Reklama lokalna
reklama

Uczniowie na uniwersytecie

Opublikowano:
Autor:

Uczniowie na uniwersytecie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Zamiast w szkolnych ławkach, uczniowie z Gimnazjum Nr 1 i licealiści z Gostynia siedzieli na sali wykładowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i poznawali zagadkowy świat genów. Tysiąc pozostałych uczniów, biorących udział w projekcie „eSzkoła – Moja Wielkopolska” śledziło spotkanie „wirtualnie” w swoich szkołach. W ramach projektu „eSzkoła – Moja Wielkopolska” uczniowie ze 105 szkół biorą udział w serii interaktywnych zajęć, które prowadzą wykładowcy UAM oraz osoby związane z edukacją i nowymi mediami. Tematyka spotkań dotyczy nauk matematyczno-przyrodniczych, jednak wykracza poza sztywne ramy szkolnej podstawy programowej. Uczniowie z powiatu gostyńskiego oraz ich koledzy, biorący udział w projekcie poznali odpowiedź na pytanie, dlaczego wszyscy jesteśmy podobni do swoich rodziców. Młodzi badacze dowiedzieli się również, czym, na poziomie genów, człowiek różni się od grzybów i bakterii. Po tajemniczym i zawiłym świecie łańcucha DNA oprowadził młodzież prof. dr hab. Jan Barciszewski z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk. – Do tej pory nie wiedziałam, że aż tyle genów i cech wspólnych dziedziczymy po naszych rodzicach – mówi Marta Chudzińska, gimnazjalistka z Gostynia. – Najfajniejsze jest to, że możemy uczyć się poza szkołą. Wykłady online to dla nas możliwość przeżycia czegoś zupełnie innego niż na lekcji. Bardzo podoba mi się ten pomysł – dodaje Krzysztof Marcinkowski, kolega Marty. fot. Agnieszka Linke (opr.iza)


Do zakończenia projektu „eSzkoła – Moja Wielkopolska” w 2014 roku odbędzie się jeszcze ponad 20 „wirtualnych” lekcji, mniej więcej po dwie w miesiącu. Na czym polega specyfika prowadzenia oraz transmitowania wykładów? Obraz prelegenta rejestrowany jest przez kamery, miksowany, a następnie przesyłany za pomocą terminala Lifesize Express 220 do mostka wideokonferencyjnego, a dalej dystrybuowany do 33 miejsc w całym województwie. Uczniowie śledzą wystąpienie prelegenta na telewizorze, a na drugim ekranie mają podgląd jego prezentacji. Każdy wykład podzielony jest na dwie części. W jego drugiej połowie uczniowie zadają pytania. Moderator, który znajduje się w sali wykładowej, czuwa nad kolejnością zadawania pytań przez osoby znajdujące się w innych salach. Młodzież czeka jeszcze wykład poświęcony wybitnym Wielkopolanom oraz wystąpienia osób związanych z tematyką nowych mediów. Uczniowie poznają także kulisy finałów Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, które rozegrały się w ubiegłym roku w Warszawie.

Projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” realizowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej, zaś współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE