udziału w głosowaniu w tej sprawie ani na dzisiejszym posiedzeniu zarządu, nie wezmę też udziału w głosowaniu na dzisiejszej sesji - deklarował Robert Marcinkowski.

Miesięczne wynagrodzenie starosty powiatu gostyńskiego po podwyżce wynosi 18 117 zł:

  • wynagrodzenie zasadnicze 90% maksymalnego poziomu wynagrodzenia - 9387 zł
  • dodatek funkcyjny  - 3105
  • dodatek specjalny w wysokości 30% łącznie dodatku funkcyjnego i wynagrodzenia zasadniczego - 3747 zł
  • dodatek za wieloletnią pracę 1877,40 zł
Dodatkowo włodarzowi przysługuje jeszcze wyrównanie wynagrodzenia za 3 miesiące wstecz.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy