Reklama

Syreny alarmowe w niedzielę rano? Zawyją w hołdzie ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Tak chce MSWiA

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Syreny alarmowe w niedzielę rano? Zawyją w hołdzie ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Tak chce MSWiA - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzję, że w niedzielę rano w całej Polsce zawyją syreny alarmowe. Będzie to hołd oddany ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Wysłano komunikaty do samorządów

Komunikaty w sprawie włączenia syren alarmowych samorządy otrzymały w sobotę rano z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu.

- W związku z 12. rocznicą Katastrofy Smoleńskiej, uprzejmie proszę Państwa o uruchomienie syren alarmowych na Państwa terenie. (...) Informacje o uruchomieniu syren alarmowych proszę jednocześnie podać do wiadomości publicznej (...) - czytamy w informacji z urzędu wojewódzkiego.

Zatem w niedzielę 10 kwietnia, o godz. 8.41, zgodnie z decyzją rządu, w całej Polsce możemy usłyszeć syreny alarmowe jako upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak zaznacza MSWiA, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności.

12. rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Przypomnijmy, 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem w Rosji zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, wysocy rangą urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się w kwietniu na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Użycie syren alarmowych - wyjaśnienia MSWiA

Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny alarmowe należą do systemu wykrywania i alarmowania.

- 10 kwietnia o godz. 8:41, zgodnie z przepisami zostanie uruchomiony ciągły dźwięk syren. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Informacja o uruchomieniu syren została przekazana mieszkańcom z 24-godzinnym wyprzedzeniem, również za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) - informuje MSWiA.

Uchodźcy z Ukrainy będą uprzedzeni o alarmie

Alert RCB zostanie też przesłany do osób posiadających ukraińskie karty SIM, logujących się do polskich sieci komórkowych. Będzie zawierał  informację o uruchomieniu jutro syren w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej.

- SMS zostanie wysłany w języku ukraińskim - zapewnia MSWiA.

Niektóre samorządy odmówiły włączenia syren

Włączenia syren alarmowych ku pamięci ofiar Katastrowy Smoleńskiej domaga się rząd. Jutro przypada 12. rocznica tego wydarzenia. Jednak nie wszyscy samorządowcy zgadzają się z decyzją MSWiA i zapowiadają, że nie uruchomią alarmów. Tak dzieje się głównie w dużych miastach. Prezydent Katowic Marcin Krupa poinformował, że jutro w mieście nie zostaną włączone syreny.

- Taki niespodziewany sygnał byłby ogromną traumą dla tysięcy Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w mieście - napisał na portalu społecznościowym.

W stolicy najprawdopodobniej również nie zawyje syrena alarmowa.

- Rząd zarządził włączenie syren na rocznicę katastrofy smoleńskiej. W mieście, w którym jest 120 tysięcy straumatyzowanych ukraińskich dzieci, reagujących nerwowo nawet na dźwięk samolotu. Syreny w Warszawie są w gestii wojewody. Apeluję o ciszę! - czytamy w poście prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Buntują się również samorządy na północy Polski.

- Jak wielu innych samorządowców podjąłem decyzję o niewłączaniu jutro w Sopocie syren alarmowych. Przebywają u nas tysiące uchodźców z Ukrainy, którzy ukrywali się w swoim kraju przed bombami i rakietami zbrodniczego systemu. Sygnał l alarmu lotniczego jest dla nich wielką traumą - poinformował prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Jak z włączeniem alarmu będzie w powiecie gostyńskim?

Wszyscy samorządowcy w powiecie gostyńskim potwierdzają otrzymanie komunikatu z WCZK, chociaż są gminy, które nie podjęły jeszcze decyzji w sprawie uruchomienia alarmów.

- Musimy jeszcze porozmawiać na ten temat. Na ostatnią chwilę przyszedł komunikat od wojewody, chociaż  wymagane 24 godziny zostały zachowane. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji w jakim zakresie te syreny zostaną u nas uruchomione - poinformował urzędnik odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe w jednej z gmin.

- Dostaliśmy informację i zostało polecenie wysłane do wszystkich jednostek - powiedział Andrzej Konieczny, sekretarz gminy Piaski.

Gmina Gostyń zgodnie zpoleceniem WCZK podała do publicznej wiadomości polecenie wojewody. Przez minutę mieszkańcy będą słyszeć syreny, włączone na próbę.

 - W Gostyniu alarm włączymy. Często robimy to na prośbę wojewody - zakomunikował Jerzy Kulak, burmistrz gminy Gostyń.

Zanosi się na to, że we wszystkich gminach naszego powiatu raczej syreny alarmowe w niedzielny poranek usłyszymy. Nie powinniśmy podejmować w związku z tym żadnych czynności.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy