Około 500 metrów ulic: Szkolna, Plac T. Kościuszki, Ogród Ludowy i Prof. Józefa Zwierzyckiego w Krobi zostanie wybrukowanych w ramach rozpoczętej niedawo przebudowy. Jednak w całej inwestycji najciekawsze jest nie to, jak ulic będą wyglądały po zmianie nawierzchni z asfaltu na kostkę, ale to, co znajdzie się pod drogą - i to dosłownie. Dokumentacja na tę inwestycję zakłada także budowę zbiornika retencyjnego, który będzie gromadził wodę opadową przede wszystkim z tych czterech ulic, które są w zakresie inwestycji.
- Ale uważam, że w znacznym stopniu ten zbiornik retencyjny pomoże zebrać wodę z ulic przyległych, a taką ulicą jest też niewątpliwie ulica Kobylińska, gdzie mamy problem z odbiorem wody opadowej przez nasze studzienki kanalizacyjne, zarówno z pasa drogowego, jak i posesji przyległych - tłumaczy burmistrz Łukasz Kubiak.
Informacja o powstanie takowego zbiornika pojawiła się już przy okazji czerwcowego zalania tejże ulicy przez nadmiar nieodpływającej wody. Kilka tygodni temu podczas jednej z ulew miała miejsce identyczna sytuacja. Nie jest to jednak jedyne taki miejsce, gdzie ma powstać zbiornik retencyjny.
Władze samorządu planują w kolejnych latach przy etapie modernizacji dróg i nie tylko stosować tego typu rozwiązania tam, gdzie będą możliwości techniczne i „będzie to zasadne”. Bufory mają „przytrzymać” wodę opadową w pierwszych kilkunastu minutach intensywnych opadów deszczu, aby kanalizacją deszczową zdołała ją odebrać i odprowadzić do rowów melioracyjnych.
Przykładowo powstanie obiektów „zbierających” wodę uwzględniono na etapie budowy KROB_KULT - nowej krobskiej biblioteki publicznej.
- Mamy w planach budowę dwóch zbiorników retencyjnych, po 10 m3 każdy, gdzie będziemy gromadzić wodę opadową z dachu naszego nowo powstałego naszego centrum edukacyjno-kulturalno-bibliotecznego - chcemy ją później wykorzystywać na przykład na nawadnianie naszych terenów zielonych, a takich na terenie naszego miasta czy gminy nie brakuje - mówi Łukasz Kubiak.
W ten „deseń” idzie także kolejne działanie miejscowych władz. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu ogłosił nabór na budowę podziemnych czy nadziemnych zbiorników gromadzących wodę w ramach programu „Deszczówka”.
Gmina Krobia złożyła także wniosek o dofinansowanie na budowę zbiornika, który gromadziłby wodę opadową z nowo-wybudowanego obiektu żłobka i oddziału przedszkolnego przy ulicy Powstańców Wielkopolskich w Krobi. Oszczędność na deszczówce może być tam spora, gdyż dach budynku ma ponad 400 m2. W związku z tym planowane jest postawienie zbiornika na około 6,5 m3 (6.500 litrów wody).
- Chcemy wprowadzać, jak najwięcej dobrych praktyk na terenie naszego samorządu. Także pokazywać możliwości indywidualnego gromadzenia wody opadowej na terenie swojej posesji. Mamy przykłady projektów rządowych, jak program „Moja Woda”, gdzie można zamontować zbiorniki gromadzące. Mieszkańcy mogą oszczędzać wodę, ją zgromadzić, żeby nie musiała niepotrzebnie odpływać do rowów - informuje burmistrz Krobi.
Całkowity koszt inwestycji mającej na celu gromadzenie wody deszczowej z budynku Gminnego Żłobka w Krobi i Przedszkola Samorządowego „Pod Świerkami” to ponad 21 tys. zł. Dofinansowanie, które udało się zdobyć z programu "Deszczówka+" pozwoli na sfinansowanie 50% kosztów postawienia instalacji.
Czytaj również: zostań tegorocznym Debiutem Biznesu