Reklama lokalna
reklama

Wolontariusze Roku 2023 Powiatu Gostyńskiego. Każdy ze swoją historią dobroci i bezcennej pracy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Wolontariusze Roku 2023 Powiatu Gostyńskiego. Każdy ze swoją historią dobroci i bezcennej pracy - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
120
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościKiedy obchodzono Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego, w Gostyniu odbyła się Gala Wolontariusza Roku Powiatu Gostyńskiego - Edmundy 2023. - Wyróżnieni i nagrodzeni dzisiaj ludzie to osoby i firmy wysokich lotów - mówiła Joanna Jakubiak, jedna z prowadzących uroczystość. Motywem przewodnim spotkania, podczas którego wręczono tytuły Wolontariusza Roku 2023 w 5 kategoriach, była wdzięczność.
reklama

Uroczystość, która odbyła się w sali bankietowej Restauracji Krawatka 7 grudnia 2023 r. zgromadziła włodarzy gmin i powiatu gostyńskiego, a także osoby zgłaszające oraz nominowanych kandydatów do tytułu Wolontariusza Roku Powiatu Gostyńskiego 2023 r.

- Gala Wolontariusza co roku gromadzi ludzi, dla których potrzeby drugiego człowieka są niezwykle ważne - przypomniała współprowadząca Aldona Majchrzak. - Dzięki waszym działaniom pozwalacie też wzbijać się innym. Najlepszym dowodem są ci wszyscy, którzy dziś postanowili docenić te działania i zgłosić państwa kandydatury do tytułu Wolontariusza Roku - dodała.

Gala Edmundów to inaczej gala Oskarów dobroci

Tytuły zostały przyznane w 5 kategoriach: wolontariusz grupowy, indywidualny, młodzieżowy, biznes społecznie odpowiedzialny oraz wydarzenie roku. Zanim nastąpiło rozstrzygnięcie, głos zabrał starosta powiatu gostyńskiego Robert Marcinkowski.

reklama

- Święty Filip mówił kiedyś: „szczęśliwi młodzi, którzy mają czas, aby czynić dobro, bo dobro i radość najprostszą drogą do świętości są”. Oni są młodzi, oni są szczęśliwi i tacy sami są też nasi wolontariusze. Gala Edmundów to inaczej taka gala Oskarów dobroci. W powiecie gostyńskim jest wielu ludzi, którym chcemy dziś podziękować. Chociaż te statuetki trafią do wybranych, to tak naprawdę każdy z państwa obecnych na tej sali jest już zwycięzcą. Jest zarówno tym, który daje, jak i tym, który otrzymuje wdzięczność. Z wdzięczności zostali państwo zgłoszeni, nominowani. I tak naprawdę każdy z was zasługuje na miano dzisiejszego, współczesnego Edmunda - powiedział włodarz powiatu.

Nawiązując do historii działań, jakie podejmowali nominowani do Edmundów, przypomniał ciekawe powiedzenie: praca wolontariusza nie jest pracą niezapłaconą, jest pracą bezcenną.

reklama

- Za każdym z państwa stoi historia dobroci - zwrócił uwagę Robert Marcinkowski. 

 

 

Popołudniowe spotkanie obecnym umilił występ dziecięcego chóru Filippo Vivo, działającego w parafii na Świętej Górze. To było radosne śpiewanie młodych artystów pełnych entuzjazmu i pasji, z dużą dawką pozytywnej energii.

Ponieważ motywem przewodnim tegorocznej gali Edmundów była wdzięczność, każdy na niej obecny zobaczył na krześle długopis oraz kopertę z osobliwym znaczkiem - portretem bł. Edmunda Bojanowskiego. 

- Mówi się, żeby być wdzięcznym za to, co się ma, bo gwarantuje to, że będzie się miało jeszcze więcej. Wszyscy również jesteśmy zapewne wdzięczni za osoby, które mamy wokół siebie. I to jest moment, by dać temu wyraz - usłyszeli goście od prowadzących galę.

reklama

Przypomniano, że Edmund Bojanowski w swoim życiu pisał bardzo dużo listów, ale być może dlatego, że w czasach, kiedy żył nie było Internetu, portali społecznościowych. Obecnie słowo pisane odchodzi do lamusa. 

- Kiedy ostatni raz zaadresowali państwo do kogoś kopertę? - pytały gości prowadzące spotkanie. 

Po czym poprosiły, by każdy z obecnych zaadresował kopertę do kogoś, komu jest wdzięczny.

- Może będzie to pretekst, by dziś wieczorem w zaciszu domu uzupełnić kopertę listem w ten sposób na pewno ucieszymy kogoś, komu jesteśmy wdzięczni - mówiła zachęcająco Joanna Jakubiak. 

Czym jest wdzięczność? Debata

Przygotowano też panel dyskusyjny, pod hasłem „Czym jest wdzięczność?”. O tym rozmawiano z wybranymi mieszkańcami Gostynia i okolicy, którzy w swoim życiu doświadczyli konieczności proszenia o pomoc, ale jednocześnie towarzyszy im ogromna wdzięczność za wszystko, co bezinteresownie otrzymały. 
Przed publicznością ze swoich przeżyć i doświadczeń przy proszeniu o pomoc zwierzyli się: 

  • Lidia Wolna, mama Zuzi chorej na SMA, dla której w Gostyniu zebrano 9,5 mln zł na najdroższy lek świata;
  • Marta Ciupińska - mama dzielnego i przebojowego Kacpra, który urodził się z niedorozwojem kości piszczelowej i dziś walczy o w pełni sprawną nogę
  • Izabela Markowiak - waleczna mama walecznej, energicznej i uśmiechniętej Hanki, chorującej na Zespół Angelmana
  • Kacper Hacaś - nastolatek wśród pań, który marzył o własnej elektrycznej gitarze. Wziął sprawy w swoje ręce i dzięki dobremu sercu innych ludzi, gitarę mógł kupić.
 

Te wyjątkowe osoby odpowiadały m.in. na pytania: czy łatwo jest przyznać się, że samemu nie da się rady i prosić o pomoc? Ile radości daje realna pomoc, ale też obecność drugiego człowieka? Czy ważniejsza jest przekazana na dany cel złotówka, czy poczucie, że nie jest się samemu?

Lidia Wolna, mama Zuzi, podobnie jak pozostali rozmówcy przyznała, jak było jej ciężko zwrócić się o pomoc do innych ludzi, jak ciężko było się otworzyć, by opowiedzieć o chorym dziecku, które do końca życia będzie potrzebowało pomocy. 

Mamy biorące udział w debacie podziękoway mieszkańcom z dobrym sercem za życzliwość, wyrozumiałość, za każdą otrzymaną złotówkę na leczenie dziecka czy innego rodzaju pomoc.

O doświadczeniach ze zbieraniem funduszy na gitarę elektryczną mówił Kacper. Przyznał, że pomysł ze zwróceniem się o pomoc do ludzi podpowiedzieli mu rodzice.

- Nasadziłem sobie kwiaty, bratki - akurat był sezon. Kiedy wyrosły, poprzesadzałem w doniczki i wraz z braćmi poszliśmy z kwiatami przed osiedlową piekarnię. Rozstawiłem stolik, na nim karton z kwiatkami i napisem, że zbieram pieniądze na gitarę elektryczną. Ludzie przechodzili, wrzucali pieniądze i życzyli przede wszystkim powodzenia - opowiadał Kacper. - Później poszedłem na gostyński deptak, usiadłem na ławce i grałem, obok stały kwiaty. Towarzyszyli mi koledzy, którzy oferowali lemoniadę - dodał.

Na galę przyniósł ulubioną gitarę, którą mógł kupić dzięki ludziom, okazującym dobre serca. Z wdzięczności zagrał na niej skomponowany przez siebie utwór.

Wreszcie podczas spotkania przyszedł moment na rozstrzygnięcie plebiscytu Wolontariusz Roku Powiatu Gostyńskiego Edmund 2023. Do każdej z 5 kategorii zgłoszonych zostało kilka kandydatur. W tym roku wpłynęły 24 zgłoszenia.

Podczas ich analizy i oceniania nie miała łatwego zadania kapituła w składzie:

Marek Smektała - naczelnik wydziału oświaty w Starostwie Powiatowym w Gostyniu oraz Agnieszka Krystkowiak - pracownik tegoż wydziału, a także Magdalena Zawieja - radca prawny urzędu, Adam Sarbinowski - członek OSP Krobia, z tytułem wolontariusza roku 2022, a poza tym: Adam Ratajczak i Natalia Bezwierzchna - pracownicy wydziału promocji i rozwoju powiatu. 

Wolontariusz Roku

Edmundy 2023 przyznano w 5 kategoriach: 

  • wolontariat młodzieżowy - Duszpasterstwo Młodzieży Źródło - to grupa młodzieżowa, która powstała 15 lat temu i nieprzerwanie działa przy gostyńskiej farze. Obecnie liczy blisko 50 osób. Młodzież działa na wielu polach pomocy bliźniemu, m.in. pomaga osobom starszym i schorowanym robić zakupy, bierze udział w akcjach „Pieluszka dla maluszka” i „Tak pomagam”, działa przy Centrum Rozwoju Seniora. Młodzi ludzie odznaczeni zostali nagrodą Signum Caritatis 2023 jako najlepsza grupa charytatywna w całej archidiecezji poznańskiej
  • wolontariusz grupowy - Gostyńscy Fanatycy Kolejorza - kibice, którzy brali udział w wielu inicjatywach, m.in. zbiórkach na renowację pomników powstańców wielkopolskich, co roku w okresie Bożego Narodzenia odwiedzają podopiecznych Domu Dziecka w Bodzewie, prowadzą zbiórkę karmy dla zwierząt, zabierają dzieciaki na mecze Lecha Poznań, organizują zbiórki na rzecz mieszkańców powiatu, którym życie rzuciło kłody pod nogi
  • wydarzenie roku - Eko MONDI - zmieniaj świat 2023. Edmund 2023 przypadł spółce Mondi Simet za realizację II edycji projektu Eko-Mondi we współpracy z Fundacją Fabryka Pomysłów. Wiosną Eko MOndi realizowana była przez 7 grup nieformalnych, w edycję jesienną zaangażowane są 24 grupy. Powstają ogródki, zbierana jest deszczówka, sadzone są drzewa, buduje się karmniki dla ptaków, domki dla owadów, sprzątanie są śmieci i elektroodpady, realizowana jest edukacja ekologiczna
  • biznes społecznie odpowiedzialny - MACII - Stacja Demontażu Pojazdów Śmiłowo. Od lat pomaga i wspiera różne organizacje na rzecz dobra społecznego, można by wymieniać wiele zasług dla firmy, jak i dla szefa - Macieja Nowaka. W tym wsparli m.in. WOŚP, współorganizowali wyścigi wrak race, a uzbierane z nich środki przekazali na leczenie Mateusza Glinianego. Wsparli Piknik dla Olka w Dzięczynie. Firma MACII jest w stałej współpracy ze strażakami z jednostek powiatu gostyńskiego, jak i leszczyńskiego. Maciej Nowak, udostępniając swój plac i karoserie aut do ćwiczeń czy szkoleń, przyczynia się do kształcenia służby państwa. Wspiera również młode, jak i starsze talenty sportowe, w tym kluby sportowe
  • wolontariat indywidualny - Roman Pawełka, który jako człowiek orkiestra angażuje się w wiele inicjatyw, organizowanych na terenie powiatu gostyńskiego. Jego największą misją i pasją jednocześnie jest upowszechnienie wiedzy z zakresu ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy. Jako członek drużyny WOPR w Gostyniu zapewnia ratownicze wsparcie w czasie lokalnych imprez, przeprowadza szkolenia - także wśród przedszkolaków. Jest jednym z założycieli i członkiem Wielkopolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej SIRON, współtworzy także grupę Nieprzemakalni Gostyń, której celem jest angażowanie się w finał WOŚP, regularnie włączał się w pomoc ludności ukraińskiej, wspierał uchodźców.
 

- Poczułem się jak rodzynek, bo byłem jedynym nominowanym wśród czterech wspaniałych kobiet. Modliłem się, żebym to nie był ja. Jestem w szoku. Ale powtórzę to, co powiedziałem wcześniej - pomagać jest łatwo, wtedy, gdy ma się znajomych, rodzinę. Mam przede wszystkim wspaniałą żonę, która znosi to, że często nie ma mnie w domu, a także moje pomysły oryginalne, które gdzieś realizujemy - z rodziną i z przyjaciółmi. Czasami sprowadza na ziemię, ale też często pomaga, wspiera duchowo, pomaga zorganizować. Na pewno nie podcina mi skrzydeł. Jestem dumny i bardzo się cieszę - przyznał Roman Pawełka.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama