Reklama

WAŻNE! Nie tylko podwyżka za śmieci. Są nowe zasady segregacji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

WAŻNE! Nie tylko podwyżka za śmieci. Są nowe zasady segregacji - Zdjęcie główne

Gostyń. Od marca wyższe miesięczne opłaty za śmieci | foto arch. gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Być może nie wszyscy wiedzą, a niektórzy mieszkańcy zapomnieli - od dziś wzrasta opłata za odbiór odpadów. Inaczej też segregujemy.

Z 27 do 33 zł od osoby wzrasta miesięczna opłata za odbiór odpadów w gminach, należących do KZGRL. Dodatkowo zmienia się sposób segregacji styropianu, który dotąd wrzucaliśmy do pojemników na odpady zmieszane.

Od marca

Nadszedł ten czas, kiedy wchodzi w życie zapowiadana przez Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego, kilka miesięcy wcześniej, podwyżka.

- Matematyka jest nieubłagana i ma związek z różnicą między dochodami, jakimi dysponujemy a kosztami, które okazują się być wyższe niż przewidywaliśmy - tłumaczył wtedy konieczność zmiany cen Eugeniusz Karpiński, przewodniczący Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego.

Wskazał wówczas na dwa zasadnicze powody podwyżki. Pierwsza to wysokość ofert na odbiór śmieci z posesji, jakie zaproponowały firmy wywozowe. Okazały się dużo wyższe, niż zakładał szef KZGRL. Drugi - to masa śmieci - czyli, im więcej produkujemy odpadów, tym cena ich odbioru i zagospodarowania jest wyższa. 

O ile zapłacimy więcej?

Ostatecznie decyzję o podwyżkach podjęło Zgromadzenie Związku Międzygminnego KZGRL, czyli włodarze gmin tworzących związek - także z powiatu gostyńskiego. Postanowiono, że miesięczna stawka za śmieci od osoby  od początku marca wzrasta z 27 do 33 zł - czyli o 6 zł. Dotyczy to oczywiście odpadów segregowanych. Jeśli ktoś śmieci nie będzie selekcjonował, musi się liczyć z opłatą w wysokości aż 70 zł od osoby.

Nadal utrzymano zniżkę dla osób, które odpady biogegradowalne będą gromadzić na kompostowniku. Zapłacą oni 30 zamiast 33 zł. 

Zmiana w segregacji styropianu

Poza tym już obowiązują nowe zasady segregacji styropianu, wprowadzone w związku z nowymi przepisami. Tego materiału już NIE WRZUCAMY do kubłów na śmieci zmieszane. Obecnie opakowania styropianowe, które nie stanowią materiałów budowlanych i nie są dużych gabarytów, należy wrzucać do żółtych worków lub pojemników (tam, gdzie plastik).

Okres przejściowy

By przyzwyczaić mieszkańców do nowych zasad, Komunalny Związek wprowadza okres przejściowy trwający do końca sierpnia. Do tego czasu niepoprawna segregacja odpadów ze styropianu nie będzie skutkowała obciążeniem wyższą opłatą za śmieci. 

KZGRL przypomina również, że materiały budowlane (w tym styropian dużych rozmiarów) należy oddawać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), który funkcjonuje w każdej gminie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy