reklama

Uczniowie z powiatu gostyńskiego odebrali nagrody. Są laureatami XXVI Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Uczniowie z powiatu gostyńskiego odebrali nagrody. Są laureatami XXVI Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZespół Szkół Zawodowych w Gostyniu od 26 lat jest inicjatorem i koordynatorem Powiatowego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919. Te zmagania z historią w tle wpisują się w obchody rocznicowe wybuchu zwycięskiego zrywu Wielkopolan. Tym razem udział wzięło w nich ponad 40 uczestników.
reklama

Celem konkursu jest szerzenie wśród uczniów szkół podstawowych i średnich wiedzy o historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii regionalnej, dotyczącej walki narodowowyzwoleńczej Wielkopolski. 

Zmagania odbyły się 12 grudnia 2024 roku. Wówczas do Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu  po raz dwudziesty szósty przybyli uczniowie z powiatu gostyńskiego jako uczestnicy Powiatowego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919.

Jako pierwsza do zadań konkursowych przystąpiła grupa 24 uczniów reprezentujących cztery gostyńskie szkoły podstawowe. Uczestnicy tworzyli dwuosobowe zespoły. Pracując w ten sposób musieli zmierzyć się z testem, na który składało się 20 pytań oraz z trzema zadaniami dodatkowymi. Maksymalnie można było uzyskać 45 punktów.  Na rozwiązanie zadań uczniowie szkół podstawowych mieli godzinę. 

reklama

Następnie do rozwiązywania konkursowych zadań przystąpiło 20 uczniów szkół ponadpodstawowych z naszego powiatu. Uczestnicy pracowali w dwuosobowych zespołach i - podobnie, jak poprzednicy - musieli rozwiązać test, który składał się 20 pytań wraz z trzema zadaniami dodatkowymi. Maksymalnie można było uzyskać również 45 punktów. 

Nad przebiegiem zmagań wiedzy historycznej dotyczącej powstania wielkopolskiego czuwała komisja, którą kierował Jacek Kasperski. Pozostali nauczyciele i pasjonaci historii, wchodzący w skład konkursowego jury: Danuta Niedźwiedzińska, Elżbieta Skorupska, Anita Woźniak oraz Robert Zbieralski. Członkowie komisji sprawdzali testy zarówno uczestników ze szkół podstawowych, jak i ich starszych kolegów.

reklama

Konkurs powiatowy, w którym należy wykazać się wiedzą o walkach narodowowyzwoleńczych Wielkopolan w latach 1918-1919 doskonale wpisuje się w obchody rocznicowe wybuchu powstania wielkopolskiego. Z 44 uczestników historycznych zmagań wyłoniono zwycięzców w kategorii szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Żadnemu z uczestników konkursu nie udało się osiągnąć maksymalnego pułapu punktów, chociaż niewiele brakowało.

Wyniki podczas obchodów 30-lecia nadania imienia ZSZ w Gostyniu oraz 106. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego oficjalnie ogłosił Robert Zbieralski, nauczyciel historii w gostyńskiej "zawodówce", pełniący funkcję sekretarza komisji oceniającej testy konkursowe. Finaliści wzięli udział w uroczystej akademii, która odbyła się 10 stycznia 2025 r. i - jak się okazało - była świetną okazją do wręczenia laureatom XXVI konkursu dyplomów oraz nagród. Zwycięzcy odebrali je z rąk starosty gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego oraz dyrektora szkoły Macieja Marcinkowskiego.

reklama

- Komisja serdecznie gratuluje uczestnikom i podkreśla wysoki poziom przygotowania. Wyrazy podziękowania składamy także opiekunom przygotowującym młodzież do udziału w konkursie - powiedział Robert Zbieralski.

Podziękowania skierowano również do nauczycieli i opiekunów, którzy pomogli uczestnikom przygotować się do konkursu. Z uczniami w poszczególnych szkołach pracowali: Magdalena Gorawa-Miś, Monika Piątek, Dariusz Szymczak, Henryk Dąbrowski oraz Danuta Niedźwińska.


Na zakończenie ceremonii Robert Zbieralski przedstawił, jak wyglądał zryw narodowowyzwoleńczy Wielkopolan w ogólnym zarysie. 27 grudnia 1918 roku Wielkopolanie chwycili za broń i po trwających 52 dni walkach doprowadzili do przyłączenia ziem wielkopolskich do odrodzonej Rzeczypospolitej. W przeddzień wybuchu powstania, 26 grudnia, do Poznania przyjechał Ignacy Jan Paderewski - ówczesny celebryta, wielki kompozytor, wirtuoz fortepianu miał objąć w Warszawie tekę premiera oraz ministra spraw zagranicznych. Był owacyjnie witany przez Polaków.

reklama

- Tutaj Niemcy zrobili, można powiedzieć brzydki kawał, ponieważ wyłączyli latarnie miejskie, tak że było ciemno. Ale Poznaniacy przyszli wyposażeni w różnego rodzaju pochodnie i generalnie zrobiło się jasno w Poznaniu. Pięknie przywitano Paderewskiego. Z balkonu hotelu Bazar wygłosił przemówienie do zgromadzonego tłumu. 27 grudnia 1918 roku Niemcy urządzili prowokacyjną paradę na ulicy Święty Marcin, wyrwali polskie i alianckie flagi, napadali na polskie instytucje. Doszło do zamieszek, a potem do walki. Kto pierwszy strzelił: Polak do Niemca, czy Niemiec do Polaka, tego już  nigdy się nie dowiemy. Powstanie wybuchło spontanicznie, bez żadnego rozkazu, a nawet wbrew woli komisariatu Naczelnej Rady Ludowej - polskiego ośrodka władzy w Zaborze Pruskim. Wybuch walki był także zaskoczeniem dla strony niemieckiej. Wykorzystując to, powstańcy opanowali większość ważnych obiektów w Poznaniu już pierwszego dnia. Pierwszym dowódcą polskich oddziałów został kapitan, awansowany automatycznie na stopień majora - Stanisław Taczak - przedstawiał moment wybuchu powstania Robert Zbieralski.

 

Wyniki XXVI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919

kategoria szkoły podstawowe

  • I miejsce Zofia Jurgielewicz i Jakub Jankowski (Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu) - 39 punktów
  • II miejsce Krystian Wesołowski i Lilianna Gierlik (Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu) - 38 punktów
  • III miejsce Kacper Szymanowski i Jakub Michalak (Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu) - 35 punktów

kategoria szkoły ponadpodstawowe

  • I miejsce Natalia Demska, Kamil Demski (Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu) - 39 punktów
  • II miejsce Daria Matuszak, Kamil Karolewicz (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu) - 30 punktów
  • III miejsce Borys Rogala, Stanisław Świtalski (Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu) - 28 punktów
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Gostynia, gminy i powiatu gostyńskiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Gostyniu. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama