reklama

Wszystkich Świętych w Gostyniu. Dlaczego o świętości nie chcemy rozmawiać? Dlaczego unikamy tego tematu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Wszystkich Świętych w Gostyniu. Dlaczego o świętości nie chcemy rozmawiać? Dlaczego unikamy tego tematu? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
124
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościKs. kanonik Franciszek Sikora, nowy proboszcz parafii pw. bł. Edmunda Bojanowskiego w Gostyniu przewodniczył mszy św. koncelebrowanej, która została odprawiona 1 listopada 2023 r. - Stojąc przy grobach bliskich nam osób, módlmy się także za ich dusze, aby mogły przebywać w wiecznej szczęśliwości z Bogiem, aby mogły oglądać Chrystusa twarzą w twarz - zwrócił się kapłan do wiernych, zebranych na gostyńskim cmentarzu.
reklama

Wszystkich Świętych w Polsce kojarzy się z zadumą, refleksją nad śmiercią, ale przede wszystkim ze wspomnieniami, o tych którzy odeszli. Dla Polaków - katolików 1 listopada to jedno z najważniejszych świąt o bardzo wyjątkowym charakterze. W tym dniu ludzie podróżują po całym kraju, by odwiedzić groby swoich bliskich. Nekropolie są miejscem, gdzie odbywają się procesje i msze święte, a uczestniczący w nich wierni w zadumie stoją przy nagrobkach, na których chwilę wcześniej - na znak pamięci - zapalili znicze i świeczki, postawili też kolorowe stroiki i wiązanki. 

Wszystkich Świętych. Procesja na gostyńskim cmentarzu

1 listopada od rana mieszkańcy Gostynia i okolicy robili ostatnie porządki przy nagrobkach, za to wczesnym popołudniem wyruszyli tłumnie na cmentarz. Pogoda dopisywała, dlatego wiele osób wybrało się na cmentarz piechotą. Tam zebrali się na nabożeństwie, które rozpoczęło się procesją. Wówczas poświęcone zostały groby naszych najbliższych i znajomych, których mogiły znajdują się na terenie gostyńskiej nekropolii. Kapłani, siostry zakonne, ministranci oraz szafarze wyruszyli z górnej bramy cmentarza, by w skupieniu i modlitwie polecać zmarłych Bożemu miłosierdziu. 

reklama

Na pierwszej stacji pamięci modlitewnej Bogu polecano dusze zmarłych biskupów, kapłanów, diakonów, a także zmarłych braci i siostry zakonne. Podczas procesji modlono się także o życie wieczne dla zmarłych rodziców, krewnych i przyjaciół, współmałżonków, chrzestnych, wychowawców. Na stacji czwartej Bożemu miłosierdziu polecano poległych w obronie Ojczyzny, zmarłych w obozach zagłady, a także ofiary ostatnich wojen. Na ostatniej stacji, zanim rozpoczęła się msza św., uczestniczący w procesji modlili się w intencji wszystkich wiernych zmarłych, których groby znajdują się na gostyńskim cmentarzu.

Msza św. koncelebrowana

Przy ołtarzu, w centrum cmentarza odbyła się msza św. koncelebrowana. przewodniczył jej ks. kanonik Franciszek Sikora, nowy proboszcz parafii pw. bł. Edmunda Bojanowskiego w Gostyniu. Pzy ołtarzu zebrali się również proboszczowie z gostyńskich parafii oraz duchowni, którzy w naszym mieście przebywali gościnnie.

reklama

- Nasze serca, nasze myśli kierujemy w stronę nieba, gdzie przebywają nasi bliscy zmarli, którzy tak, jak i my chodzili po ziemi, zostali wezwani na ucztę Chrystusa i przebywają w wiecznej szczęśliwości z nim - mówił podczas liturgii ks. Sikora.

Msza odbyła się głównie w intencji parafian, prosząc o łaskę wiary i drogę świętości dla żywych, a dla zmarłych - o radość przebywania z Bogiem.

Ks. F. Sikora: "Nie można żyć trochę Ewangelią. Trzeba iść na całość!"

Podczas kazania kapłan, który przewodniczył mszy św. dał do zrozumienia wiernym, że podczas uroczystości Wszystkich Świętych, kiedy przeżywają czas o bardzo wyjątkowym charakterze, nie powinni oddawać się tylko zadumie i refleksji nad śmiercią. Uświadomił, że jest to jak najbardziej odpowiedni moment, by Chrystusowi przedstawić prośbę o świętość naszego życia. 

reklama

- Myślę, że o świętości nie chcemy rozmawiać, o świętości nie myślimy, bo zawsze nam się wydaje, że nie jest to dla mnie. Świętość jest dla księdza, biskupa, Ojca Świętego, siostry zakonnej, dla kogoś, kto żyje nie w tym świecie - powiedział ks. Franciszek Sikora, zastanawiając się, dlaczego w dyskusjach unikamy tematu świętości.

Wyjaśnił, że świętość należy rozumieć, jako przebywanie w wiecznej szczęśliwości z Bogiem.

- Święci to nie ludzie, którzy żyli w nadzwyczajnych warunkach. Oni tak, jak i my, chodzili po ziemi. Oni też mieli problemy. Święci to dzieci, młodzieńcy, osoby starsze, osoby sprawujące wysokie urzędy. Święci to także małżonkowie, rodziny. Oni mieli jedną wspólną cechę - szli drogą ośmiu błogosławieństw, (...) zawierzyli, zaufali Bogu - uzupełnił kapłan. 

Wiernym, uczestniczącym w nabożeństwie wyjaśnił, dlaczego świętość dla współczesnego człowieka jest trudna, a dla niektórych wręcz niemożliwa.

- Ludzie dzisiaj chcieliby żyć tylko trochę Ewangelią. Ale tak, jak nie można żyć, tylko trochę oddychając, tak samo nie można żyć „trochę Ewangelią”. Trzeba iść na całość. Nie można być letnim - trzeba być gorącym albo zimnym (...). Mamy żyć, oddychając pełną piersią, a nie tylko wstrzymywać oddech - apelował ks. Franciszek Sikora.

Wszystkich Świętych to dzień radosny. Zupełnie inaczej jest 2 listopada

Wszystkich Świętych wywodzi się z kultu, jakim zostali otoczeni zmarli męczennicy. Początkowo święto było obchodzone 1 maja, jednak w 731 roku papież Grzegorz III przeniósł tę uroczystość na 1 listopada. Ponad 100 lat później papież Grzegorz VI uznał ten dzień za święto Wszystkich Zmarłych Kościoła Powszechnego. Dla żyjących winien to być dzień nadzwyczaj radosny, gdyż wtedy dzwonią dzwony, rozbrzmiewają organy.

Natomiast 2 listopada, kiedy to obchodzone są Zaduszki, panuje już całkowicie odmienny nastrój. W kościele nie słychać instrumentów, wierni modlą się za dusze w czyśćcu, księża odprawiają msze w czarnych szatach i wymieniają nazwiska zmarłych na tzw. wypominkach.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama