"Zielona energia" przy Zespole Szkół Specjalnych w Brzeziu
Podpisana została umowa na zagospodarowanie terenu przy Zespole Szkół Specjalnych w Brzeziu, w ramach zadania "Zakątek zielonej energii” w Zespole Szkół Specjalnych w Brzeziu, współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach programu „Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski”[CZYTAJ TUTAJ].Wykonawcą inwestycji jest Centrum Ogrodnicze Beata Nowacka z Brzezia.
Przedmiotem umowy jest zagospodarowanie terenu przy Zespole Szkół Specjalnych w Brzeziu. Chodzi o zakup sadzonek drzew, krzewów, materiału ogrodniczego oraz wykonanie nasadzenia kupionych roślin, stworzenie łąki kwietnej wraz z zamontowaniem ściany z domkami dla owadów, zakup i montaż drewnianej altanki ze stołem i 4 ławkami, zakup mobilnych ławeczek, zakup i montaż fontanny z kamienia naturalnego, wykorzystującej wodę deszczową, utworzenie ogródka ziołowego, zakup i montaż skrzyń do uprawy warzyw, zakup i montaż beczek do zbierania deszczówki wraz z zestawem do poboru wody z wężem oraz pompą, zakup kompostowników, zakup podłoża leśnego oraz grzybni jadalnych grzybów leśnych, zamontowanie domków dla jeży, zakup i montaż kuchni błotnej z wyposażeniem, zakup ekologicznych dekoracji, zakup i montaż ogrodowych lamp solarnych, zakup narzędzi ogrodniczych i akcesoriów ogrodniczych.
Na jakim etapie jest zagospodarowanie terenu przy ZSS w Brzeziu?
Projekt jest już realizowany. Izabela Paszkowiak, dyrektorka ZSS w Brzeziu zwraca uwagę, że wykonano nasadzenia drzew ozdobnych (liściastych, iglastych, owocowych) oraz roślin wieloletnich.
- Przeprowadzono już prace ziemne przygotowania terenu pod łąkę kwietną oraz zakątek leśny. Mamy zamontowane pergole, na których zawieszone są domki do owadów, w jednym i drugim przypadku zamontowano też obrzeża ogrodowe – wyjaśnia dyrektorka.
Od firmy realizującej zadanie szkoła otrzymała akcesoria i narzędzia ogrodnicze.
Co pozostało do zrobienia? Potrzebne są beczki do zbierania deszczówki, kompostowniki, skrzynie do nasadzenia ziół, fontanny z kamienia naturalnego.
- Należy postawić drewnianą altanę, która była w projekcie, wyposażona w stół z ławkami oraz ekologiczne dekoracje. Ławeczki mobilne i kuchnia błotna z wyposażeniem oraz ogrodowe lampy solarne nie są jeszcze dostarczone – wylicza Izabela Paszkowiak.
Całość przedsięwzięcia opiewa na kwotę 108 723 zł, z czego 90% to dofinansowanie z samorządu województwa wielkopolskiego, w ramach programu „Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski”. Prace mają zakończyć się do 30 października 2024 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.