Reklama

Te remonty będą kosztować ponad 7,6 milionów. Powiat gostyński wysoko mierzy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Te remonty będą kosztować ponad 7,6 milionów. Powiat gostyński wysoko mierzy - Zdjęcie główne

foto arch. gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O dofinansowanie w wysokości 7,6 mln zł na odbudowę zabytków stara się powiat gostyński. Samorząd złożył już wnioski do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, realizowanego w ramach strategicznych działań Polski Ład. Pieniądze mają pokryć koszty remontu 4 budynków: starostwa, liceum w Gostyniu, ZSR w Grabonogu, a także pałacu i kaplicy w Bruczkowie.

Reklama

- Niezwykle korzystnym aspektem tego projektu jest wysoki poziom dofinansowania. Wystarczy jedynie 2 % wkładu własnego - wyjaśniał radnym Robert Marcinkowski, gostyński starosta, na ostatniej sesji Rady Powiatu Gostyńskiego. 

13 marca 2023r. powiat gostyński złożył 3 wnioski o dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W przypadku ich zaakceptowania miałby się zmienić wygląd oraz otoczenie zabytkowego budynku przy ul. Wrocławskiej w Gostyniu, w którym mieści się główna siedziba Starostwa Powiatowego w Gostyniu. Zgodnie z projektem planowany jest remont dachu oraz remont parkingu  przylegającego do budynku. Konieczna jest też budowa windy. 

- Budynek jej nie posiada, przez co nie jest w pełni przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami, dlatego w planach również to uwzględniono - mówił Robert Marcinkowski. 

Koszt inwestycji związanej z remontem budynku starostwa to 2 520 000 zł, a kwota wnioskowana wynosi 2 469 600 zł.

Bardzo zniszczony jest kompleks pałacowy w Buczkowie (gm. Borek Wlkp.). Projekt przewiduje remont elewacji pałacu oraz kaplicy znajdującej się na terenie całego kompleksu. Obecnie w pałacu znajduje się oddział Domu Pomocy Społecznej w Zimnowodzie.  Koszt zadania to  2 600 000 zł, a wnioskowana kwota dofinansowania - 2 548 000 zł.

Ostatnia z inwestycji, na której realizację powiat gostyński stara się o dotację, dotyczy remontu budynków oświatowych w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu oraz w Zespole Szkół Rolniczych w Grabonogu. W obu obiektach przydałby się remont elewacji, a w ZSO dodatkowo przewidziano budowę windy. Całkowita wartość inwestycji to 2 670 000 zł, z czego 2 616 600 zł miałoby pochodzić z dotacji.

Wszystkie te budynki są własnością powiatu gostyńskiego i znajdują się w rejestrze zabytków województwa wielkopolskiego lub w Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Gostyń. W przypadku otrzymania dofinansowania, przewiduje się, że okres zakończenia inwestycji to koniec września 2024 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy