reklama

W szkołach średnich powiatu gostyńskiego było więcej miejsc niż kandydatów?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

W szkołach średnich powiatu gostyńskiego było więcej miejsc niż kandydatów? - Zdjęcie główne

Mikołaj Kulczak, dyrektor ZSO w Gostyniu podsumowuje nabór do ZSO w Gostyniu | foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW rekrutacji do szkół średnich na rok szkolny 2024/2025, mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy miejsc w placówkach było więcej niż kandydatów.  - Jeśli chodzi o Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, otwieramy 2 oddziały - klasę ogólnokształcącą i językową. W tej drugiej są jeszcze wolne miejsca - poinformował Mikołaj Kulczak, dyrektor gostyńskiego „ogólniaka” na sierpniowej sesji Rady Powiatu Gostyńskiego. 
reklama

Po ubiegłorocznej rekrutacji do szkół średnich, w której udział brało półtora rocznika uczniów, nadszedł czas na rok, w którym miejsc w szkołach jest więcej niż kandydatów. Pamiętamy nabór w 2023 r. - tłok w szkołach i walka o miejsca [CZYTAJ TUTAJ]. 

W ponadpodstawowych szkołach, które prowadzi samorząd powiatu gostyńskiego dla uczniów przygotowano 1177 miejsc, mają powstać 33 nowe oddziały - pisaliśmy na naszym portalu www. gostynska.pl w maju 2023 r., przedstawiając oferty szkół powiatu gostyńskiego na rok szkolny 2023/2024.

reklama

Tymczasem podczas tegorocznego naboru na rok szkolny 2024/2025 w polskich szkołach średnich było zupełnie odwrotnie - walka o ucznia i zanosi się na pustki na szkolnych korytarzach. W powiecie gostyńskim do szkół średnich poszło o ponad połowę mniej dzieci niż w roku ubiegłym. 2 września 2024 r. naukę rozpocznie w sumie 223 uczniów. W czterech szkołach: w Gostyniu, Krobi i Grabonogu ogółem powstanie 11 oddziałów klas pierwszych. 

KLIKNIJ w obrazek

reklama

To efekt reformy edukacji i obniżenia wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat, na skutego czego we wrześniu 2014 i 2015 roku do szkół podstawowych pomaszerowało półtora rocznika dzieci. Właśnie skumulowane roczniki pojawiły się w szkołach średnich w 2023 roku i dwa lata temu. Kolejne efekty polityki oświatowej obserwujemy właśnie teraz. Powyższe dane z powiatu gostyńskiego pokazują, że w naborze do liceów i techników w roku szkolnym 2024/2025 przyjętych zostanie o ponad połowę mniej absolwentow podstawówek niż rok temu.

Temat podsumowania naboru do szkół średnich, zarządzanych przez samorząd powiatu gostyńskiego został wywołany przez radnych podczas posiedzenia Rady Powiatu Gostyńskiego, 13 sierpnia. Obecni byli dwaj dyrektrzy. 

reklama

Jeśli chodzi o Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, otwieramy 2 oddziały - to jest klasa ogólnokształcąca i językowa (do wyboru angielski, hiszpański i niemiecki). W tej drugiej są wolne miejsca - prezentował sytuację Mikołaj Kulczak, dyrektor ZSO w Gostyniu.

Mikołaj Kulczak przyznał po sesji, że trafna okazała się prognoza, wykonana w październiku 2023 r. pod kątem wyjątkowo małej liczby ósmoklasistów, którzy starać się będą o miejsca w szkołach średnich.

- Zakładaliśmy, że nabór będzie wyjątkowy, prognozowaliśmy uruchomienie dwóch klas i to się sprawdziło - powiedział.

Od dyrektora ZSZ w Gostyniu Macieja Marcinkowskiego obecni na sesji dowiedzieli się, że placówka od nowego roku rusza z pięcioma nowymi oddziałami - dwa powstaną w technikum i trzy w szkole branżowej.

W ZSR w Grabonogu otwarto jeden łączony oddział technikum kształcący w zawodzie technik rolnik, technik żywienia i usług gastronomicznych. To oddział, który kojarzy się z tą placówką od lat. Zainteresowanie uczniów sprawiło, że w placówce, w liceum ogólnokształcącym z działalnością innowacyjną otwarto oddział "bezpieczeństwo publiczne działania policji" (14 uczniów). Natomiast, jeśli chodzi o  klasy mundurowe w ZSOiZ w Krobi w liceum ogólnokształcącym powstał oddział łączony - profil ogólny połączono z  profilem mundurowym. W klasie znajdzie się 27 uczniów - [patrz tabela].

- To był nabór najtrudniejszy, przynajmniej od kilkunastu lat, ale najtrudniejszy także ze względu na ofertę edukacyjną dla uczniów klas ósmych. Klas ósmych było bardzo mało na terenie powiatu gostyńskiego i nie jest to wina ani dyrektorów szkół średnich, ani dyrektorów szkół podstawowych. To jest pokłosie przeprowadzanej wiele lat temu reformy. Nasze podejście przy organizacji naboru było takie, żeby stworzyć jak największe możliwości edukacyjne dla uczniów, po to, żeby ta oferta odpowiadała zainteresowaniom. Dlatego we wszystkich naszych szkołach zaproponowaliśmy różne profile - skomentował sytuację Robert Marcinkowski, starosta gostyński. - W technikach ZSZ mamy 2 oddziały łączone. W każdym są 2 zawody: w jednym logistyk i mechatronik, a także w drugim: informatyk i organizacja ruchu turystycznego. Podobnie jest w przypadku ZSR w Grabonogu - uzupełnił włodarz.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama