Zgodnie z ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 poz. 2519 ze zm.) zarząd związku sprawuje kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów ustawy, w tym kontrolę nieruchomości, których właściciele korzystają ze zwolnienia z części opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w związku z posiadaniem przydomowego kompostownika.
- Mamy ustawowy obowiązek skontrolować właścicieli nieruchomości jednorodzinnych, którzy zadeklarowali, że będą zbierali bioodpady w przydomowym kompostowniku i z tego tytułu korzystają z ulgi przy opłacie za śmieci. Nie podano tam terminu ani częstotliwości, ale staramy się je ustalać, by przestrzegać przepisów. Nie przygotowujemy harmonogramu z dużym wyprzedzeniem. Robimy to w miarę możliwości, z mniejszym obciążaniem pracowników. Zależy to od pogody, okresu w roku, w jakim prowadzimy kontrole – wyjaśnia Eugeniusz Karpiński, przewodniczący zarządu w KZGRL.
Weryfikacji poddane będzie faktyczne posiadanie kompostownika i kompostowanie w nim bioodpadów. W trakcie kontroli wykonana zostanie dokumentacja fotograficzna, a po niej sporządzony zostanie protokół.
- Jeśli chodzi o definicję kompostownika – jesteśmy elastyczni. Nie musi to być miejsce ogrodzone, nie musi być to kompostownik z supermarketu. Wystarczy sterta odpadów, na której widać kompost, widać że tam są składowane odpady bio i kuchenne. Nie przyjmujemy tłumaczeń gospodarzy nieruchomości, że odpady bidegradowalne wynoszą na gnojownik do sąsiada lub, że karmi nimi kury – zaznacza Eugeniusz Karpiński.
Szef KZGRL nie ukrywa, że związek dąży do tego, by kontrole zyskały wymiar prewencyjno-edukacyjny.
- Chcemy z każdej gminy, z każdego sektora, sprawdzić kompostowniki w jakieś miejscowości. Nie ukrywam, że dążymy do tego, by kontrole zyskały wymiar prewencyjno-edukacyjny. Pogłoski o takim działaniu szybko się rozchodzą – komentuje Eugeniusz Karpiński.
Weryfikacji poddane będzie faktyczne posiadanie kompostownika i kompostowanie w nim bioodpadów.
Eugeniusz Karpiński podkreśla, że skutki kontroli moga miec wymiar finansowy.
- Wcześniej czy później właściciele posesji, którzy zadeklarowali, że kompostują bioodpady, a nie mają kompostownika, będę mieli cofniętą ulgę – uzupełnia Eugeniusz Karpiński.
Stracą właściciele nieruchomości, którzy korzystają ze zwolnienia z tytułu kompostowania odpadów ulegających biodegradacji, kiedy pracownicy KZGRL stwierdzą, że:
- nie posiada przydomowego kompostownika lub
- nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w przydomowym kompostowniku lub
- uniemożliwia upoważnionej przez zarząd związku osobie dokonania oględzin nieruchomości.
KZGRL zapowiada, że wcześniej czy później we wszystkich gminach właściciele posesji, którzy korzystają z ulgi, będą sprawdzeni przez uprawnionych pracowników związku pod kątem korzystania z kompostownika.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.