reklama

Wielkopolska Baza Dróg Rowerowych. Powiat gostyński też opisano

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski/Agata Fajczyk

Wielkopolska Baza Dróg Rowerowych. Powiat gostyński też opisano - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski/Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wykaz 2 tysięcy dróg rowerowych z naszego regionu zawiera Wielkopolska Baza Dróg Rowerowych. To mapa ścieżek dla cyklistów z każdego powiatu - pobudowanych, w trakcie realizacji oraz zaplanowanych. Z tego rodzaju przewodnika mogą z powodzeniem korzystać miłośnicy spędzania wolnego czasu na jednośladach.
reklama

Wielkopolskie Biuro Planowania Przestrzennego w Poznaniu zakończyło prace nad tworzeniem Wielkopolskiej Bazy Dróg Rowerowych (WBDR). Do inwentaryzacji stanu i planów rozwoju sieci dróg rowerowych w regionie oraz aktualizacji Wielkopolskiej Bazy Dróg Rowerowych (WBDR) posłużyły dane pozyskane z gmin i powiatów, a także zarządców infrastruktury drogowej.

Łącznie zgromadzono i przetworzono informacje o ponad 2 tysiącach odcinków dróg rowerowych. Wszystkie  zostały wprowadzone do WBDR, a następnie opublikowane w aplikacji mapowej na stronie internetowej Wielkopolskiego Biura Planowania Przestrzennego w Poznaniu. Baza zawiera również informacje o stanie infrastruktury dróg rowerowych w regionie. 

reklama

Tworzyliśmy ją, myśląc właśnie o rowerzystach oraz całych rodzinach i seniorach, którzy przemieszczają się jednośladem. Ta nowa mapa rowerowa jest dostępna online, więc zawsze mieszkańcy będą wiedzieć, gdzie dalej podążać za swoją rowerową pasją czy też drogą do wskazanego miejsca - mówi Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego. - Tworząc mapę wiemy dokładnie, gdzie mamy możliwości inwestycyjne łączenia kolejnych odcinków!

Ścieżki rowerowe w powiecie gostyńskim można sprawdzić w Wielkopolskiej Bazie Dróg Rowerowych

Łączna długość istniejących dróg rowerowych w województwie wynosi 2.883 km. W realizacji pozostają blisko 123 km, a planowanych do wybudowania jest aż 1 841 km dróg rowerowych.

reklama

Najwięcej dróg dla cyklistów jest w stolicy Wielkopolski - 268 kilometrów. Drugie miejsce zajmuje Piła z 68 km, a trzecie są Oborniki, w których jest 58 km dróg rowerowych. Niestety, jest jeszcze 18 gmin na terenie Wielkopolski, w których nie ma ani jednego odcinka drogi rowerowej. 

Co ciekawe, na terenie poszczególnych gmin obliczono gęstość dróg rowerowych. Ten wskaźnik w przeliczeniu na 100 km kw., dla województwa wielkopolskiego wyniósł 9,7 km. Natomiast, wskaźnik gęstości dróg rowerowych w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców wynosi 8,3 km dla całego województwa. Największe zagęszczenie tras dla cyklistów w przeliczeniu na 100 km kw. występuje w gminach miejskich: Złotów, Wągrowiec oraz Chodzież. W przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców najwyższą wartość wskaźnika osiągnęły gminy: Powidz, Rydzyna oraz sąsiadujące z Gostyniem - Krzemieniewo.

reklama

Wraz z zakończeniem drugiej edycji badania infrastruktury dróg rowerowych w Wielkopolsce, udostępniona została aplikacja mapowa, która umożliwia przeglądanie danych o drogach rowerowych, m.in. o stanie realizacji (gotowe ścieżki rowerowe, w trakcie realizacji czy zaplanowane), typie infrastruktury czy rodzajach nawierzchni. W przyszłości posłuży również jako platforma pozyskiwania danych w ramach cyklicznej aktualizacji WBDR.

Trzeba zaznaczyć, że aplikacja nie daje na razie możliwości wyznaczania optymalnych tras podróży rowerowych, w formie znanej z popularnych serwisów mapowych, za to może być przydatnym źródłem informacji dla rowerzystów- o przebiegach, typie i stanie infrastruktury dróg rowerowych.

ZOBACZCIE MAPOWĄ APLIKACJĘ, KLIKAJĄC W OBRAZEK

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama