Reklama

Uciekinierzy z Ukrainy nie pozostaną bez opieki medycznej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Uciekinierzy z Ukrainy nie pozostaną bez opieki medycznej - Zdjęcie główne

Lekarze czekają na uciekinierów z Ukrainy | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W obliczu tragedii wojny u wschodnich sąsiadów swoją pomoc medyczną uchodźcom zaoferowali również lekarze PPOZ. W oczekiwaniu na konkretne rozwiązania prawne, już dziś są gotowi przyjmować uciekinierów w swoich gabinetach, wystawiać im recepty czy szczepić ich.

Osoby przybywające do naszego kraju z ogarniętej wojną Ukrainy będą miały zapewnioną również pomoc medyczną, mogą mieć wystawione recepty bez numeru PESEL, otrzymają kod BW uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu i/lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP.

- Cieszę się, że tak szybko opracowywane są rozwiązania umożliwiające pomoc tym, którzy szukają u nas schronienia – mówi lek. med. Piotra Bartela z Pogorzeli współwłaściciel Poradni Medycyny Rodzinnej "Alsklepios"- Byliśmy gotowi do pomocy nawet bez tych regulacji prawnych. Obawialiśmy się jednak trudności z refundacją leków i skierowaniami do szpitali i poradni specjalistycznych.

E- recepty bez PESEL-u

Naczelna Izba Aptekarska apeluje, aby e-recepty wystawiane uchodźcom nie posiadającym numeru PESEL wydawane były wg poniższych wytycznych:

  • e-recepta powinna zostać wydrukowana (farmaceuta może wówczas sczytać kod paskowy z recepty)
  • na e-recepcie powinien znaleźć się kod uprawnień dodatkowych o symbolu BW.
Przypominamy, że farmaceuta nie może odczytać e-recepty tylko na podstawie podanego kodu PIN.

Komunikat Naczelnej Izby Aptekarskiej w sprawie realizacji recept spoza UE, w tym z Ukrainy pod TYM LINKIEM.

Testy i szczepienia na Covid-19

Jest też możliwość bezpłatnego testowania w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 dla osób przekraczających granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Więcej szczegółów TUTAJ. 

Umożliwiono równiez szczepienie cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19, szczegóły TU

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy