Rolnicy i ich domownicy w gostyńskim mogą handlować tylko produktami z własnych gospodarstw
Według ustawodawcy regulacja ma na celu m.in. „zwiększenie dochodów w gospodarstwach rolnych, upowszechnianie produktów lokalnych, skrócenie i dywersyfikację kanałów dystrybucji poprzez tworzenie miejsc bezpośredniej sprzedaży dla spożywczych produktów lokalnych”. Rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej rolniczych produktów z udostępnionych przez samorząd miejsc (wyznacza je rada gminy w drodze uchwały) łączyć ma się ze zwolnieniem od opłaty targowej.Zgodnie z ustawą miejsce do prowadzenia handlu dla rolników i ich domowników powinno być zlokalizowane blisko centrum gminy lub miasta czy blisko miejsc atrakcyjnych turystycznie oraz łączyc się z dogodną komunikacją. Natomiast przedmiotem handlu mogą być tylko produkty rolne lub spożywcze oraz wyroby rękodzieła wytworzone w gospodarstwie rolnym. Ponadto osoby i jednostki zobowiązane zapłacić podatek od nieruchomości, na której będzie się odbywał handel, są zwolnione z opłaty.
Niektórzy wyznaczyli miejsce do handlowania dla rolników i ich domowników do razu
Choć ustawa weszła w życie 1 stycznia 2022 roku, to w powiecie gostyńskim tylko w trzech gminach zdecydowano się na podjęcie uchwały w sprawie wyznaczenie miejsca dla ułatwienia prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników.Jeszcze w tym samym miesiącu tematem zajęła się Rad Miejska w Borku Wielkopolskim. Zgodnie z przewidywaniami miejscem wyznaczonym przez miejscowych radnych do takich działań okazało się istniejące już targowisko miejskie w Karolewie. Zainteresowani rolnicy i ich domownicy mogą wystawiać tam na sprzedaż swoje produkty w każdy piątek i sobotę w godz. 6.00-14.00. Co do lokalizacji nie było zaskoczenia także w przypadku drugiego samorządu, w którym wprowadzono ułatwienia w rolniczym handlu.
W Krobi można to robić na targowisku przy ul. Poznańskiej, gdzie dotychczas co sobotę była możliwość sprzedaży bezpośredniej.
- Handel w piątki i soboty prowadzony przez rolników i ich domowników na terenie placu targowego (...) może odbywać się w te dni od godz. 7.00 do godz. 14.00 - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.
Ostatnio uchwałę wyznaczającą rolnikom i ich domownikom pod handel „wydzieloną część targowiska miejskiego przy ulicy Nowe Wrota” (stanowiska nr 40, 41 w rzędzie I) w godzinach jego funkcjonowania w piątki i soboty podjęła Rada Miejska w Gostyniu.
Inne samorzady z gostyńskiego w ogóle nie zamierzają tego robić
W najbliższym czasie, prawdopodobnie na kwietniowej sesji podjęciem uchwały w tej sprawie zajmie się Rada Gminy Piaski. Taka kwestia nie znajduje się obecnie w porządku obrad rad gmin i miejskich w Pępowie, Pogorzeli i w Poniecu.
- Nie widzę potrzeby podejmowania takiej uchwały i chyba nie będziemy tego robili. U nas takim nieoficjalnym miejscem do handlowania jest Plac Cyryla Ratajskiego w Pępowie. Każdy może tam przyjść i ustawić się ze stoiskiem, niezależnie od dnia tygodnia wystarczy tylko, że zgłosi taki zamiar do kierownika służb technicznych w naszym urzędzie. Handlujący nie ponosi z tego tytułu żadnej opłaty targowej - mówi Grzegorz Matuszak, wójt gminy Pępowo.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.