Reklama

Uwaga! Kontrola kompostowników w gminie Gostyń

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Uwaga! Kontrola kompostowników w gminie Gostyń - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zarząd Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego (KZGRL) informuje, że od 16 maja do 18 maja 2023 r., w gminie Gostyń prowadzone będą kontrole przydomowych kompostowników.

Reklama

Zgodnie z ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 poz. 2519 ze zm.) zarząd związku sprawuje kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów ustawy, w tym kontrolę nieruchomości, których właściciele korzystają ze zwolnienia z części opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w związku z posiadaniem przydomowego kompostownika.

- Mamy ustawowy obowiązek skontrolować właścicieli nieruchomości jednorodzinnych, którzy zadeklarowali, że będą zbierali bioodpady w przydomowym kompostowniku i z tego tytułu korzystają z ulgi przy opłacie za śmieci. Nie podano tam terminu ani częstotliwości, ale staramy się je ustalać, by przestrzegać przepisów. Nie przygotowujemy harmonogramu z dużym wyprzedzeniem. Robimy to w miarę możliwości, z mniejszym obciążaniem pracowników. Zależy to od pogody, okresu w roku, w jakim prowadzimy kontrole – wyjaśnia Eugeniusz Karpiński, przewodniczący zarządu w KZGRL. 

Weryfikacji poddane będzie faktyczne posiadanie kompostownika i kompostowanie w nim bioodpadów. W trakcie kontroli wykonana zostanie dokumentacja fotograficzna, a po niej sporządzony zostanie protokół.

- Jeśli chodzi o definicję kompostownika – jesteśmy elastyczni. Nie musi to być miejsce ogrodzone, nie musi być to kompostownik z supermarketu. Wystarczy sterta odpadów, na której widać kompost, widać że tam są składowane odpady bio i kuchenne. Nie przyjmujemy tłumaczeń gospodarzy nieruchomości, że odpady bidegradowalne wynoszą na gnojownik do sąsiada lub, że karmi nimi kury – zaznacza Eugeniusz Karpiński.

Szef KZGRL nie ukrywa, że związek dąży do tego, by kontrole zyskały wymiar prewencyjno-edukacyjny. 

- Chcemy z każdej gminy, z każdego sektora, sprawdzić kompostowniki w jakieś miejscowości. Nie ukrywam, że dążymy do tego, by kontrole zyskały wymiar prewencyjno-edukacyjny. Pogłoski o takim działaniu szybko się rozchodzą – komentuje Eugeniusz Karpiński.
Weryfikacji poddane będzie faktyczne posiadanie kompostownika i kompostowanie w nim bioodpadów. 

Eugeniusz Karpiński podkreśla, że skutki kontroli moga miec wymiar finansowy.

- Wcześniej czy później właściciele posesji, którzy zadeklarowali, że kompostują bioodpady, a nie mają kompostownika, będę mieli cofniętą ulgę – uzupełnia Eugeniusz Karpiński. 

Stracą właściciele nieruchomości, którzy korzystają ze zwolnienia z tytułu kompostowania odpadów ulegających biodegradacji, kiedy pracownicy KZGRL stwierdzą, że:

  • nie posiada przydomowego kompostownika lub
  • nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w przydomowym kompostowniku lub
  • uniemożliwia upoważnionej przez zarząd związku osobie dokonania oględzin nieruchomości.
W wyżej opisanych przypadkach wydana zostanie decyzja o utracie prawa do zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono niespełnienie przynajmniej jednego z wymagań.

KZGRL zapowiada, że wcześniej czy później we wszystkich gminach właściciele posesji, którzy korzystają z ulgi, będą sprawdzeni przez uprawnionych pracowników związku pod kątem korzystania z kompostownika.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy