ZSS w Brzeziu - spełnili warunki konkursu
Maksymalna kwota, o jaką mogli ubiegać się wnioskodawcy programu „Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski” wynosiła 100 000 zł, przy wymaganym minimalnym wkładzie własnym 10% wartości projektu. Do programu mogły przystąpić samorządy z województwa wielkopolskiego, z wyjątkiem miast na prawach powiatu.Dofinansowaniem zostały objęte przedsięwzięcia zmierzające do zachowania i zwiększenia terenów zielonych, poprawy jakości wód, wykorzystania na większą skalę odnawialnych źródeł energii i eliminacji zanieczyszczenia środowiska. Projekt „Zakątek zielonej energii” dla ZSS w Brzeziu idealnie wpisał się w postawione warunki.
"Zakątek zielonej energii” ZSS w Brzeziu otrzymał dofinansowanie
1 lipca 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu została podpisana umowa w ramach programu „Błękitno - zielone inicjatywy dla Wielkopolski”.Przedsięwzięcie „Zakątek zielonej energii” w ZSS w Brzeziu został dofinansowany kwotą 97 470 zł, co stanowi 90% jego wartości (108 300 zł). Swój wplyw miały na to zapewne "supermoce uczniów" - KLIKNIJ W OBRAZEK PONIŻEJ
Na czym polega "zielony projekt" ZSS w Brzeziu?
Jak będzie wyglądał zaprojektowany dla szkoły w Brzeziu „Zielony zakątek”? W ramach inicjatywy przewidziano m.in. zagospodarowanie zielenią i nasadzenie nowych drzew na terenie placu zabaw oraz przy boisku szkolnym, co ma przyczynić się do pozyskania miejsc zacienionych. Na terenie sąsiadującym ze szkołą zostaną nasadzone rośliny, o kwiatach barwnych i wonnych, które przyczynią się do zwiększenia liczby owadów, a to spowoduje wzrost bioróżnorodności. Zaplanowano również m.in. zbudowanie ściany z domkami dla owadów oraz zakup urządzeń do zbierania deszczówki.Uczniowie ZSS w Brzeziu na swoim terenie posiadają już szkolny ogród sensoryczny. Tam postawiona zostanie drewniana altana, w której będą prowadzone zajęcia lekcyjne. Starający się o dofinansowanie wychodzą z założenia, że nauka przebiegająca wśród drzew, traw, owadów i ptaków umożliwi uczniom poznanie i zrozumienie otaczającej przyrody oraz nabywanie nowych kompetencji w zakresie edukacji ekologicznej. Zakupione zostaną też ławki oraz ogrodowe lampy solarne.
Wzbogacenie ogrodu sensorycznego, pełniącego funkcje terapeutyczne dla uczniów z niepełnosprawnościami, o meble i dekoracje na bazie przyrody (np. kuchnia błotna, ekologiczne dekoracje) umożliwi rozwój ich zmysłów, pobudzi kreatywność i przysporzy wiele radości.
Teren jest otwarty dla wszystkich mieszkańców Brzezia
Zgodnie z planem realizacja przedsięwzięcia powinna zakończyć się 30 listopada 2024 r. Społeczność szkolna ma nadzieję, że mieszkańcy wsi również będą mogli się przekonać o wyjątkowości tego miejsca, ponieważ poza godzinami lekcyjnymi teren jest ogólnodostępny.
Umowa została podpisana przez starostę gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego i wicestarostę Michała Listwonia, a także członka zarządu województwa wielkopolskiego Jacka Bogusławskiego. W spotkaniu uczestniczyli również Senator RP Wojciech Ziemniak oraz geolog powiatowy ze gostyńskiego starostwa – Sylwia Kościańska. Zdjecia pochodzą z FB Jacka Bogusławskiego, etatowego członka zarządu woj. wielkopolskiego
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.