- Po raz drugi w Gostyniu dzięki współpracy powiatu gostyńskiego z franczyzobiorcą McDonald’s Rafałem Maćkowiakiem
- Limit wolnych miejsc na badania w 2024 r. wyczerpano niemal natychmiast
- Mobilne badania dzieci. Kiedy ambulans Fundacji Ronalda McDonalda będzie w Gostyniu?
- Jak zapisać dziecko na badania w ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda?
- Jak przygotować dziecko do mobilnego badania USG?
Po raz drugi w Gostyniu dzięki współpracy powiatu gostyńskiego z franczyzobiorcą McDonald’s Rafałem Maćkowiakiem
Mobilny ambulans fundacji co roku przemierza tysiące kilometrów, odwiedzając miejscowości w całej Polsce. Do Gostynia po raz pierwszy zawitał jesienią 2024 r. Przesiewowe, profilaktyczne badania USG dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat odbyły się w ramach akcji "NIE nowotworom u dzieci".Druga już edycja mobilnych badań USG może się odbyć w Gostyniu dzięki Fundacji Ronalda McDonalda, a współorganizatorami przedsięwzięcia są powiat gostyński oraz restauracja McDonald’s Poznań Rondo Obornickie Rafała Maćkowiaka.
Limit wolnych miejsc na badania w 2024 r. wyczerpano niemal natychmiast
Ubiegłoroczne badania cieszyły się ogromnym powodzeniem, a informacja o dwudniowym terminie rejestracji spotkała się z bardzo dużym odzewem mieszkańców. Miejsca rezerwowano błyskawicznie. W ciągu jednego dnia, rejestratorka ani na chwilę nie odchodziła od telefonu, przez cały czas zapisywała na przesiewowe badania małych pacjentów. Zapisy trwały mniej więcej dwie godziny - limit wolnych miejsc wyczerpano, sporządzona została także lista rezerwowa z kilkunastoma małymi pacjentami. W ambulancie, w dwóch gabinetach można dziennie przebadać 70 dzieci.
- Zainteresowanie badaniami i sam proces rejestracji przeszedł wszelkie nasze najśmielsze oczekiwania. Mając to na uwadze spróbujemy zorganizować kolejną edycję akcji "NIE nowotworomu dzieci" w naszym powiecie - powiedział na podsumowaniu Marek Smektała, naczelnik wydziału oświaty w Starostwie Powiatowym w Gostyniu.
Z kolei przedstawiciel Fundacji Rafał Maćkowiak dodał:
- Jest potrzeba, abyśmy zorganizowali tutaj kolejne takie badania. Z mojej strony pięknie byłoby, gdyby te badania wpisały się w roczny kalendarz powiatu, jako stała, cykliczna akcja i mogły się odbywać przynajmniej raz w roku. Ze swojej strony wraz ze swoim zespołem dołożymy wszelkich starań, żeby w 2025 roku takie badania dzieci się odbyły. Być może nawet potrwałyby dwa dni, ale o tym będę rozmawiał ze starostą na przełomie roku
Mobilne badania dzieci. Kiedy ambulans Fundacji Ronalda McDonalda będzie w Gostyniu?
Z bezpłatnych badań USG jamy brzusznej i tarczycy będzie można skorzystać 26 lipca 2025 r. w Gostyniu.Na zewnętrznym parkingu przy szpitalu powiatowym (ul. Przy Dworcu w Gostyniu) pojawi się mobilny ambulans, co umożliwi przebadanie wcześniej zarejestrowanych dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, zamieszkałych w powiecie gostyńskim. Dzięki ambulansowi to lekarze specjaliści mogą przyjechać do dzieci. Badania USG jamy brzusznej i tarczycy są bezpłatne i finansowane w całości z budżetu powiatu.
- Pojazd jest klimatyzowany i całkowicie niezależny od zewnętrznych źródeł energii i wody. Mobilność pozwala na prowadzenie badań w pobliżu miejsca zamieszkania dzieci. Akcja prowadzona jest w całym kraju, a jedynym ograniczeniem jest kalendarz i dostępność terminów – zapewnia fundacja na swoim profilu internetowym.
Program badań Fundacji Ronalda McDonalda jest bezpłatny. Badania USG jamy brzusznej i tarczycy są bezbolesne, bezpieczne i mają na celu dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Wykonywane są przez doświadczonych lekarzy-radiologów. Czas potrzebny na badanie w ambulansie to około 15 - 18 minut.
W ambulansie znajduje się poczekalnia oraz 2 gabinety lekarskie, w których pracują lekarki ze specjalizacją z radiologii i diagnostyki obrazowej. Każde dziecko przychodzi na wyznaczoną godzinę, aby wizyta była jak najbardziej komfortowa. Po zakończeniu badania rodzice na zewnątrz otrzymują wynik oraz, jeśli jest taka potrzeba, poradę lekarską. Dla wielu dzieci to może być pierwsze badanie USG w życiu.
Jak zapisać dziecko na badania w ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda?
Aby wziąć udział w badaniach USG, należy zapisać dziecko, dzwoniąc pod numer 65 575-25-43 w dniach 17 i 18 lipca, w godzinach 8.00-14.00. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona, a udział w badaniu bez rejestracji nie jest możliwy.
Jak przygotować dziecko do mobilnego badania USG?
Badanie USG większości narządów nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedynie do oceny pęcherzyka żółciowego należy być na czczo, a do oceny pęcherza moczowego (ważne zwłaszcza u dziewczynek) nie powinno się oddawać moczu przed badaniem. U dzieci badanych w ramach tego programu nie jest to niezbędne, gdyż zmiany w tych narządach mogą dawać specyficzne dolegliwości i takie dzieci są kierowane na USG do innych pracowni. Dlatego dzieci, zwłaszcza te najmłodsze niewspółpracujące, zwykle nie wymagają przygotowania do tych badań. Nie trzeba też stosować specjalnych diet, ani żadnych leków oczyszczających pętle jelitowe.
Współorganizatorem tej edycji badań jest powiat gostyński, a partnerami Fundacji Ronalda McDonalda w „NIE nowotworom u dzieci” są Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ALAB laboratoria i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerami naukowymi są Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Polskie Towarzystwo Pediatryczne, a partnerem technicznym mobilnej kliniki – MAN Polska.
Fundacja Ronalda McDonalda realizuje program „NIE nowotworom u dzieci” od 2005 roku. W ciągu 20 lat radiolodzy dziecięcy na pokładzie ambulansu przebadali ponad 94 150 dzieci w całej Polsce. Dla wielu z nich diagnoza na pokładzie ambulansu była tą na wagę zdrowia i życia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.