Zbiornik Wonieć. Urzędnicy zapewnili sprzęt, strażacy napełniali worki
Działania na kościańskim Kanale Obry strażacy prowadzili od 18 lutego, uszczelniając i wzmacniając wały przeciwpowodziowe między miejscowościami Gryżyna i Kościan. 62 ratowników napełniło piaskiem blisko 4 000 worków, które następnie zostały ułożone w wybranych miejscach.Następnie, 19 lutego, podczas posiedzenia powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego w Kościanie oraz wizji lokalnej w terenie podjęta została decyzja o konieczności wzmocnienia skarpy zapory czołowej zbiornika Wonieść.
- Miejsce to zostało wytypowane przez pracowników Wód Polskich, pod których nadzorem i wsparciem prowadzone są prace. Z wojewódzkiego magazynu przeciwpowodziowego w Borkach koło Słupcy dostarczone zostały worki do piasku, geowłóknina oraz folia. Starostwo Powiatowe w Kościanie zapewniło piasek oraz ciężki sprzęt taki jak dźwig, pojazdy ciężarowe, ładowacze, ciągniki - czytamy na profilu facebookowym Państwowej Straży Pożarnej.
W działaniach związanych z napełnianiem worków piaskiem udział wzięło w sumie 115 strażaków z kościańskiej komendy oraz jednostek ochotniczych straży pożarnych z powiatu kościańskiego.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ GRAFIKĘ, żeby PRZECZYTAĆ REPORTAŻ
JRG Gostyń włączono do akcji
We wtorek, 20 lutego, rozpoczęto dociążenie skarpy za pomocą worków z piaskiem układanych na geowłókninie. Działania wsparli strażacy z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, komend miejskich/powiatowych PSP w Gostyniu, Grodzisku Wielkopolskim, Kępnie, Koninie, Ostrzeszowie i Rawiczu.
- Z naszej komendy działania w powiecie kościańskim wsparł jeden zastęp Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, który microbusem z przyczepką towarową udał się na miejsce akcji we wtorek, 20 lutego. Również dzisiaj (21 luty) dostaliśmy dyspozycję do wyjazdu - informuje kapitan Łukasz Hajduk, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu.
Ogólnie w pracach związanych z umacnianiem wału przeciwpowodziowego udział wzięło 160 strażaków, którzy ułożyli blisko 20 000 worków z piaskiem.
W środę (21 luty 2024) do Wonieścia przyjechała Agata Sobczyk, wojewoda wielkopolska, by na miejscu zapoznać się z sytuacją. Jak zapewniła, nie ma zagrożenia, ale stan wałów Zbiornika Wonieść a także poziom wody w Kanale Obry muszą być stale monitorowane. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.
Poziom wody w zbiorniku retencyjnym w Wonieściu, który jest jednocześnie ostoją ptactwa o randze europejskiej i obszarem chronionym Natura 2000, nie był tak wysoki od kilkudziesięciu lat. Zdaniem specjalistów z Wód Polskich wysoki stan wody może utrzymywać się nawet do kwietnia.
Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej od 1 lutego 2024 roku strażacy w całym kraju interweniowali 24 razy w związku z umacnianiem wałów przeciwpowodziowych oraz 2450 w związku z przyborami wód.
Informacje: Państwowa Straż Pożarna
Zdjęcia: KP PSP w Kościanie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.