Reklama

Wichura w gostyńskim- 14 zdarzeń [AKTUALIZACJA/ZDJĘCIA]

Opublikowano: pon, 17 sty 2022 23:05
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już od wczoraj, 16 stycznia rozsyłane są alerty pogodowe o silnych wiatrach nadciągających nad całą Polskę. Póki co, noc w powiecie gostyńskim upłynęła w miarę spokojnie, choć już od godziny 10.00 sytuacja dynamicznie się zmienia.

Od wczorajszego wieczoru na terenie całego kraju obowiązuje Alert RCB, w którym ostrzega się przed silnym wiatrem, a tym samym utrudnieniach komunikacyjnych czy przerwach w dostawie prądu. Pisaliśmy o tym TUTAJ.O ile ubiegła noc w powiecie gostyńskim przebiegła w miarę spokojnie, to od rana niestety przybywa zdarzeń z godziny na godzinę.

- Na godzinę 12:00 odnotowaliśmy 10 zdarzeń, w tym powalone drzewa i zerwane dachy z budynkó- relacjonuje kpt. Marcin Nyczka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu. Według jego słów, nie ma w tych zdarzeniach osób poszkodowanych.

W wielu miejscach są przerwy w dostawie prądu. 

AKTUALIZACJA [GODZ. 18.00]

Prawdziwe oblicze wichury nadciągnęło dopiero po godzinie 10.00, gdy większość  z nas odetchnęła już z ulgą.

W gminie Borek Wlkp. wiało najmocniej

Wszystkie 3 zerwania dachów z budynkó do dziesiejszego południa wydarzyły się w gminie Borek Wlkp., gdzie siła wiatru była największa.

Około godziny 11.00 w Cielmincach, w budynku wielorodzinnym należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej w Karolewie oderwał się spory kawałek (około metra kwadratowego) eternitu i roztrzaskał przed wejściem do jednego z mieszkań.

- Tak jak zaczęło wiać, to tylko był huk i eternit już spadł na ziemię – mówiła nam lokatorka jednego z mieszkań. – Pojawiła się prezes Spółdzielni Mieszkaniowej, poinformowała straż pożarna i porobiła zdjęcia dla ubezpieczyciela chyba – dodał jej sąsiad.

Do zdarzenia zadysponowano początkowo 1 zastęp OSP Borek a następnie 1 zastęp JRG z Gostynia , ponieważ do zabezpieczenia powstałęj dziury w dachu była potrzebna dłuższa drabina.

Natomiast patrząc na dach na stodole w Głogininie, mogłoby się wydawać, że nic takiego się nie stało. – Nam ten dach odwinęło aż do tego pierwszego komina, ponad 20 metrów kwadratowych – opowiadał właściciel zabudowań. – Strażacy z OSP Borek go odwinęli z powrotem i przykręcili śrubami, profesjonalna robota – pochwalił. Wezwanie do tego zdarzenia wpłynęło tuż po 11.15 a wiatr nie ustawał.

Ostatnia interwencja tego dnia w gospodarstwie dotyczyła obory za budynkiem mieszkalnym należącym do rodziny sołtysa wsi Maksymilianów. Zgłoszenie do dyżurki  KP PSP w Gostyniu dotarło około godz. 11.37.

– To była chwila, część blaszanego dachu odleciała aż do sąsiada, a reszta odwinęła się i porysowała nam budynek obok – tłumaczył włodarz wsi.

Strażacy – ochotnicy z OSP Karolew pozbierali połamane kawałki dachu, odwinęli z powrotem odkształconą część i przytwierdzili ją do konstrukcji dachu. Zabezpieczyli też powstałą wyrwę w poszyciu budynku gospodarczego.

Mogło być o wiele gorzej?

- Te uszkodzenia we wszystkich przypadkach nie były duże, strażacy w takich sytuacjach zabezpieczają dach przed przedostaniem się deszczu czy dalszym uszkodzeniem – wyjaśnia kpt. M.Nyczka z gostyńskiej KP PSP. – Na szczęście nie było potrzeby ewakuacji mieszkańców.

Pod koniec tego wietrznego popołudnia okazało się, że do przedpołudniowej 10 zdarzeń dołączyły 4 kolejne, w tym 3 powalone drzewa oraz znowu- zerwanie dachu budynku mieszkalnego, tym razem w Krobi.

Lista wszystkich zdarzeń związanych z wichurą w powiecie gostyńskim na godz. 16.00:

 • Łęka Wielka - powalone drzewo
 • Trzecianów-Osiedle - powalone drzewo
 • Gola - powalone drzewo
 • Gostyń (niestrawskiego) - powalone drzewo
 • Głoginin - zerwany dach na budynku gospodarczym
 • Domachowo - powalone drzewo
 • Maksymilianów - zerwanych dach na budynku gospodarczym
 • Rokosowo - powalone drzewo
 • Cielmice - uszkodzony dach budynku mieszkalnego
 • Borek Wlkp. - powalone drzewo
 • Stary Gostyń- powalone drzewo
 • Niepart - powalone drzewo
 • Krobia - uszkodzony dach budynku mieszkalnego
 • Piaski - pochylone drzewo

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy