Reklama

Decyzje już zapadły w Gostyniu, Krobi i Borku Wielkopolskim. Handlujący rolnicy i ich domownicy są zwolnieni z opłaty targowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Życie Gostynia

Decyzje już zapadły w Gostyniu, Krobi i Borku Wielkopolskim. Handlujący rolnicy i ich domownicy są zwolnieni z opłaty targowej - Zdjęcie główne

Powiat gostyński. W tych samorządach, gdzie rady gminy gmin lub miejskie podjęły uchwały o o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników wyznaczonymi do tego typu działalności miejscami stały się place targowe i targowiska | foto Archiwum Życie Gostynia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Według przepisów wprowadzonych przez ustawę o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników, od nowego roku mogą oni sprzedawać swoje produkty w miejscach wyznaczonych przez gminnych radnych. W praktyce takimi lokalizacjami są najczęściej targowiska i place targowe. W gostyńskim zainteresowanie tematem jest jednak niewielkie i dotychczas mniej niż połowa gmin w naszym powiecie podjęła uchwałę w tej sprawie. - Nie widzę potrzeby podejmowania takiej uchwały i chyba nie będziemy tego robili - komentuje Grzegorz Matuszak, wójt gminy Pępowo.

Rolnicy i ich domownicy w gostyńskim mogą handlować tylko produktami z własnych gospodarstw

Według ustawodawcy regulacja ma na celu m.in. „zwiększenie dochodów w gospodarstwach rolnych, upowszechnianie produktów lokalnych, skrócenie i dywersyfikację kanałów dystrybucji poprzez tworzenie miejsc bezpośredniej sprzedaży dla spożywczych produktów lokalnych”. Rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej rolniczych produktów z udostępnionych przez samorząd miejsc (wyznacza je rada gminy w drodze uchwały) łączyć ma się ze zwolnieniem od opłaty targowej.

Zgodnie z ustawą miejsce do prowadzenia handlu dla rolników i ich domowników powinno być zlokalizowane blisko centrum gminy lub miasta czy blisko miejsc atrakcyjnych turystycznie oraz łączyc się z dogodną komunikacją. Natomiast przedmiotem handlu mogą być tylko produkty rolne lub spożywcze oraz wyroby rękodzieła wytworzone w gospodarstwie rolnym. Ponadto osoby i jednostki zobowiązane zapłacić podatek od nieruchomości, na której będzie się odbywał handel, są zwolnione z opłaty. 

Niektórzy wyznaczyli miejsce do handlowania dla rolników i ich domowników do razu  

Choć ustawa weszła w życie 1 stycznia 2022 roku, to w powiecie gostyńskim tylko w trzech gminach zdecydowano się na podjęcie uchwały w sprawie wyznaczenie miejsca dla ułatwienia prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników.

Jeszcze w tym samym miesiącu tematem zajęła się Rad Miejska w Borku Wielkopolskim. Zgodnie z przewidywaniami miejscem wyznaczonym przez miejscowych radnych do takich działań okazało się istniejące już targowisko miejskie w Karolewie. Zainteresowani rolnicy i ich domownicy mogą wystawiać tam na sprzedaż swoje produkty w każdy piątek i sobotę w godz. 6.00-14.00. Co do lokalizacji nie było zaskoczenia także w przypadku drugiego samorządu, w którym wprowadzono ułatwienia w rolniczym handlu.

W Krobi można to robić na targowisku przy ul. Poznańskiej, gdzie dotychczas co sobotę była możliwość sprzedaży bezpośredniej.

- Handel w piątki i soboty prowadzony przez rolników i ich domowników na terenie placu targowego (...) może odbywać się w te dni od godz. 7.00 do godz. 14.00 - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Ostatnio uchwałę wyznaczającą rolnikom i ich domownikom pod handel „wydzieloną część targowiska miejskiego przy ulicy Nowe Wrota” (stanowiska nr 40, 41 w rzędzie I) w godzinach jego funkcjonowania w piątki i soboty podjęła Rada Miejska w Gostyniu.

Inne samorzady z gostyńskiego w ogóle nie zamierzają tego robić

W najbliższym czasie, prawdopodobnie na kwietniowej sesji podjęciem uchwały w tej sprawie zajmie się Rada Gminy Piaski. Taka kwestia nie znajduje się obecnie w porządku obrad rad gmin i miejskich w Pępowie, Pogorzeli i w Poniecu.

- Nie widzę potrzeby podejmowania takiej uchwały i chyba nie będziemy tego robili. U nas takim nieoficjalnym miejscem do handlowania jest Plac Cyryla Ratajskiego w Pępowie. Każdy może tam przyjść i ustawić się ze stoiskiem, niezależnie od dnia tygodnia wystarczy tylko, że zgłosi taki zamiar do kierownika służb technicznych w naszym urzędzie. Handlujący nie ponosi z tego tytułu żadnej opłaty targowej - mówi Grzegorz Matuszak, wójt gminy Pępowo. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy