Plany budowy składowiska nisko- i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych dotyczą kilku gmin w Polsce. Jedną z nich jest Pogorzela. Były już wstępne spotkania, dyskusje i rozmowy. W efekcie, zaproponowano wyjazd do podwarszawskiej gminy Różan (ok. 90 km od Warszawy), gdzie od 1961 roku znajduje się podobne składowisko. Burmistrz Piotr Curyk, pogorzelscy radni, wicestarosta powiatu gostyńskiego Czesław Kołak, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa – Andrzej Szumski, sołtysi, mieszkańcy gmin oraz przedstawiciele lokalnych mediów, 16 marca odwiedzili Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie.
Inicjatywa takiej wizyty wyszła od przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki i Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP), z którymi odbyło się styczniowe spotkanie w Pogorzeli.
Radni oraz mieszkańcy ościennych gmin zadawali pytania, które miały rozwiać ich wątpliwości. Punktem kulminacyjnym spotkania była wizyta na terenie samego składowiska. Na miejscu, przedstawiciele ZUOP i Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Gospodarki nadal odpowiadali na wszelkie pytania oraz wyjaśniali funkcje poszczególnych pomieszczeń.
6 – godzinna podróż powrotna upłynęła pod hasłem dyskusji i przemyśleń. Czy wyjazd rozwiał wątpliwości uczestników? O tym czytaj w bieżącym wydaniu Życia Gostynia.
Zobacz również zdjęcia oraz nagranie z wyjazdu!