Reklama

Wynagrodzenie burmistrza Borku poszybowało w górę. Ta podwyżka jest konsekwencją zmiany przepisów

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: arch. portalu gostynska.pl

Wynagrodzenie burmistrza Borku poszybowało w górę. Ta podwyżka jest konsekwencją zmiany przepisów - Zdjęcie główne

Borek Wlkp. Burmistrz Marek Rożek będzie zarabiał więcej. I jeszcze dostanie wyrównanie | foto arch. portalu gostynska.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni gminy Borek Wlkp. ustalili wyższe wynagrodzenie dla burmistrza Marka Rożka w wysokości 15. 678 zł brutto, do tego dochodzi dodatek za wysługę lat. Mało tego, nowe wynagrodzenie zostanie wyrównane do trzech miesięcy wstecz.

Od początku listopada dotychczasowe pobory prezydentów, burmistrzów i wójtów są zaniżone w stosunku do najniższego pułapu wynagrodzenia minimalnego, który wprowadziły nowe przepisy. Gdyby tego nie wyrównano w samorządach, byłaby skarga na bezczynność. 

Wprowadzone zmiany w wynagrodzeniach włodarzy

Od 1 listopada wzrósł (z 12.525,94 zł brutto do 20.041,50 zł brutto) górny ustawowy pułap wynagrodzenia (wraz z dodatkami), które może być wypłacane włodarzowi. Ale to niejedyna zmiana w istotny sposób wpływająca na ustalanie wysokości poborów tych samorządowców. Dotychczas rozporządzenie płacowe określało kwotowo minimalną i maksymalną wysokość wynagrodzenia zasadniczego (tzw. widełki)  wójta, burmistrza, prezydenta, starosty i marszałka. Nowe przepisy mówią jedynie o „maksymalnej kwocie wynagrodzenia zasadniczego”. A zupełną nowością jest, że granicę minimalną ustawodawca ustalił procentowo - wskazał, że zarobki nie mogą być niższe niż 80 proc. maksymalnego wynagrodzenia określonego dla poszczególnych stanowisk.

W ustawie z 17 września zdefiniowano pojęcie „maksymalne wynagrodzenia na danym stanowisku”. Wskazano, że w przypadku wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz starosty i marszałka województwa jest to suma maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego (wskazanego w rozporządzeniu), maksymalnego poziomu dodatku funkcyjnego (też jest wskazane w rozporządzeniu) oraz kwoty dodatku specjalnego, który zgodnie z rozporządzeniem ma wynosić 30 proc. sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.

Do tej pory burmistrzowie, wójtowie czy starostowie mogli zarabiać maksymalnie 12 525 zł brutto. Ale kiedy nowe przepisy wejdą w życie nie będzie już w Polsce włodarza gminy do 15 tys. mieszkańców z zarobkami mniejszymi niż 13 936 zł brutto. Do tego trzeba doliczyć dodatek za wysługę lat. Dla włodarzy większych gmin oraz powiatów minimalne wynagrodzenie jest jeszcze wyższe.

Jako pierwszy jest borecki włodarz

Po nowelizacji ustawy "o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe”, co miało miejsce we wrześniu, do przewidzenia był taki porządek zdarzeń. Radni nie mają wyjścia, muszą podnieść zarobki włodarzom. Na posiedzeniach rad w gminach w konsekwencji podejmowane są uchwały, zmieniające wysokość wynagrodzenia włodarzy. W powiecie gostyńskim jako pierwsza z tematem zmierzyła się Rada Miejska w Borku Wlkp. Na sesji, która odbyła się 9 listopada, w obecności 12 radnych,  rozpatrywano w pierwszej kolejności uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla burmistrza Borku Wlkp. Obecni radni jednomyślnie i bez dyskusji przegłosowali podwyżkę dla Marka Rożka. Wynagrodzenie włodarza nie zmieniało się od początku kadencji. Dotychczas (od 2018 r.) zarabiał miesięcznie 10.180 zł. 

- W związku z przepisem art. 37 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych od 1 sierpnia wynagrodzenie burmistrza nie może być niższe niż 80 % sumy stawek wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego oraz dodatku specjalnego. A to oznacza, że w gminach do 15 tys. mieszkańców minimalne wynagrodzenie łącznie stanowi kwotę 13. 936 zł. Natomiast maksymalne wynagrodzenie jest to kwota 17.420 zł - wyjaśniała radnym Jolanta Chudzińska, zastępca burmistrza i sekretarz boreckiej gminy.

Powoływała się przy tym na najnowszą ustawę o zarobkach samorządowców, zaznaczając, że w związku z wprowadzonymi zmianami obligatoryjnie musi zostać podjęta nowa uchwała dotycząca wynagrodzenia burmistrza. W projekcie zaproponowano kwotę wynagrodzenia włodarza boreckiej gminy w wysokości 90% maksymalnego wynagrodzenia - czyli 15.678 zł (zasadnicze, dodatek funkcyjny oraz dodatek specjalny), do tego dochodzi dodatek za wysługę lat. Wszystkie stałe komisje radny zaopiniowały propozycję pozytywnie. 12 radnych bez dyskusji przegłosowało uchwałę ustalającą nowe wynagrodzenie Marka Rożka.  

 

Wynagrodzenie miesięczne burmistrza Borku Wlkp. Marka Rożka wynosi 15.678 zł brutto i składa się z:

  1. wynagrodzenia zasadniczego - 9.225 zł
  2. dodatku funkcyjnego - 2.835 zł
  3. dodatku specjalnego w wysokości 30% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego - 3.618 zł
  4. do tego dochodzi dodatek za wysługę lat (wg zasad obowiązujących pracowników samorządowych)
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy