Popołudniowa akcja policyjna miała na celu kontrolę stanu technicznego pojazdów oraz emisji hałasu układu wydechowego.
Co mówią o tym przepisy?
Zgodnie z przepisami prawnymi w Polsce za zbyt głośny wydech kierowca może ponieść niemałe konsekwencje.Reguluje to art.60. ust. 2 pkt. 2 Kodeksu Drogowego, zgodnie z którym
2 zabrania się kierującemu:
(…) 2) używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem;
Jeżeli właściciel samochodu ma uszkodzony układ wydechowy lub go tuningował, może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 300 zł. Dodatkowo policja ma prawo zatrzymać mu dowód rejestracyjny i skierować pojazd na badanie techniczne.
Co istotnie, w stacji diagnostycznej pojazd również może nie zostać dopuszczony do ruchu. Właściciel musi usunąć nielegalne przeróbki układu wydechowecho i dopiero zaliczenie badania technicznego pozwoli odzyskać dowód rejestracyjny i umożliwi dalszą jazdę.
Efekty policyjnej kontroli w powiecie gostyńskim
Gostyńscy funckonariusze wydziału ruchu drogowego podjęli czynności wobec grupy kierowców i zatrzymali do kontroli drogowej:
- 6 motorowerów
- 1 motocykl
- 1 samochód osobowy
Kierowcom jednośladów zatrzymano 5 dowodów rejestracyjnych w związku z nadmiernym hałasem (dopuszczalny poziom hałasu to 94 dB). Motorowery były też niewłaściwie oświetlone.
Jakie są dopuszczalne głośności wydechu w pojazdach?
Dopuszczalna głośność wydechu samochodu osobowego:
- samochód osobowy (benzyna): 93 decybele;
- samochód osobowy (diesel): 96 decybeli.
Dopuszczalna głośność wydechu samochodu użytkowego o dmc do 3,5 tony:
- samochód użytkowy (benzyna): 93 decybele;
- samochód użytkowy (diesel): 102 decybele.
Dopuszczalna głośność wydechu motocykla:
- motocykl spalinowy do 125 cm3: 94 decybele;
- motocykl spalinowy 125 cm3: 96 decybeli.
Dopuszczalna głośność wydechu innego typu pojazdów (wczesniej nie wymienianych):
- pojazd (benzyna): 98 decybeli;
- pojazd (diesel): 108 decybeli.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.