Reklama

Wiemy, kiedy będzie otwarta kryta pływalnia w Gostyniu. Czy już dzisiaj?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Łukasz Szolc

Wiemy, kiedy będzie otwarta kryta pływalnia w Gostyniu. Czy już dzisiaj? - Zdjęcie główne

Kryta pływalnia "Na Fali" w Gostyniu będzie otwarta w poniedziałek | foto Łukasz Szolc

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prosimy o odrobinę cierpliwości i wyrozumiałości. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno klientom, jak i pracownikom. Z tego powodu, konieczne jest dokładne zapoznanie się z nowymi wytycznymi rządu dotyczącymi reżimu sanitarnego - podał w oficjalnym komunikacie OSiR w Gostyniu.

Zmiany w obostrzeniach związanych z pandemią wchodzą w życie od dzisiaj. Decyzją rządu ma zostać otwarta między innymi część infrastruktury sportowej. Z jakich placówek będzie można już korzystać od tego dnia w Gostyniu? Spore emocje i oczekiwania mieszkańców towarzyszą ponownemu otwarciu drzwi basenu. Najprawdopodobniej w piątek obiekt pływalni „Na Fali” będzie jeszcze nieczynny. Dlaczego?

W piątek, 12 lutego wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym wprowadzone zostaną nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa w obszarze sportu. To warunkowe złagodzenie obostrzeń, które obowiązuje do końca miesiąca, czyli do niedzieli 28 lutego. Wprowadzone zmiany łagodzą obostrzenia w obszarze sportu powszechnego i umożliwiają amatorom korzystanie z obiektów sportowych na świeżym powietrzu.

Prośba o wyrozumiałość

Czy mieszkańcy Gostynia mogą już korzystać z miejscowego krytego basenu? Do dyrekcji przez cały tydzień docierały liczne sygnały, że mieszkańcy nie mogą doczekać się ponownego otwarcia pływalni. Pracownicy OSiR w oficjalnym komunikacie na stronie internetowej przyznali, że również zależy im na tym, aby hala basenowa znowu zapełniła się amatorami pływania. Ponownemu otwarciu towarzyszą spore emocje i oczekiwania.

 

- Prosimy o odrobinę cierpliwości i wyrozumiałości. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno klientom, jak i pracownikom. Z tego powodu, konieczne jest dokładne zapoznanie się z nowymi wytycznymi rządu dotyczącymi reżimu sanitarnego - podano w oficjalnym komunikacie OSiR w Gostyniu.

 

Jeszcze wczoraj dyrektor OSiR Zbigniew Kordus mówił, że nie jest pewny czy pływalnia w Gostyniu będzie czynna od 12 lutego. Nie wiedzieli tego też naczelnicy Ministerstwa Sportu.

- Komunikat padł na konferencji prasowej tydzień temu. Ucieszyłem się, kiedy go usłyszałem, ale ze szczęścia zapomniałem chyba o pewnych rzeczach. Nie określono szczegółowych zasad. To ma nastąpić w rozporządzeniu. Czekamy - mówił dwa dni temu Zbigniew Kordus, dyrektor OSiR w Gostyniu.

 

Nie dopracowano szczegółów

Orientował się w Ministerstwie Sportu w tej sprawie. Na biurku leżało pismo z odpowiedzią.

- Wynika z niego, że poprzednie przepisy obowiązują do 14 lutego, wydanie rozporządzenia jest w kompetencji prezesa rady ministrów. W tej chwili trwają prace nad nowymi regulacjami prawnymi, które miałyby wejść w życie od 12 lutego - wyjaśniał Zbigniew Kordus.

 

Departament sportu w środę informował OSiR:

W chwili obecnej, trwają prace uzgodnieniowe nad zmianą ww. przepisów. Z uwagi na to, odpowiedź na ww. pytania możliwa będzie po wydaniu nowych regulacji w tym zakresie.Niezależnie od tego, informujemy, że podczas konferencji prasowej (...)komunikowano o zbliżającym się etapie częściowego odmrożenia obszaru sportu m.in. w postaci dostępu do basenów (zapowiadane zmiany od 12 02). Natomiast końcowe regulacje znajdą się w rozporządzeniu Rady Ministrów, którego należy oczekiwać w najbliższych dniach. Należy w tym miejscu przypomnieć, iż dokonywanie wszelkich zmian w przepisach w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, pozostaje w wyłącznych kompetencjach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Proces decyzyjny w tym zakresie prowadzony jest w ścisłej współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Decyzja o ewentualnym otwarciu krytej pływalni „Na Fali” ma zostać podjęta dopiero po ukazaniu się stosownego rozporządzenia Rady Ministrów oraz po zapoznaniu się z jego tekstem.

 

 - Przygotowujemy obiekt do otwarcia, właściwie jesteśmy gotowi. Ale co będzie? Czekamy na rozporządzenie, gdyż projekt jest niedopracowany, nie znamy szczegółów: ile osób ma przebywać na terenie basenu, jaka powierzchnia na 1 osobę w szatniach i tak dalej - komentował jeszcze wczoraj rano dyrektor OSiR. - Dla mnie organizacyjnie to jest szaleństwo. Grafiki pracy przygotowujemy. Harmonogram zmian muszę uzupełnić pracownikami - dodał.

 

[AKTUALIZACJA, 12 lutego, godz. 9.15]

Ostateczne rozporządzenie w kwestii otwarcia krytych pływalni, basenów, określające szczegóły funkcjonowania, ukazało się 11 lutego późnym popołudniem. Zezwala na wejście wszystkich amatorów pływania, bez wyjątku. 

- Dzisiejszy dzień chcemy poświęcić na analizę procedur, dopracowanie grafików. Rozporządzenie konsultujemy z prawnikami. Ale z dokumentu wynika, że mamy pozwolenie na otwarcie saun, solariów i tak dalej - przyznaje dziś Zbigniew Kordus.

 

W gabinecie dyrekcji trwają prace nad przygotowaniem harmonogramu, według którego miałyby działać obiekty sportowe OSiR. Rozporządzenie jest korzystne. Z projektu, wydanego po konferencji wynikało, że z basenu będą mogły korzystać osoby, biorące udział w wydarzeniach i zajęciach sportowych, we współzawodnictwie. Czyli grupy, a nie klient indywidualny - w ostatecznym dokumencie tych ograniczeń nie ma.

- Jesteśmy gotowi na dziś, ale - po ukazaniu się projektu rozporządzenia - zdecydowaliśmy, że uruchomimy też naukę pływania. Najlepiej to zrobić od poniedziałku. Dlatego też pływalnia będzie czynna od poniedziałku, 15 lutego. Wczoraj mieliśmy badania wody, dziś kontrola sanepidu. Przy takim obiekcie, jak pływalnia, otwarcie nie jest tylko włączenie światła, trzeba pewne szczegóły dopracować ze względu na bezpieczeństwo korzystających - wyjaśnia Zbigniew Kordus.

Ponieważ dzieci i młodzież nie uczęszczają jeszcze do szkół, pływalnia „Na Fali” będzie  otwierana od godz. 12.00 w dni powszednie.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy