reklama

VIII Festiwal Musica Sacromontana

Opublikowano:
Autor:

VIII Festiwal Musica Sacromontana - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Mury bazyliki na Świętej Górze już po raz ósmy wypełni muzyka w wykonaniu wybitnych artystów. Od 28 września do 6 października odbywał będzie się Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana. Organizatorzy - Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, przygotowali dla publiczności cztery koncerty. Pierwszy wieczór zdominowany będzie przez kompozytorów polskich, podczas kolejnych zaprezentowana zostanie twórczość włoska, niemiecka i hiszpańska.

Rok Wiary
Rok 2013 został ogłoszony przez papieża Benedykta XVI Rokiem Wiary. Dlatego tegoroczną edycję festiwalu otworzy “Credo - koncert z okazji Roku Wiary.” - Podczas wieczoru 28 września, wsłuchując się we fragmenty Mszy Elsnera, Mozarta czy Zeidlera, uświadomimy sobie, jak bardzo religia i sztuka wzajemnie się przenikają i inspirują. Na świętogórskim festiwalu, element wiary jest najistotniejszy. Koncert zapowiada się bardzo atrakcyjnie, a części Credo z mszy mają nas uduchowić. Wydarzenie to będzie muzyczną klamrą, zamykającą kończący się jesienią Rok Wiary - mówi Wojciech Czemplik, dyrektor artystyczny festiwalu.

Dla Filipinów
“Oratorium o śmierci Świętego Filipa Neri” wykona 29 września Orkiestra Sinfonia VIVA, soliści i Poznański Chór Kameralny. Po raz pierwszy organizatorzy festiwalu poświęcają koncert założycielowi zakonu Księży Filipinów. - Inspiracją była rozmowa sprzed kilku lat z księdzem Zbigniewem Starczewskim. Wspominał koncert w Rzymie - zachwyciła go kompozycja Oratorium o świętym Filipie Neri - przyznaje Wojciech Czemplik. Nuty znajdowały w rzymskim archiwum Księży Filipinów. Po wielu staraniach stowarzyszenie otrzymało kopie rękopisów utworu. - Niemałym kłopotem było rozszyfrowanie XVIII-wiecznego tekstu włoskiego. Udało nam się dzięki dużej pomocy gostynianki pani Natalii Marchewka-Bruscia. Utwór przeszedł następnie korektę od strony muzykologicznej - wyjaśnia dyrektor artystyczny. Oratorium poświęcone Filipowi Neri usłyszymy z ust czterech głównych bohaterów: Świętości, Amora, Religii i Mądrości Rzymu. Trwają już próby Orkiestry Sinfonia VIVA pod batutą Tomasza Radziwonowicza i solistów. - Będzie to przeżycie dla nas i Księży Filipinów, którzy zjadą z całej Polski, aby usłyszeć o żywocie Świętego Filipa, opowiedzianym muzyką - przyznaje Wojciech Czemplik.

Muzyka oblężonego miasta
Mszę Josepha Schnabla, kompozytora, który wywarł duży wpływ na repertuar kapel klasztornych w Wielkopolsce, również na Świętej Górze, usłyszymy 5 października podczas koncertu “Muzyka z oblężonego miasta”. Schnabel większość czasu spędził we Wrocławiu, gdzie był kapelmistrzem Katedry Wrocławskiej. Swoje życie poświęcił muzyce religijnej, miał w swoim dorobku ponad 200 kompozycji. - Jednak sławę przyniosła mu “Missa in As”. W grudniu 1806 roku, podczas oblężenia Wrocławia przez wojska napoleońskie, kompozytor z liczną grupą mieszkańców, schronił się w Kościele Świętego Krzyża. W obliczu śmiertelnego zagrożenia napisał to wspaniałe dzieło. Współcześnie Msza nie jest nigdzie wykonywana. Korzystamy z odpisu tej kompozycji z archiwum archidiecezji w Gnieźnie - wyjaśnia Wojciech Czemplik. Wykonanie Mszy jest realizacją polsko-niemieckiego projektu współpracy. Wystąpi Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, soliści, Konzertchor Darmstadt z Niemiec, który jest jednym z najlepszych chórów w Europie. Aby stworzyć jeszcze bardziej realne warunki zagrożenia i czasów, w jakich napisano utwór, organizatorzy zaprosili na Świętą Górę grupę rekonstrukcyjną - Stowarzyszenie Historyczne Legionów Polskich i Mazurka Dąbrowskiego. Do klasztoru przybędzie 20 żołnierzy armii napoleońskiej.

Flamenco na Świętej Górze
Wydarzeniem będzie także ostatni koncert VIII Festiwalu - “Inkulturacje - wiara na krańcach świata”. Na Świętej Górze zagrają “Mszę Flamenco” artyści z Hiszpanii. - Będzie to wyznanie wiary, które jest twórczym przykładem wymiany, przez którą Kościół wnosi Ewangelię do różnych kultur - zauważa dyrektor artystyczny festiwalu. Jak dodaje, “Msza Flamenco” to bardzo udana próba połączenia chrześcijańskiej tradycji z pełnym energii stylem flamenco. - Wirtuoz gitary Carlos Piñana wraz z przyjaciółmi przeniosą nas do pełnych słońca kościołów dalekiej Andaluzji - mówi Wojciech Czemplik. Ten koncert, 6 października zamknie VIII edycję Festiwalu Musica Sacromontana. Izabela Skorzybót


Wstęp na koncerty festiwalu, jak co roku, jest wolny. Jest to możliwe dzięki grupie sponsorów z całej Polski, którzy wspierają organizację koncertu. Dla nich oraz dla patronów honorowych i medialnych, podczas wieczorów muzycznych, zarezerwowane będą w bazylice miejsca. Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej dziękuje wszystkim, którzy przeznaczają 1% podatku dla tej właśnie organizacji. Stowarzyszenie w ten sposób otrzymało wsparcie w wysokości 18 000 złotych. - Osoby te wspierają organizację festiwalu, nasze działania i kulturę na najwyższym poziomie. Dziękujemy za to serdecznie - mówi Krzysztof Fekecz, prezes stowarzyszenia.


Podczas festiwalu nagrany zostanie dwupłytowy album. Znajdzie się na nim “Oratorium o śmierci Świętego Filipa Nerii” oraz “Missa in As” Josepha Schnabla. - Sprawne przygotowanie kilkudniowych sesji nagraniowych, które odbywają się w bazylice oraz opieka nad artystami, to dla nas duże wyzwanie organizacyjne - tłumaczy Leszek Jankowski, dyrektor organizacyjny festiwalu.


Program VIII Festiwalu Muzyki Oratoryjnej
Musica Sacromontana
www.jozefzeidler.eu
Sobota, 28 września, godz. 19.30
CREDO - KONCERT Z OKAZJI ROKU WIARY
WROCŁAWSKI ZESPÓŁ SOLISTÓW RICORDANZA
CHÓR KAMERALNY CANTORES MINORES WRATISLAVIENSES
Piotr Karpeta - dyrygent
Marzena Korchut - Łykowska - sopran
Piotr Łykowski - kontratenor
Maciej Gocman - tenor
Marek Fras - bas
Credo z Mszy Antonio Vivaldiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Cesara Francka, Józefa Elsnera, Józefa Zeidlera /ze zbiorów świętogórskich/, Johanna Babtisty Lohra /ze zbiorów świętogórskich/.

Niedziela, 29 września, godz. 18.30
ORATORIUM O ŚMIERCI ŚWIĘTEGO FILIPA NERI
Pasquale Anfossi - Oratorio La morte di San Filippo Neri (ze zbiorów Księży Filipinów w Rzymie)
ORKIESTRA SINFONIA VIVA
Tomasz Radziwonowicz - dyrygent
Anna Mikołajczyk - Niewiedział - sopran
Anna Karasińska - sopran
Agnieszka Rehlis - mezzosopran
Rafał Bartmiński - tenor

Sobota, 5 października, godz. 19.30
MUZYKA Z OBLĘŻONEGO MIASTA
Joseph Schnabel - Msza As - dur (Belagerungsmesse 1806)
ORKIESTRA AKADEMII BEETHOVENOWSKIEJ
KONZERTCHOR DARMSTADT (Niemcy)
Wolfgang Seeliger - dyrygent (Austria)
Ewa Biegas - sopran
Ewa Marciniec - mezzosopran
Krystian Krzeszowiak - tenor
Grzegorz Piotr Kołodziej - baryton

Quintetto na gitarę i smyczki
PIOTR ZALESKI - gitara
KAROL LIPIŃSKI ANSAMBLE

Niedziela, 6 października, godz. 18.30
INKULTURACJE - WIARA NA KRAŃCACH ŚWIATA
Missa Flamenca (Hiszpania)
CURRO PINANA - śpiew
CARLOS PINANA - gitary
MIGUEL ANGEL ORENGO - instrumenty perkusyjne

KAROL LIPIŃSKI ANSAMBLE
Andrzej Ładomirski - I skrzypce
Beata Wołczyk - II skrzypce
Dariusz Wołczyk - altówka
Urszula Marciniec-Mazur - wiolonczela

WSTĘP WOLNY

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE