Reklama

Trudna sytuacja. W powiecie gostyńskim brakuje rodzin zastępczych. Przybywa dzieci, które czekają na ciepły dom

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock/fotomontaż Z. Pacanowski

Trudna sytuacja. W powiecie gostyńskim brakuje rodzin zastępczych. Przybywa dzieci, które czekają na ciepły dom   - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock/fotomontaż Z. Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Dzieci przybywa. Nie przybywa... rodzin zastępczych. Borykamy się z tym, że mamy mało miejsc w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych - mówi otwarcie Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu. Corocznie kilkanaścioro dzieci w powiecie gostyńskim umieszczanych jest w pieczy zastępczej, w tym w rodzinach zastępczych.

Rodzina zastępcza w powiecie gostyńskim. Każde dziecko ma prawo do bezpiecznego domu

Wyobraźmy sobie, że kilkutygodniowy chłopiec czeka w szpitalu. Rodzeństwo: cztero- i sześciolatek czeka w pogotowiu rodzinnym. Natomiast jedenasto - i dwunastolatkowie czekają w placówce opiekuńczo-wychowawczej… To codzienna sytuacja, jaką można obserwować w powiatowych centrach pomocy rodzinie w całym kraju. 

Organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej w powiecie gostyńskim jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Pracownicy wiedzą, że dzieci szukają domów pełnych miłości, spokoju, dobrych wzorców wychowawczych, domów zapewniających poczucie bezpieczeństwa i stabilności.

- Każde dziecko ma prawo wychowywać się w kochającym, bezpiecznym domu. Nie każde jednak ma taką szansę! - podkreśla Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR. Wskazuje, że każdy z nas może sprawić, że na ich twarzach pojawi się wreszcie uśmiech. 

Brakuje rodzin i osób, by tworzyć rodziny zastępcze 

Dzieci potrzebują rodziny zastępczej kiedy ich biologiczna się pogubi lub ma problemy zdrowotne. 

- Niestety, brakuje rodzin i osób, które decydują się tworzyć rodziny zastępcze - alarmuje PCPR w Gostyniu. 

Jako organizator rodzinnej pieczy zastępczej, PCPR w Gostyniu działa już od ponad dwudziestu lat. Corocznie umieszcza w pieczy zastępczej kilkanaścioro dzieci. Mirosław Sobkowiak podkreśla, że dzieci potrzebujących wsparcia przybywa, ale brakuje rodzin rodzin i osób, które chcą przyjąć je pod swój dach i zapewnić opiekę. Zachęca kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej do zgłaszania się. Apeluje jednocześnie o przemyślane decyzje o chęci pomocy dzieciom.

–  Borykamy się z tym, że mamy mało miejsc w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Staramy się w jakiś sposób umieszczać te dzieci w pieczy zastępczej, bo to jest dla nich bezpieczne miejsce - mówi Mirosław Sobkowiak.

Chcecie stworzyć rodzinę zastępczą? Gdzie postawić pierwszy krok?

Dyrektor PCPR zachęca wszystkie osoby zainteresowane rodzicielstwem zastępczym do zrobienia pierwszego kroku. Ci, którzy chcieliby się podzielić rodzinnym ciepłem i stworzyć dom dla dotkniętych przez los dzieci mogą zgłaszać się do siedziby PCPR w Gostyniu, przy ul. Wrocławskiej. Szczegółowych informacji na temat rodzinnej opieki zastępczej, warunków, jakie zobowiązani są spełniać kandydaci oraz na temat szkolenia udzielają pracownicy powiatowego centrum w Gostyniu - organizatora rodzinnej pieczy zastępczej: Lucyna Nowak, Julita Krzyżyńska i Martyna Linkowska w biurze PCPR (ul. Wrocławska 8, 63-800 Gostyń) lub pod numerem telefonu 65-572-75-28 i 603-533-381 w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od 7.00 do 15.00, w środy od 7.00 do 18.00.

- Z otwartością i wyczerpująco odpowiemy na wszystkie pytania, rozwiejemy pojawiające się wątpliwości i przedstawimy, na czym tak naprawdę polega pełnienie tej ważnej roli, jaką jest rodzina zastępcza – deklaruje Lucyna Nowak, psycholog i kierownik działu pomocy dziecku i rodzinie PCPR w Gostyniu.

Nie ukrywa, że misja rodziców zastępczych  to praca „24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu”.

- Może jednak okazać się nie tylko zawodowym, a przede wszystkim życiowym spełnieniem - namawia psycholog Lucyna Nowak. 

To wielka pomoc, jeszcze większa satysfakcja

O tym, że naprawdę warto pomagać dzieciom, którym - z różnych powodów - nie dane jest wychowywać się w biologicznej rodzinie, przekonuje doświadczona mama zastępcza.

- Prowadzenie rodziny zastępczej - bezpiecznego domu dla dzieci, to oczywiście wiele trudu, ale jeszcze większa satysfakcja - mówi Maria Kuczyńska, która przez 20 lat wraz z mężem tworzyła rodzinę zastępczą.

W tym czasie opiekowali się 57 dziećmi.

- Nawet pomoc i przyjęcie jednego czy dwóch dzieciaczków, by dorastały w niezaburzonym środowisku jest już wyjątkowym działaniem, nieporównywalnym z żadnym innym! - zapewnia Maria Kuczyńska.

Kto może zostać rodzicem zastępczym?

Rodzinna piecza zastępcza zapewnia opiekę i wychowanie dziecku pozbawionemu częściowo opieki rodzicielskiej, które z powodu przeszkód natury prawnej (rodzice nie zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej) nie może być przysposobione. Taką pieczę zastępczą zapewniają zawodowe, spokrewnione i niezawodowe rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka.

Rodzicami zastępczymi mogą zostać osoby, które m.in. mają pełnię władzy rodzicielskiej, pełną zdolność do czynności prawnych, odpowiednie warunki mieszkaniowe i stałe źródło dochodu. O status rodzica zastępczego mogą starać się nie tylko małżeństwa, ale również pary nieformalne czy osoby samotne. 

W kwietniu zaczyna się w PCPR w Gostyniu szkolenie dla rodzin zastępczych

Kandydat do prowadzenia rodziny zastępczej musi być odpowiedzialny, przejść pozytywnie badania zdrowotne, w tym psychologiczne. Ważna jest również motywacja i opinia środowiskowa, a także sumienne wykonywanie obowiązków rodzicielskich oraz alimentacyjnych (jeśli taki obowiązek wynika z tytułu egzekucyjnego).

- Zapewniamy bezpłatne szkolenia dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, wsparcie i pomoc psychologiczno-pedagogiczną w czasie funkcjonowania rodziny zastępczej, a także stałą pomoc finansową - wyjaśnia Lucyna Nowak.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, we współpracy ze Stowarzyszeniem „DZIECKO”, w kwietniu zaczyna kolejne szkolenie dla kandydatów dla rodziców zastępczych. Szkolenie jest realizowane wg autorskiego programu Stowarzyszenia „DZIECKO” i PCPR w Gostyniu, zatwierdzonego przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy