Reklama

Wykonawca obwodnicy Gostynia wybrany. Kolejna droga w zasięgu ręki

Opublikowano: czw, 1 kwi 2021 16:37
Autor:

Wykonawca obwodnicy Gostynia wybrany.  Kolejna droga w zasięgu ręki - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Konsorcjum ze Skierniewic jest gotowe wybudować obwodnicę za 246 832 635 zł. To znacznie niższa kwota (i jedyna wśród ofert), niż GDDKiA planowała wydać na wykonanie zadania (267 289 719 zł).

Wiele wskazuje na to, że powstanie obwodnicy Gostynia jest coraz bliżej. W połowie lutego w siedzibie poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nastąpiło otwarcie ofert na wykonanie zadania, a dziś wybrano wykonawcę.

 

W przetargu zgłosiło się 5 firm zainteresowanych polskich firm, które pokazały, za jaką kwotę są  gotowe zrealizować inwestycję. Najwyższą ofertę złożyło przedsiębiorstwo z Warszawy. Zaproponowało wykonanie inwestycji za 324 686 351 zł. Najniższa propozycja padła z konsorcjum, którego liderem jest spółka Mirbud ze Skierniewic. Jest gotowe wybudować obwodnicę za niecałe 247 mln zł. To znacznie niższa kwota (i jedyna wśród ofert), niż GDDKiA planowała wydać na wykonanie zadania (267 289 719 zł).

 

- Wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12. Zadanie obejmuje zaprojektowanie, uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych i budowę obwodnicy.  Inwestycja powstanie w ramach rządowego „Programu budowy 100 obwodnic” - informuje Alina Cieślak, główny specjalista ds. komunikacji GDDKiA w Poznaniu. 

   Wykonawcą zadania będzie konsorcjum ze Skierniewic. W jego skład wchodzą firmy Mirbud (lider) i Kobylarnia (partner). Przedstawiona przez firmę w przetargu oferta budowlana opiewała na kwotę 246 832 635,59 zł.

 - Jeśli od dokonanego wyboru nie wpłyną odwołania, możliwe będzie podpisanie umowy - mówi Alina Cieślak.

 

Inwestycja realizowana będzie w systemie „projektuj i buduj”.  Termin realizacji przewidziany kontraktem to 33 miesiące, w tym 10 miesięcy na prace projektowe.

Dzięki wybudowaniu obwodnicy Gostynia bezpieczniej będzie nie tylko dla kierowców. Po pierwsze, powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości 17 km i przekroju: jedna jezdnia po jednym pasie ruchu w każdą stronę oraz odcinkowo jeden kierunek poszerzony o drugi pas.

Po drugie - zmniejszy się ruch w centrum miasta, gdyż podstawowym celem budowy obwodnicyjest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w Gostyniu w ciągu drogi krajowej nr 12.

 

 Po trzecie - dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości innych dróg w Gostyniu.

- Inwestycja poprawi warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego, w szczególności pomiędzy Lesznem a Jarocinem. Jest to ważna droga dla układu komunikacyjnego południowej Wielkopolski - mówi Alina Cieślak.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy