28 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu pożegnano absolwentów klas maturalnych technikum i liceum.
Skąd potrójny pech w ZSZ w Gostyniu?
Zacny rocznik 2019! Ci uczniowie naprawdę mieli pecha - i to potrójnego - o czym podczas uroczystości wręczania świadectw, dyplomów i nagród (żeby nie było tak pięknie) przypomniała im grupa młodszych koleżanek i kolegów.
- Jesteście ostatnim rocznikiem, który może poszczycić się ukończeniem gimnazjum. Jako ostatni w historii polskiej edukacji doświadczyliście cieni i blasków gimnazjalnej przygody i trafiliście do szkoły średniej razem z absolwentami podstawówek - mówili młodsi uczniowie do tegorocznych maturzystów, przypominając o zapełnionych szkolnych korytarzach i salach, kórych "zawodówka" dawno nie widziała. - Aż zatęskniliście za pięknymi, gimnazjalnymi czasami.
Pech nr 2 to zajęcia wychowania fizycznego w największej szkole w powiecie gostyńskim, która ma najmniejszą halę sportową. Ponieważ do ZSZ trafił skumulowany rocznik uczniów - absolwentów gimnazjów i szkoł podstawowych, tłoczno zrobiło się również na obiektach sportowych, a te z prawdziwego zdarzenia "były raczej wyobrażeniem przyszłości".
- A wy, w oczekiwaniu na piękny obiekt, z nadzieją biegaliście w hali przy ul. Poznańskiej. Poznaliście tajniki nordic walkingu, spacerowaliście po lasach, a od paletek do ping-ponga wielu doświadczyło odcisków na dłoniach - wyliczali młodsi uczniowie.
Wreszcie ruszyła budowa nowoczesnej, dużej hali sportowej, ale ten obiekt zostanie otwarty 1 września 2023 roku.
- Jako absolwenci zawsze będziecie tam mile widziani - zapewnili młodsi uczniowie ZSZ w Gostyniu.
Pech nr 3 - pandemia czyli koronawirus. Pojawił się po ukończeniu I semestru w nowej szkole, do kórej uczniowie dopiero co zdążyli się przyzwyczaić. Covid -19 nie ominął również gostyńskiej "zawodówki".
- I tu pojawił się pech, którego nikt wcześniej nie doświadczył - zaczęła się nauka zdalna - przypomniano podczas pożegnalnego przedstawienia.
A teraz naprawdę poważnie... z życiowymi wskazówkami
W II części spotkania dyrektor ZSZ w Gostyniu, Maciej Marcinkowski do uczniów zwrócił się z nadzieją, że są zadowoleni z wykształcenia, jakie otrzymali w murach placówki. Z nadzieją, że uczniowie przeżyli chwile, które będą z sentymentem wspominać po latach: nowe znajomości, zawiązane przyjaźnie, przeżywaną pierwszą miłość.
- Szkoła to nie tylko miejsce spotkań, ale to przede wszystkim miejsce do przygotowania młodych osób do dorosłego i samodzielnego życia. Szkoła, którą ukończyliście zapewniła wam wszelkie możliwe warunki do rozwoju swoich zainteresowań i uzdolnień, Jak to wykorzystaliście, pokaże nadchodzący czas. Staraliśmy się przez ten okres nauki tak was ukształtować, abyście - kończąc ten etap edukacyjny - mogli bez problemu funkcjonować w społeczeństwie - zapewniał dyrektor.
Wzruszony starosta gostyński - 27 lat temu był w takiej samej sytuacji
Obecny na uroczystości starosta gostyński ze wzruszeniem zwrócił się do absolwentów ZSZ w Gostyniu i szybko wyjaśnił, skąd taki nastrój.
- Policzyłem sobie, że dokładnie 27 lat temu byłem w takiej samej roli. Też kończyłem szkołę, też kończyłem technikum pełen obaw, a zarazem nadziei, związanych z potencjałem, którego mogłem doświadczyć w szkole. Kończycie dziś szkołę, z której możecie być dumni, z której na pewno będziecie dumni - powiedział Robert Marcinkowski.
Zaznaczył, że obecni w auli abiturienci opuszczają mury placówki, która z jednej strony dała im fach, a z drugiej możliwość zdawania matury i przepustki na wyższe uczelnie. Dodatkowo uświadomił, że kończą też szkołę, która przygotowywała ich przede wszystkim po to, by zdali egzamin z życia.
- I mam pełne przekonanie, że mimo różnego rodzaju pecha, który was spotykał, trafiliście przede wszystkim na szczęście. Poznaliście nowe koleżanki, nowych kolegów, nauczycieli - ludzi, którzy okazali się dla was nie tylko przewodnikami po świecie wiedzy, ale prawdziwymi inspiratorami - powiedział Robert Marcinkowski.
Włodarz powiatu gostyńskiego zwrócił uwagę także na piękne chwile i szczęśliwe wydarzenia, z których uczniowie mogą być dumni: naukowe (udział i sukcesy w olimpiadach), społeczne (chociażby osiemnastki).
- Ta szkoła jest także inwestycją w przyszłość, którą będziecie konsumować przez wszystkie lata dorosłego życia - powiedział starosta gostyński. - Chciałbym, abyście to swoje życie to zawodowe, czy społeczne realizowali także w powiecie gostyńskim, który jest dobrym miejscem do życia i rozwoju - zachęcił Robert Marcinkowski, zwracając uwagę, że mieszkańcy powiatu gostyńskiego żyją w niezwykle ciekawym czasie - rozwoju gospodarczego.
Nie ma sytuacji bez wyjścia
Podziękował rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie w przygotowanie młodego pokolenia przede wszystkim do samodzielnego dorosłego życia, co można uznać za sukces. Robert Marcinkowski przypomniał też słowa ks. Jana Twardowskiego, kóre mogłby być mottem życiowym nie tylko tegorocznych maturzystów.
Nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia
kiedy Bóg drzwi zamyka - to otwiera okno
odetchnij popatrz
spadają z obłoków
małe wielkie nieszczęścia potrzebne do szczęścia
a od zwykłych rzeczy naucz się spokoju
i zapomnij, że jesteś, gdy mówisz że kochasz
Życzenia od młodszych koleżanek i kolegów
Zdania matury na zadowalającym poziomie, trafnego wyboru dalszego etapu nauki, a być może od razu pracy, która nie będzie tylko źródłem dochodu, ale spełni oczekiwania. Poza tym trafnych wyborów życiowych - te życzenia usłyszeli tegoroczni maturzyści od uczniów młodszych klas.
- Abyście potrafili zauważyć piękne chwile, jakie daje życie, a nie skupiali się tylko na negatywach. A przede wszystkim życzę wam, abyście zawsze mieli 20 lat, bo podobno starość zaczyna się wtedy, kiedy człowiek na życie patrzy z rezygnacją - mówiła przedstawicielka uczniów klas czwartych.
Obecni na sali abiturienci od młodszych uczniów otrzymali róże: symbol piękna, dumy i nadziei. Od dyrektora otrzymali świadectwa ukończenia szkoły, nagrody, wyróżnienia. Dla rodziców najlepszych uczniów, z osiągnięciami, przygotowano listy gratulacyjne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.