Jak poinformowała Aldona Grześkowiak, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Gostyniu, w związku z brakiem uczniów Szkoła Podstawowa w Goli przewidziana jest w roku 2025 do likwidacji.
Po szkole w Goli pozostanie przedszkole
Na sesji Rady Miejskiej w Gostyniu, która odbyła się 2 grudnia 2024 r. radni jednomyślnie przyjęli uchwałę w sprawie założenia Przedszkola Samorządowego w Goli, placówka ma też swój statut.
Mienie Przedszkola Samorządowego w Goli stanowić będzie część budynku Szkoły Podstawowej im. Gustawa Eugeniusza Potworowskiego w Goli (...) oraz wyposażenie zakupione dla potrzeb tego przedszkola - wyjaśniła radnym Aldona Grześkowiak, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Gostyniu. - Powyższa zmiana przyczyni się do lepszej i efektywniejszej organizacji przedszkoli w gminie Gostyń - przekazała naczelnik, uzasadniając podjęcie uchwały.
Przy Szkole Podstawowej w Goli działają dwa oddziały przedszkolne, do których uczęszcza 27 dzieci. Wśród nich są również dzieci z niepełnosprawnością. Podjęta na posiedzeniu rady miejskiej uchwała ("za" głosowało 21 radnych) upoważnia do tego, by dzieci z funkcjonujących obecnie oddziałów (do tej pory organizacyjnie przyporządkowanych golskiej szkole podstawowej) zostały od 1 września 2025 roku przeniesione do nowo utworzonego, w tej samej lokalizacji, przedszkola samorządowego. To nowa jednostka w gminie, w odpowiednim czasie zostanie ogłoszony konkurs na dyrektora placówki.
- Zatem dla całej społeczności lokalnej zmieni się tylko nazwa - wyjaśnia w rozmowie z naszym portalem Aldona Grześkowiak.
Co więcej, gostyński samorząd rozważa także utworzenie w Goli filii Żłobka Miejskiego w Gostyniu, w którym znalazłoby się miejsce dla 16 dzieci.
- Byłoby to z korzyścią dla środowiska, bowiem dzieci miałyby ciągłość opieki, wychowania i edukacji - uzupełnia naczelnik wydziału oświaty.
Jest ponad milion złotych na żłobek
Jak się dowiedzieliśmy, gmina Gostyń złożyła wniosek o dofinansowanie działań, podjętych w kierunku utworzenia żłobka, w ramach drugiej edycji programu Aktywny Maluch 2022-2029. Wyniki V tury naboru ciągłego w ramach programu Aktywny Maluch 2022-2029 ogłoszono w ubiegłym tygodniu, 29 listopada. Wówczas do urzędu miejskiego dotarły dobre wieści. Wniosek gminy Gostyń został rozpatrzony pozytywnie, spełnia kryteria regulaminu programu, ale też przyznano dofinansowanie. Gmina nie podpisała jeszcze umowy w tej sprawie.Przyznana ze środków Krajowego Planu Odbudowy kwota dofinansowania, na utworzenie miejsc opieki w żłobku wynosi 1 132 151,04 zł.
- Natomiast kwota dofinansowania funkcjonowania tych miejsc - z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 - to 481 536 zł. Po podpisaniu umowy, sprecyzowaniu warunków i terminów, będzie można mówić o kolejnych etapach prowadzących do finalizacji projektu - tłumaczy Aldona Grześkowiak.
Było 9 miejsc wolnych w przedszkolach miejskich
Jak wyglądała sytuacja w przedszkolach miejskich, po rekrutacji w 2024 r.?
- Po pierwszym etapie rekrutacji do przedszkoli miejskich nie zostało przyjętych 24 dzieci. Organ prowadzący wskazał wszystkim rodzicom bądź prawnym opiekunom przedszkola, które dysponowały jeszcze wolnymi miejscami, zachęcając do zgłoszenia dzieci w rekrutacji uzupełniającej. W jej efekcie złożono do wskazanych przedszkoli 45 wniosków - informuje Aldona Grześkowiak.
Naczelnik zapewnia, że wszystkie dzieci, których rodzice podpisali w wyznaczonym terminie potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do placówki, zostały przyjęte. Po zakończeniu rekrutacji na rok szkolny 2024/2025 przedszkola miejskie dysponowały jeszcze 9 miejscami wolnymi.
Czy oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej nr 1 w Gostyniu również przestaną istnieć?
Oddziały przedszkolne zarządzane przez gminę Gostyń funkcjonują we wszystkich szkołach wiejskich oprócz przewidzianej do likwidacji (również z powodu braku uczniów) szkoły w Siemowie PISZEMY O TYM TUTAJ. Jeśli chodzi o szkoły miejskie, oddziały przedszkolne funkcjonują tylko w szkole podstawowej nr 1. Prawdopodobnie ich los będzie taki, jak szkół w Siemowie czy Goli - "sam zniknie", po czym formalnie zostanie zlikwidowany - CZYTAJ TUTAJ.
- Aktualnie trudno jest podać dokładne dane dotyczące liczby dzieci w kolejnym roku szkolnym. Będzie to możliwe dopiero po przeprowadzeniu rekrutacji w roku 2025. Jeśli okaże się, że liczba oferowanych miejsc będzie mniejsza od zgłoszonego zainteresowania, będą podejmowane stosowne działania - tłumaczy Aldona Grześkowiak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.