W BOIK-u pomagają wyjść z uzależnienia od agresora
W całym 2024 roku Bonifraterski Ośrodek Pomocy Kryzysowej udzielił schronienia 29 osobom, w tym: 10 kobietom, 18 dzieciom i jednemu mężczyźnie. Dzięki wsparciu wszystkim potrzebującym udało się opuścić BOIK.Specjaliści w ośrodku na Marysinie zapewniają kompleksową pomocą m.in. prawną, psychologiczną, socjalną, terapeutyczną, pedagogiczną czy w zakresie pracy z osobami dotkniętymi zjawiskiem przemocy.
- Osoby doświadczające przemocy mają często zafałszowany obraz samej siebie. Zjawisko „prania mózgu” dokonywane przez osobę stosującą przemoc, dominujące poczucie winy i wyuczona bezradność sprawiają, że ofiara zaczyna wierzyć, iż jest zupełnie inną osobą: taką, jaką stworzył ją agresor. Różne czynniki i mechanizmy sprawiają, że osoba doznająca przemocy potrafi długo pozostawać w takim związku, nie dbając o swoje potrzeby i często dokonując wyborów, które jej szkodzą. Decyduje się na to z różnych powodów: bo w związku są dzieci, bo kochają partnera, lękają się odrzucenia, samotności i są na etapie myślenia o sobie, jako osobie zależnej. Potrzeba jest im świadomej oceny sytuacji i poszukania w sobie siły, by swoją sytuację próbować zmienić. Pierwszym krokiem jest poszukanie dla siebie i dzieci bezpiecznego schronienia - tłumaczy Anna Sowula.
W BOIK-u przyjmują dary i odnawiają place zabaw
W ramach świadczonej mieszkańcom pomocy BOIK przyjmuje artykuły codziennego użytku od darczyńców każdego dnia od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 15 30.Podarowane przedmioty przekazywane są następnie osobom potrzebującym. Dzięki hojności darczyńców każdego roku udaje się w ten sposób usamodzielnić kilku osobom i rozpocząć nowe życie.
Działania podejmowane przez pracowników Bonifraterskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, które mają wesprzeć tamtejszych mieszkańców mają czasami także charakter niestandardowy.
- W 2024 roku własnymi siłami postanowiliśmy odnowić nasz plac zabaw. Przez kilka dni dwie pracownice ośrodka zupełnie zmieniły motyw muru przy placu zabaw - zdradza kierownik Bonifraterskiego Ośrodka Pomocy Kryzysowej.
Bonifraterski Ośrodek Interwencji Kryzysowej brał udział także w przygotowaniu wystawy organizowanej przez Dom Europejski "Utracone dzieciństwo", która była dostępna w Gostyńskim Ośrodku Kultury "Hutnik" w listopadzie 2024 roku oraz uczestniczy w akcji „Paczuszka dla maluszka”.
BOIK działa głównie dzięki dotacji Starostwa Powiatowego w Gostyniu, jest także wspierany finansowo przez gminy: Gostyń, Poniec, Pępowo oraz Krobia.
Działania Bonifraterskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej można także wesprzeć przekazując 1,5% podatku - numer KRS 0000249541.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIAMI
Źródło: Bonifraterski Ośrodek Interwencji Kryzysowej
BOIK w 2024 roku w statystykach
Liczba osób mieszkających w hostelu przez cały 2024 rok - 29 osób (10 kobiet + 18 dzieci + 1 mężczyzna)Konsultacje i porady specjalistów w 2024 roku:
- konsultacje psychologa - 55 porad (stacjonarnie - 21, ambulatoryjnie - 34)
- porady prawnika - 54 porady (stacjonarnie - 18, ambulatoryjnie - 36)
Pomoc telefoniczna - 118 osób (porady prawne, psychologiczne, socjalne, terapeutyczne, pedagogiczne, specjalistów do pracy z osobami po przemocy)
Pomoc ambulatoryjna - 261 osób (specjaliści do pracy z osobami po przemocy/ pedagog)
Ogółem: 838 osób skorzystało z różnych form pomocy oferowanej przez ośrodek
KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.