Awaria wozu asenizacyjnego ZGKiM w Gostyniu
Do redakcji naszego portalu zgłosili się zaniepokojeni mieszkańcy Gostynia, którzy dowiedzieli się, że w ZGKiM nie działa „szambiarka” - czyli wóz asenizacyjny do opróżniania szamba. Nie wyobrażają sobie, żeby wywóz ścieków z ich przydomowego szamba do końca roku był niemożliwy.
- Mamy awarię i nie wiemy, jak długo to potrwa - potwierdza Tomasz Nosek, odpowiedzialny za świadczenie usług komunalnych, w tym wywóz nieczystości w ZGKiM w Gostyniu.
Pracownik informuje, że pojazd trafił do warsztatu, którego właściciel - rozumiejąc wagę problemu - przyjął wóz „poza kolejnością”, by zająć się naprawą „od ręki”. Jednak obecnie nie wiadomo, jak długo ona potrwa.
- Planowaliśmy oddanie samochodu do mechanika za kilka dni. Jednak samochód popsuł się już teraz. Na pewno wóz będzie w zakładzie mechanicznym do końca tygodnia. Czy do końca roku? Trudno powiedzieć. Wszystko zależy od tego, czego będzie dotyczyła naprawa. Nie wiemy jeszcze, czy mamy poważną awarię silnika, czy jest to jakaś mniejsza sprawa lub naprawdę drobiazg - mówi Tomasz Nosek.
Co jeśli naprawa wozu asenizacyjnego ZGKiM w Gostyniu potrwa dłużej?
Gostyński zakład komunalny, który jest właścicielem wozu asenizacyjnego liczy, że w poniedziałek (16 grudnia 2024 r.), najpóźniej we wtorek, „beczka” wróci do pracy przy wywozie nieczystości z posesji. Natomiast jeśli awaria okaże się poważna, a jej usunięcie będzie wymagało dłuższego czasu, powstanie problem - beczka będzie musiała pozostać w warsztacie, a ZGKiM w Gostyniu nie posiada na wyposażeniu drugiego wozu asenizacyjnego, nie ma też możliwości wypożyczenia tego rodzaju sprzętu z innego zakładu.
- Gdyby to jeszcze był zwykły bus z odpowiednimi urządzeniami, moglibyśmy wypożyczyć, ale wóz asenizacyjny to nie jest maszyna, która stoi w garażu, tylko pracuje i jest wykorzystywana codziennie - powiedział Tomasz Nosek.
W Gostyniu jest około 30 posesji z zamontowanym szambem, dużo więcej jest ich na terenach wiejskich. Obowiązek wywozu nieczystości dotyczy wszystkich właścicieli działek z własnym systemem odprowadzania ścieków. Zbiornik należy opróżniać zazwyczaj raz w miesiącu. Tylko w przypadku szamba wielokomorowego, częstotliwość wywozu nieczystości może być mniejsza. Trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, trzeba liczyć się z tym, że zbiornik szybciej zapełni się nieczystościami.
W sprawie wywozu szamba w Gostyniu i okolicy najlepiej "kontaktować się z konkurencją"
Mieszkańcy, jak zapewnia nasz rozmówca, zostali poinformowani o awarii. ZGKiM doradza, by w sprawie opróżniania szamba korzystali z usług konkurencji - firm, które mają pozwolenie na tego rodzaju działalność.
- Działamy na zlecenie gminy, ale nie świadczymy usług za darmo. Jednak nie zarabiamy na tym - zapewnia Tomasz Nosek. - Opłaty za wywóz nieczystości naliczamy według cennika ZWiK w Gostyniu, gdy przyjedzie wóz asenizacyjny od nas, u konkurencji być może zainteresowani troche więcej zapłaca - mieszkańcy płacą taką samą cenę - uzupełnia.
Beczka do wywozu nieczystości z szamba na prywatnych posesjach, którą ma na wyposażeniu gostyński zakład komunalny, to 18-letni pojazd. W budżecie na 2025 rok gmina nie planuje pieniędzy na zakup nowego wozu.
[AKTUALIZACJA 12 grudnia]
WAŻNE!Usługi asenizacyjne, związane z wywozem nieczystości i opróżnianiem szamb przydomowych mogą świadczyć firmy, które posiadają odpowiednie zezwolenie w tym zakresie. I w tym przypadku nie mówimy o ZWiK-u w Gostyniu. Zgodę wydaje urząd miasta lub gminy, znajdujący się na terenie, na którym mają być świadczone usługi (w tym przypadku Urząd Miejski w Gostyniu). Warunkiem uzyskania zezwolenia jest złożenie stosownego wniosku bezpośrenio w magistracie lub drogą elektroniczną.
- Firma, która zamierza świadczyć usługi związane z wywozem nieczystości powinna złożyć wniosek, w którym wykazuje między innymi, jaki posiada sprzęt, gdzie zamierza wywozić nieczystości. Po złożeniu wniosku wszczynane jest postępowanie, a zgoda, którą otrzymuje firma obowiązuje przez 10 lat. Jeśli po upływie tego czasu przedsiębiorstwo chce przedłużyć zgodę, musi złożyć kolejny wniosek – wyjaśnia Marzena Paluszkiewicz, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Gostyniu.
Firma dostaje pozwolenie tylko wówczas, gdy dysponuje odpowiednim sprzętem oraz dokumentem, potwierdzającym współpracę ze stacją zlewną. Firmy asenizacyjne mogą również świadczyć usługi dodatkowe, takie jak czyszczenie domowych oczyszczalni, studzienek i studni głębinowych oraz wywóz ścieków przemysłowych.
Wykaz firm asenizacyjnych posiadających pozwolenie na odbiór nieczystości płynnych na terenie gminy Gostyń:
1) Toi Toi Polska Spółka z o.o., Warszawa;
2) mToilet Sp. z o.o., Warszawa;
3) WC Serwis Sp. z o.o., sp. Komandytowa, Zabrze;
4) Usługi Rolnicze Andrzej Urbaniak, Michałowo;
5) Firma Usługowo-Transportowa Paweł Leszczyński, Cichowo;
6) TLC RENTAL Sp. z o.o. Sokołów, Oddział Poznań;
7) EKO-TRANS Tomasz Andrzejczak, Rębowo;
8) WC Tron Sp. z o.o., Wrocław;
9) WC Jaskółki S.C., Jaskółki;
10) Bamar Tech Sp. j. B. Czub, M. Wolnik, Wolsztyn;
11) Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gostyniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.