reklama

Temperatura powietrza osiągnie naprawdę niebezpieczne wartości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Temperatura powietrza osiągnie naprawdę niebezpieczne wartości - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRekordowe upały na najbliższy weekend - sobotę i niedzielę, 15 - 16 lipca 2023 roku zapowiadają synoptycy w całej Polsce. Oczywiście wysokie temperatury nie ominą także powiatu gostyńskiego, dlatego powinniśmy przygotować się na te upalne dni. Radzimy, co robić w takich sytuacjach, wiadomo, najlepiej włączyć klimatyzację i nie wychodzić z domu. Ale jeżeli ktoś nie posiada takowego urządzenia w swoim domostwie i jest zmuszony wyjść na powietrze, powinien zachować szczególną ostrożność i zastosować się do niniejszych porad.
reklama

W sobotę dosłownie żar będzie się lał z nieba

Największe upały dla naszego regionu, ale także dla całej Polski, w którą ma uderzyć upalna masa powietrza z południa i słupki rtęci poszybują w górę, synoptycy przewidują na sobotę - 15 lipca 2023 roku.

Temperatura może sięgnąć nawet 34-36°C. Zachmurzenie małe i umiarkowane. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Czeka nas również tzw. tropikalna noc, gdyż temperatura nie powinna spaść poniżej 21-23°C.

  • Poznań: 33°C      
  • Kalisz: 32°C      
  • Gorzów Wlkp.: 34°C  

Niedziela przyniesie burze

Na niedzielę, 16 lipca 2023 roku służby meteorologiczne zapowiadają spadek temperatury w powiecie gostyńskim do 29°C. Za to pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze, które mogą okazać się gwałtowne, z gradem, ulewami i wichurami w porywach do 65 km/h.

reklama

  • Poznań: 30°C  
  • Kalisz: 30°C            
  • Gorzów Wlkp.: 30°C  

Jak zachowywać się podczas upałów?

Oczywiście najlepiej zostać w domu,  lub w innym ocienionym miejscu, włączyć wiatrak czy klimatyzację. Jeżeli już musimy wyjść na zewnątrz i narazić się bezpośrednio na masy upalnego powietrza niezbędne jest posiadanie nakrycia głowy. Przyda się również krem z filtrem, nie tylko na plażę. Niezależnie, gdzie się znajdujemy powinniśmy spożywać dużo płynów - nawet do 3 litrów dziennie (do tych zalicza się nie tylko wodę czy napoje, ale także zupy, przykładowo chłodnik).

Pamiętajmy także, żeby przed upałem w szczególności chronić dzieci i osoby starsze, dlatego tego dnia odpuśćmy sobie spacery, nawet w wózku czy wyjście na ławkę do parku. 

reklama

Nad wodą też trzeba uważać

Obecnie ochłodzić się można w kąpieliskach lub miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, których listę PUBLIKUJEMY PONIŻEJ. 

Natomiast ze względów fito-sanitarnych bezwzględnie zabronione jest używanie do tego celu fontann.

 

reklama

Czy kąpiel w fontannie jest bezpieczna?

Fontanny stanowią ozdobne elementy architektury i z założenia nie są obiektem przeznaczonym do kąpieli. Woda w tego typu obiektach często nie jest uzdatniana, dezynfekowana, a jakość wody nie podlega stałemu monitoringowi. Ponadto woda w fontannach narażona jest na kontakt z zanieczyszczeniami oraz zwierzętami i może stanowić zagrożenie.

Jakie konsekwencje może nieść za sobą kąpanie się w fontannie - jakie bakterie, wirusy, skażenia mogą znajdować się w takiej wodzie?

Trzeba zaznaczyć, że służby sanitarne nie prowadzą badań jakości mikrobiologicznej wody z fontann. Na czystość wody w tym zakresie będącej w obiegu fontann wpływają między innymi:

reklama

  • jakość materiałów instalacyjnych,
  • ich podatność na tworzenie biofilmu (odporność na dezynfekcję)
  • obecność osadów, korozja, temperatura wody, a także czynności serwisowe.
 

Istotną rolę odgrywają również źródła zewnętrzne tj. zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaków, psów, kotów itp.) czy odpady. Woda w fontannach może podlegać skażeniu fekalnemu mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych. W związku z powyższym nie powinna być ona wykorzystywana do kąpieli. 

Czy woda w fontannie jest bardziej szkodliwa dla zdrowia niż ta w jeziorze lub na basenie? Dlaczego? Jakie są różnice?

Woda w kąpieliskach, miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli i na pływalniach podlega stałej kontroli (wizualnej), badaniom oraz ocenie jakości wody prowadzonej przez Państwową Inspekcję Sanitarną, stąd jest ona bezpieczna dla osób kapiących się (w przypadku oceny stwierdzającej przydatność wody do kąpieli).

Natomiast brak jest określonych zasad  korzystania z fontann (w zakresie kąpieli) z uwagi na fakt, iż nie są to obiekty przeznaczone do tego celu. Co prawda część z nich może posiadać system uzdatniania lub dezynfekcji wody, co może zmniejszyć ilość mikroorganizmów, lecz ma to zastosowanie raczej w celu zachowania estetyki wody (polepszenia jej przezroczystości czy zminimalizowanie powstającego biofilmu), niż ze względów fito-sanitarnych. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama