Reklama

"Warto uprawiać sport". Europejski Tydzień Sportu w Szkole Podstawowej w Bodzewie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mówiąc "sport", na myśl przychodzą głównie piłka nożna, koszykówka czy bieganie. Ale dyscyplin mamy przecież multum. Są te wymagające - jak triatlon, "weekendowe" - jak wędkarstwo czy związane z podróżowaniem. W Bodzewie, w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu, uczniowie mieli okazję spotkać kilku pasjonatów aktywności fizycznej, przymierzyć ich ekwipunek czy zadać pytania.

- Europejski Tydzień Sportu jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, pochodzenia społecznego czy poziomu sprawności - wyjaśnia Agnieszka Kubica, pedagog ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Bodzewie - Musimy być aktywni regularnie, przez cały rok, aby poprawić swoje zdrowie fizyczne i psychiczne oraz wspierać integrację społeczną. Taki komunikat chcemy wysłać naszym uczniom i ich rodzinom.

Europejski Tydzień Sportu w Bodzewie. Triatlonista, czyli kto?

Tradycyjnie, jak co roku, pod koniec września uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się ciekawym osobowościom, które są orędownikami sportu.

Do szkoły zaproszono triatlonistę - Karola Janickiego, który na swoim koncie ma poważne osiągnięcia na "arenie" międzynarodowej. Podczas spotkania, sportowiec starał się zarazić młodych ludzi miłością do aktywności fizycznej od najmłodszych lat. Uczniowie dowiedzieli się, z jakich dyscyplin składa się triatlon. Usłyszeli wiele rad, jak trenować bieganie, pływanie i jazdę na rowerze. Mogli poznać wyposażenie triatlonisty, zobaczyli  profesjonalny rower oraz ubrania, w których należy trenować, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki. Obejrzeli ciekawą prezentację pokazującą drogę mistrza do celu oraz dokumentującą najważniejsze sukcesy Karola Janickiego. Na uczniach zrobiło to ogromne wrażenie.

- Pan Karol odpowiadał na wiele pytań uczniów, którzy byli zainteresowani, jaki dystans trzeba przepłynąć, przebiec i przejechać oraz w jakim czasie, aby być najlepszym - relacjonuje pedagog. - Uczniowie byli ciekawi, jak wygląda dzień mistrza, w jaki sposób trenuje i jak się odżywia. Ważnym przekazem było pokazanie, jak istotne znaczenie dla osiągnięcia sukcesu ma wewnętrzna motywacja i samozaparcie w dążeniu do celu.

Puentą 1,5-godzinnego spotkania był przygotowany przez sportowca quiz Kahoot, w którym trzeba było wykazać się wiedzą o dyscyplinach wchodzących w skład triatlonu. Pojawiły się emocje jak w rywalizacji sportowej. Wyłoniono trójkę najlepszych - wygrani otrzymali upominki przygotowane przez mistrza, nawiązujące oczywuście do uprawianego sportu (np. sportowy ręcznik).

Multimedialny pokaz wędkarski podczas Europejskiego Tygodnia Sportu w Bodzewie 

Na kolejnym spotkaniu uczniowie mieli okazję poznać mistrzów sportu, którymi są ich koledzy ze szkolnej ławki. Michał Jakubczak, Eryk Smektała i Emil Mzurek opowiedzieli o wędkarstwie, które przynosi im wiele satysfakcji.

- Chłopcy uznali, że wędkarstwo to dyscyplina sportu i też chcą się pochwalić na forum szkoły swoimi osiągnięciami - podkreśliła rozmóczyni. - Przygotowali prezentację omawiającą zasady wędkowania, gatunki ryb zamieszkujące polskie wody słodkie, jak również pochwalili się zdjęciami największych złowionych przez nic okazów ryb, co wzbudziło w ich kolegach duże emocje. Okazało się, ze fanów wędkowania jest wśród naszych uczniów o wiele więcej.

Młodzi wędkarze zaprezentowali profesjonalny sprzęt, jak również bogatą ofertę zanęt i innych gadżetów służących do optymalnego połowu. Uczniowie z ciekawością przyglądali się przygotowanej przez chłopców wystawie.

Nauczyciele też nie stronią od sportu

Kolejnym ciekawym gościem była nauczycielka bodzewskiej szkoły, której pasją jest trekking - Anna Ptak.

- Nasza matematyczka opowiadała o zasadach trekkingu i jego rodzajach - dodaje pracownica SP w Bodzewie. - Okazało się, że trekking można trenować w różnych warunkach pogodowych i różnych miejscach świata.

Nauczycielka - pasjonatka pokazała przepiękne zdjęcia z kolorowych wysp, jak również okolic lodowców na Grenlandii. Uczniowie usłyszeli, że pasja do poznawania świata połączona z aktywnością sportową to najwspanialszy sposób spędzania czasu wolnego. Oberzeli ubrania trekkingowe stosowane w różnych warunkach pogodowych - zainteresowanie wzbudziła przenośna moskitiera chroniąca przed ugryzieniami owadów w tropikalnych warunkach oraz stuptuty zakładane na buty, chroniące przed śniegiem, błotem i deszczem. 

Przesłanie akcji: Warto uprawiać sport

Kolejne dwa wydarzenia, niestety, nie odbyły się ze względów organizacyjnych.

- Spotkanie z  Karolem Łapawą (bokserem) zaplanowane na 30 września zostało odwołane przez problemy natury logistycznej, a rajd rowerowy mający się odbyć 3 października popsuła wietrzna i deszczowa pogoda - wyjaśniła pedagog. - Mamy jednak nadzieję, że całotygodniowa akcja uświadomiła uczniom, jak ważny jest dla wszystkich aktywny tryb życia - niezależnie od tego, kim jesteśmy i co robimy. 

oprac. za materiałem udostępnionym przez szkołę

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy