reklama

Trzeci stopień ostrzeżenia IMGW i przerwy w dostawach wody. Pierwsza taka kryzysowa sytuacja w regionie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Trzeci stopień ostrzeżenia IMGW i przerwy w dostawach wody. Pierwsza taka kryzysowa sytuacja w regionie - Zdjęcie główne
Autor: Archiwum Gostynska.pl i "Życie Gostynia"

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościEkstremalne upały, które dotarły nad Polskę, zaczynają dawać się we znaki mieszkańcom. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał pierwsze w tym roku ostrzeżenie trzeciego – najwyższego – stopnia przed upałami. Na reakcję łańcuchową nie trzeba było długo czekać. W powiecie gostyńskim pojawiły się pierwsze komunikaty o problemach z dostępnością bieżącej wody. Lokalne wodociągi cały czas apelują o racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi.
reklama
reklama

Zbiorniki retencyjne wyczerpane. Woda znika z kranów

W związku z afrykańskimi temperaturami drastycznie wzrosło zapotrzebowanie na wodę. Jak informuje Borecki Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., sytuacja na Stacji Uzdatniania Wody (SUW) w Zalesiu stała się krytyczna.

Z powodu utrzymujących się wysokich temperatur oraz bardzo dużego zużycia wody na SUW Zalesie doszło do wyczerpania zapasów wody w zbiornikach retencyjnych, co spowodowało czasową przerwę w dostawie wody.

Dla wielu mieszkańców oznacza to suche krany w upalne popołudnie. Obecnie trwa intensywne uzupełnianie zbiorników retencyjnych, aby jak najszybciej przywrócić stabilne dostawy do gospodarstw domowych.

reklama

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ, że PRZECZYTAĆ

Apel wodociągów: ograniczmy zużycie do minimum

Samo napełnianie zbiorników przez BZWiK może jednak nie wystarczyć, jeśli nie zmienią się nawyki konsumentów. Wodociągi apelują do mieszkańców o solidarność i rozwagę w dysponowaniu kurczącymi się zasobami.

Do czasu ustabilizowania się sytuacji mieszkańcy proszeni są o:

  1. Ograniczenie zużycia wody wyłącznie do niezbędnych potrzeb (higiena, cele spożywcze).
  2. Całkowite powstrzymanie się od podlewania ogrodów i trawników.
  3. Zrezygnowanie z napełniania przydomowych basenów.
  4. Zaniechanie mycia pojazdów.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ

reklama

Odpowiedzialność spoczywa na nas wszystkich

Przedsiębiorstwo przeprasza za zaistniałe utrudnienia i dziękuje za wyrozumiałość, jednocześnie przypominając, że w obliczu tak skrajnych zjawisk pogodowych, odpowiedzialność za zasoby wodne spoczywa na nas wszystkich.

Przy tak wysokich temperaturach, jakie prognozuje IMGW, kluczowe dla uniknięcia kolejnych awarii będzie odpowiedzialne podejście każdego mieszkańca powiatu gostyńskiego.

Apele o racjonalne gospodarowanie zasobami wodnyi wydały wszystkie zakłady wodociągowe obsługujące klientów z terenu powiatu gostyńskiego m.in. Międzygminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Strzelcach Wielkich.

reklama

Źródło: MZWiK Strzelce Wielkie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo