Reklama

W Gostyniu będą kolejne parkingi, garaże i... rowerownia. Ale na razie jest ściernisko

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: grafika Maciej Mostowy

W Gostyniu będą kolejne parkingi, garaże i... rowerownia. Ale na razie jest ściernisko - Zdjęcie główne

foto grafika Maciej Mostowy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze wiosną 2021 roku samorządowcy rozpatrywali uchwałę o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy "wylotówce" do Leszna (DK 12), pomiędzy marketem Netto a parkiem miejskim. Teraz już można realnie myśleć o garażach, przystanku, myjni samochodowej, a nawet rowerowni.

Grunty o których mowa mieszczą się w granicach os. Tysiąclecia w Gostyniu, obecnie są tylko częściowo wykorzystywane pod działalność rolniczą. Często widzieliśmy tam rozłożone wesołe miasteczko z karuzelami i innymi atrakcyjnymi urządzenuami dla dzieci. Jest wiele przesłanek, które wskazują na to, że wkrótce wygląd tej części miasta się zmieni. Mamy na to potwierdzenie obecnego właściciela działki, który kupił ją od gminy Gostyń.

Grunty przy ul. Leszczyńskiej zostały wystawione na sprzedaż kilka miesięcy temu. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego działka przeznaczona jest pod usługi komunikacji samochodowej i oznaczona symbolem, który wskazuje na budowę garaży, parkingów. Cena wywoławcza dla nieruchomości wynosiła 470 tys. zł netto. Do przetargu stanęło 3 oferentów, a ostatecznie teren został sprzedany za kwotę 485 zł netto (596 tys. zł brutto).

W przetargu gmina Gostyń zastrzegła sobie prawo odkupu w przypadku, gdyby obecny właściciel nie rozpoczął inwestycji zgodnej z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w terminie do 2 lat, licząc od dnia podpisania aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości (maj 2022). Jest też klauzula o zakończeniu inwestycji - musiałoby to nastąpić w terminie do 5 lat, licząc od dnia aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości.

Świadomy tych zastrzeżeń jest nowy właściciel, prowadzący firmę w gminie Pępowo. Kupując działkę, nabywca wiedział czego chce.

- Zgodnie z koncepcją powstanie tam myjnia, parkingi, garaże, przystanek. Ma też być rowerownia. W sumie cała działka ma około 2,5 ha, gdyż  kupiliśmy też grunty od osób prywatnych - niewiele zdradza właściciel Sebastian Koncewicz.

To dobra wiadomość dla mieszkańców os. Tysiąclecia w Gostyniu

Ucieszą się mieszkańcy osiedla Tysiąclecia w Gostyniu, którzy od lat borykają się z problemem braku garaży i miejsc postojowych przy ul. Mieszka I czy Przemysława II.

Osiedle było projektowane w czasach komunistycznych, gdzie na 1 blok przypadało 7 miejsc postojowych. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Trudno rozwiązać jeden z większych obecnie problem z brakiem miejsc parkingowych i garaży.  Wyjściem, jednym z lepszych, było przeznaczenie terenu przy ul. Leszczyńskiej pod budowę garaży - skomentował radny Roman Glura, który lobbował w sprawie budowy garaży przy krajowej "dwunastce".

Na jego wniosek uchwalono nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów w sąsiedztwie marketu.

Gostyńscy radni zmieniali miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Na terenach, jakie sąsiadują z marketem Netto, początkowo prawo miejscowe pozwalało na stworzenie miejsc postojowych i kompleksu garaży, ale nie tylko - pozwalało także zainteresowanym na wprowadzenie usług handlu, oświaty, zdrowia, kultury i gastronomii.

Dlatego właśnie dwa lata temu gostyńscy samorządowcy uznali, że warto przystąpić do wprowadzenia zmian w obowiązującym wtedy miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla gminnych gruntów, znajdujących się przy ul. Leszczyńskiej, a także dla terenu należącego do osoby fizycznej.

- Chcemy sporządzić taki plan, gdyż obawiamy się, że podmiot, który byłby zainteresowany gruntami, może tam pobudować market albo inny obiekt, związany na przykład z gastronomią - tłumaczył Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia.

Ostatecznie przyjęto plan, w którym wskazano przeznaczenie terenu tylko pod usługi komunikacji samochodowej.

Ruchliwa DK 12 w Gostyniu 

Podczas dyskusji gostyńskich radnych, związanej z przystąpieniem do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu pomiędzy marketem Netto a parkiem miejskim, poruszono też kwestię bezpiecznego przejścia właścicieli samochodów z os. Mieszka I czy Przemysława II do garaży lub miejsc postojowych, które miałyby powstać w pobliżu Netto. Radni martwią się, gdyż droga krajowa nr 12, przy której położone są wykupione grunty jest bardzo ruchliwa, po obu stronach znajdują się metalowe barierki. Przedostanie się z jednej strony na drugą jest kłopotliwe i niebezpieczne. Obecnie nie funkcjonują tam żadne wyznaczone przejścia dla pieszych. Burmistrz Jerzy Kulak podsunął wówczas pomysł, aby problem rozwiązać, budując kładkę nad drogą.

Zmiany szykuja się na działkach przy ul. Zachodniej w Gostyniu. Jakie? - ZOBACZ TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy