Reklama

Szlaki turystyczne oraz ścieżki pieszo-rowerowe w powiecie gostyńskim. Co można zobaczyć?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Według danych Starostwa Powiatowego w Gostyniu mamy w naszym powiecie sieć tras i ścieżek rowerowych o długości ponad 200 km. Dzięki nim mieszkańcy oraz goście mogą nie tylko aktywnie i przyjemnie spędzić czas wolny, ale również pożytecznie, gdyż na wielu trasach umieszczone są tablice edukacyjne, informujące o miejscach wartych zobaczenia ze względów historycznych lub przyrodniczych.

Reklama

Sezon rowerowy w pełni. Wszędzie widać osoby poruszające się dwoma kółkami - mamy tu na myśli te napędzane siłą naszych mięśni. Część z nas dojeżdża w ten sposób do pracy, ale większość korzysta z roweru jako formy rekreacji. Żeby zbudować formę, zgubić zbędne kilogramy czy zwyczajnie wyjechać na piknik.

Wykaz ścieżek i tras rowerowych w powiecie gostyńskim:

 • PIERWSZA POWIATOWA TRASA ROWEROWA (35 KM)
 • ŚCIEŻKA ROWEROWA IM. KASPRA MIASKOWSKIEGO (19 km)
 • „WIEJSKA DRÓŻKA” (8 km)
 • SZLAK CZARTORYSKICH (25,5 km)
 • SZLAK POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH (18,5 km)
 • SZLAK MICKIEWICZOWSKI (24,5 km)
 • LEŚNA ŚCIEŻKA EDUKACYJNA (3 km)
 • TRASA ZACHODNIA - STANISŁAWA HELSZTYŃSKIEGO (18 km)
 • TRASA GOSTYŃ - CZACHOROWO (7 km)
 • ZIEMIAŃSKI SZLAK ROWEROWY (40 km)
 • EURO VELO 9 (40 km)
 • "DO TRZECH REZERWATÓW" (40 km)
Dokładny ich przebieg można znaleźć na stronie: www.powiat.gostyn.pl - link TUTAJ.

Coraz częściej ścieżki pieszo-rowerowe wsie i miasta

Oprócz szlaków turystycznych potrzebne są także odpowiednie ciągi pieszo-rowerowe przy drogach. Obecnie przy okazji każdego większego remontu, modernizacji czy przebudowie drogi, samorządy myślą o wybudowaniu równolegle ścieżki pieszo-rowerowej. Z roku na rok powstają kolejne, jednak czy w tempie odpowiadającym liczbie rowerzystów pojawiających się na naszych drogach?

Obecnie najdłuższą siecią ścieżek pieszo-rowerowych dysponuje powiat gostyński - ponad 20 kilometrów (nie wliczamy tutaj ciągów zbudowanych przez gminy oraz przy drogach wojewódzkich czy krajowych).

Wyróżnić tutaj można w szczególności odcinek łączący Krobię-Pudliszki-Karzec o długości prawie 7 km powstały w ostatnich kilku latach. Częściowo brukowana, częściowo asfaltowa ścieżka pozwala bezpiecznie dojechać do samego Karca. Docelowo ciąg ma połączyć Krobię z Poniecem.

W zeszłym roku powiat gostyński wraz z gminą Poniec (także przy pomocy rządowego dofinansowania) wybudowały kolejny odcinek sieci ścieżek przy ruchliwej drodze powiatowej w Dzięczynie. Inwestycja drogowa sprawiła, że przejedziemy wygodnie i bezpiecznie przez większą część podponieckiej wsi, aż do ostatnich zabudowań w kierunku stolicy samorządu.

- Powiat gostyński regularnie rozwija sieć ścieżek pieszo-rowerowych. Przypomnę, że są one budowane przy wszystkich większych inwestycjach powiatowych, aktualnie np. w ramach modernizacji drogi Siedlec – Pępowo. W tym roku powstaje także fragment ścieżki na trasie Bodzewo - Bodzewko. Dofinansujemy również inwestycje wojewódzkie – pomiędzy Gostyniem a Krajewicami oraz Gostyniem a Kunowem. Niebawem rozpoczną się prace przy kolejnych ścieżkach z naszym udziałem: Krobia – Żychlewo i Krobia – Kuczyna. Otrzymaliśmy także pozytywne informacje dotyczące Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. W ramach dofinansowania w wysokości 15 000 000 zł powstaną ścieżki pieszo-rowerowe na drogach dojazdowych do obwodnicy drogi krajowej 434. Ścieżki pieszo-rowerowe pełnią funkcję rekreacyjną, ale też zwiększają komfort niechronionych użytkowników drogi. Dlatego tak ważna jest ich budowa. W swoich planach inwestycyjnych zawsze uwzględniamy ich rozwój - mówi starosta gostyński Robert Marcinkowski. 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy